Friedrich Cerha 1926. február 17-én született Bécsben. Hatévesen kezdett hegedülni tanulni, és már gyermekként érdekelte a komponálás is. A II. világháború miatt meg kellett szakítania tanulmányait, tizenhét évesen besorozták, de dezertált, és hamis papírokkal bujkált.
Egy ideig egy tiroli hegyi kunyhóban rejtőzött, a harcok után felszabadítóan élte meg a természeti környezetet, amely a későbbi műveire is hatással volt.
A háború végeztével visszatért Bécsbe, ahol hegedű-zeneszerzés-zenepedagógia szakot végzett.
Az ötvenes évek Ausztriájában kevés kortárs zene szerepelt a koncertek műsorán, ezért Cerha Kurt Schwertsikkel megalapította a die reihe kamaraegyüttest, a kifejezéssel nem a Schönberg-féle tizenkétfokú hangsorra akartak utalni, hanem arra, hogy kezdeményezésüknek köszönhetően kortárs koncertek sora indul majd meg.
1962-ben a Universal Edition felkérésére kezdett dolgozni Berg Lulu című operájának befejezetlen harmadik felvonásán, melyen egy évtizedig dolgozott,
a zeneszerző jegyzeteire támaszkodva. A kész alkotást 1979-ben Pierre Boulez mutatta be.
Cerha alkotói munkásságának fontos eleme a Spiegel-ciklus, amelyre a kibernetika hatott, a komponista a zenei folyamatra rendszerként tekintett az alkotás során, ugyanakkor a műben a természet szabadsága is megjelenik. Mikor Cerha Ligeti Györggyel találkozott, és megmutatták egymásnak műveiket,
megdöbbenve vették észre, hogy anélkül, hogy ismerték volna egymás munkásságát, mennyire hasonló tendenciák mutatkoztak zenéjükben.
Cerhát már a Spiegel-ciklusban is foglalkoztatta a színpad világa, később operát is írt. Első darabja, a Baal, Bertold Brecht színműve alapján készült. A Der Riese vom Steinfeld című alkotását a Bécsi Állami Opera mutatta be, 2002-ben. Más, tradicionálisnak tekintett műfajokban is alkotott, írt rekviemet, versenyműveket, emellett karmesterként is népszerűsítette az új zenét. Tanárként is jelentős alakja volt az osztrák zenei életnek, a Bécsi Zene- és Előadó-művészeti Egyetemen oktatott zeneszerzést, ahol olyan növendékek nőttek ki a keze alól, mint Georg Friedrich Haas.
Ebben a cikkben nem jelenítünk meg reklámokat a téma érzékenysége miatt.
Fejléckép: Friedrich Cerha (fotó/forrás: Lukas Beck / Musikverein Wien)