Klasszikus

Elhunyt Bartók Péter, Bartók Béla kisebbik fia

2020.12.11. 11:40
Ajánlom
Életének 97. esztendejében elhunyt Bartók Péter mérnök, Bartók Béla és Pásztory Ditta fia, aki Apám címmel írt emlékezést a zeneszerzőről.

Bartók Péter 1924. július 31-én született Budapesten. 1932 áprilisa és 1940 októbere között a Csalán út 29. számú házban élt szüleivel. Miután apja és anyja az Egyesült Államokba utaztak, a gimnazista fiú Magyarországon maradt, ahol egy időre Hajnal Tibor orvos gyámsága alá helyezték, de Hajnalt a második zsidótörvény akadályozta feladata ellátásában. Péter 1941 végén hagyta el az országot, Zágrábon, Svájcon, Lisszabonon át jutott fel egy Philadelphiába tartó hajóra. 1942. április 20-án csatlakozott szüleihez New Yorkban. A második világháború alatt az amerikai haditengerészeténél szolgált.

bartokok-113841.jpg

Bartók Béla kisfiával, Péterrel

Habár apja a Mikrokosmosból tanította zongorázni, Bartók Péterből mérnök lett. Anyja, Pásztory Ditta 1982-es haláláig csekély beleszólása volt a Bartók-hagyaték ügyeibe, de Nelson Dellamaggiore karmesterrel dolgoztak a zeneszerző műveinek szerkesztett és javított változatain. Később szigorúan számonkérte a Bartók-adaptációkon a szerzőhöz való hűséget. Alapítója volt a Bartók Recordsnak, amely revideált és facsimile kiadásokkal járult hozzá az életmű gondozásához.

Erről a munkáról így beszélt a Népszabadságnak: „Anyám halálakor három évbe telt a hagyaték átvétele.

Amikor a kéziratok a birtokomba kerültek, úgy döntöttem, hogy javított kiadásokat készítek, mert emlékeztem, mennyit panaszkodott apám a nyomtatott kiadványokba került hibákra.

Először arra számítottam, hogy megtalálom az első kiadásokat, bennük apám piros tintás javításaival. De ezekből kevés került elő. Hangjegyenként kell összehasonlítanunk a nyomtatott változatot a kézirattal, odafigyelve minden apró részletre. Kétség esetén, például ha az egyik kéziratban valami egyféleképpen szerepel, a másikban kis eltéréssel, és nem világos, mi volt a végső szándék, nekünk kell választanunk. Elemezzük, hogyan jöhetett létre az eltérés, és mi lehetett apám utolsó akarata. Legtöbbször sikerül olyan döntésre jutni, ami nem hagy komoly kétséget.”

Apám címmel írta meg emlékeit, a könyv – amely pótolhatatlan értékű információkat nyújt a Bartók-család utolsó budapesti lakásában folyó életéről, édesapja zeneszerzői és népzenekutatói munkájáról, a Mikrokosmos sorozat keletkezéséről, a család mindennapjairól – 2004-ben jelent meg magyarul az Editio Musica Budapest kiadásában.

2017-ben Sipos József rendezővel készült a Bartók című dokumentumfilm, amelyben ő is megszólal. Interjút ritkán adott, Balla Eszternek 2005-ben az apjáról készült Berény-festményről beszélt.

Életének nagy részében Floridában élt. 2020. december 7-én, 96 évesen érte a halál.

Halálhírét a Bartók Emlékház közölte: "Emlékét őrizzük."

Sipos József filmje.

Bartók – ecsettel

Kapcsolódó

Bartók – ecsettel

Bartók Béla kisebbik fia, Péter őrzi amerikai otthonában Berény Róbert híres portréját. A festmény regényes történetének felidézése közben Bartók Péter édesapjával való kapcsolatáról is vall.

Olyan volt a teste, mint egy sámándob – 75 éve hunyt el Bartók Béla

Olyan volt a teste, mint egy sámándob – 75 éve hunyt el Bartók Béla

Halála után három emberöltővel felidézzük Bartók utolsó éveit, és beleolvasunk Yehudi Menuhin nekrológjába. A zeneszerző iskolákat teremtett, hatalmas örökséget hagyott, amely egyszerre öröm és teher.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Elhunyt Judith Halász Bécsben élő operaénekes

A művész tragikus hirtelenséggel hunyt el, halálhírét férje, Papocsi Róbert karmester adta hírül közösségi oldalán.
Vizuál

Ez után a magyar film után egy ideig nem lesz kedvünk „jóemberkedni”

Császi Ádám filmje egy tipikusan magyar társadalmi ügyről mesél úgy, hogy közben az egész nyugati világnak tart nem is annyira görbe tükröt.
Klasszikus

Dubóczky Gergely: Rajongok Ives elképesztően ötletgazdag szemléletéért

A kísérletező zeneszerző, Charles Ives két karmestert is foglalkoztató IV. szimfóniája először hangzik fel a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben. A mű második karmesterével, Dubóczky Gergellyel beszélgettünk.
Színház

Színházi esttel emlékeznek meg Morcsányi Gézáról a Radnótiban

Személyes vallomásokkal, legendás előadások és közös emlékek felidézésével elevenedik meg a januárban elhunyt Morcsányi Géza alakja március 26-án. Az emlékesten való részvétel díjtalan, de regisztrációköteles.
Vizuál

„Mindegyik képen megjelennek a hőseim” – Korniss Péter 55 éve tartó széki meséi

Korniss Péter Várfok Galériában látható legújabb, Hosszú úton című kiállítása az erdélyi községbe, Székre vezet, ahová a fotóművész ötvenöt éve hazajár. Nemcsak fényképezni, hanem együtt lenni a község lakóival, akik időközben a barátai lettek.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

A Zeneakadémia a világ száz legjobb előadó-művészeti egyeteme közé került

A Quacquarelli Symonds (QS) 2023-as ranglistája alapján előadó-művészet kategóriájában a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem az 51-100. hely közé került. Egyetlen más hazai egyetem sem kapott ilyen magas helyezést.
Klasszikus ajánló

Tedi Papavramival ad koncertet az Anima Musicae Kamarazenekar

A Grandioso-sorozat harmadik koncertjén, április 22-én ismét egy világhírű hegedűművésszel, Tedi Papavramival ismerteti meg a hazai közönséget az Anima Musicae Kamarazenekar.
Klasszikus ajánló

Könyvbemutató, koncert és tárlatvezetés Bartók Béla születésnapján

A Bartók-összkiadás két új, a szerző vonósnégyeseit tartalmazó kötetét ismerheti meg a közönség a Zenetudományi Intézet március 25-i, zenés programján.
Klasszikus ajánló

Benjamin Appl, a bársonyos hangú dalkirály, akit muszáj hallani

Végtelen szín áramlik a hangjában, és szinte elviselhetetlenül megindító, ahogy énekel. Így vélekednek a nemzetközi kritikusok a német–brit lírai sztárbaritonról, Benjamin Applről.
Klasszikus ajánló

Hamarosan kezdődnek a Quartetto Plus vonósnégyes-napok a kismartoni Esterházy-kastélyban

Március utolsó hétvégéjén indulnak a kismartoni Quartetto Plus vonósnégyes-napok. A három napban többek között Ravel, Haydn és Beethoven zeneművei csendülnek fel.