Klasszikus

Elhunyt Jurij Tyemirkanov

2023.11.02. 16:40
Ajánlom
A nyolcvannégy éves karmester halálhírét a Szentpétervári Filharmonikusok jelentette be, akiket harmincnégy éven át vezetett. Művészeti vezetői pozíciójából tavaly vonult vissza.

Jurij Tyemirkanov 1938-ban született az Észak-Kaukázusi Nalcsikban. Tanulmányait az akkori Leningrádban végezte, előbb a Tehetséges Gyerekek Iskolájában hegedűn és brácsán játszott, majd hangszeres képzését a konzervatóriumban folytatta. Ezután Ilja Muszinnál tanult vezényelni, 1965-ös diplomázása után egy évvel pedig megnyerte a II. Szovjet Szövetségi Karmesterversenyt.

1976-ban a Kirov Opera és Balett Színház zeneigazgatója lett,

a Szentpétervári Filharmonikusokat pedig 1988-tól vezette, 2022-es visszavonulásáig.

Ebben az időszakban is számos neves együttesnél vendégeskedett, így a Berlini Filharmonikusok, a Bécsi Filharmonikusok, a Drezdai Staatskapelle, a Londoni Filharmonikus Zenekar, a Philharmonia Zenekar, az amszterdami Royal Concertgebouw Orchestra, a római Santa Cecilia Akadémia, a Milánói Scala koncertjein és produkcióiban. A londoni Királyi Filharmonikus Zenekarnál, Drezdai Filharmonikus Zenekarnál és a Dán Rádió Szimfonikus Zenekaránál vezető karmesteri, a Baltimore-i Szimfonikus Zenekarnál és a pármai Teatro Regiónál zeneigazgatói pozíciót is betöltött.

Igazi specialitása mindig is az orosz zene maradt, hazájában számos díjjal tüntették ki művészi munkájáért.

Jurij Tyemirkanov Magyarországon is időről időre adott koncerteket a Szentpétervári Filharmonikusokkal.

Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem jelenítünk meg reklámokat.

Fejléckép: Jurij Tyemirkanov (fotó/forrás: Quincena Musical / Wikipedia)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Több mint egy hónapig ingyenesen nézhetünk klasszikus magyar filmeket

December 2. és január 6. között ingyen látható a FILMIO kínálatában szereplő összes klasszikus magyar film, több mint 450 alkotás a Meseautótól a Macskafogón át a Moszkva térig.
Klasszikus

Neves muzsikusok fogtak össze egy jó cél érdekében

December 8-án jótékonysági koncertet rendeznek a Zeneakadémián az autizmussal élő gyermekeket, fiatalokat segítő Világom Alapítvány támogatására. Az esemény mellett a hazai zeneélet nagyságai álltak ki.
Könyv

Beleolvasó – Grecsó Krisztián: Apám üzent

Az Apám üzent Grecsó Krisztián eddigi legszemélyesebb könyve, miközben valódi fikció. Regényes nyomozás a családi múlt után, amely a személyes vallomás látszatát kelti. Olvasson bele ön is a kötetbe!
Vizuál

Dargay Attila szellemisége elevenedik meg az új Csongor és Tünde-adaptációban

2025 tavaszán érkezik a mozikba a Csongor és Tünde egész estés animációs film. A családoknak szóló mesefilm Vörösmarty Mihály drámai költeménye nyomán, Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült. Cikkünkben megtekinthető az első teaser előzetes.
Vizuál

Téli képeslapok a boldog békeidőkből

A békebeli ünnepi képeslapok világát eleveníti fel a Várkapitányság és a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum november 29-én megnyílt közös adventi kiállítása a Budavári Palotanegyed újjászületett Csikós udvarán.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Neves muzsikusok fogtak össze egy jó cél érdekében

December 8-án jótékonysági koncertet rendeznek a Zeneakadémián az autizmussal élő gyermekeket, fiatalokat segítő Világom Alapítvány támogatására. Az esemény mellett a hazai zeneélet nagyságai álltak ki.
Klasszikus interjú

Bogányi Gergely: „Bátran feszegethettem a fagott határait”

Az Erdődy Kamarazenekar jubileumi koncertjének szólistája Bogányi Gergely zongoraművész, az MMA rendes tagja, akivel egy vidám Chopin-darabról, nagy intenzitású fagottversenyéről és az Egység imájának ősbemutatójáról is beszélgettünk.
Klasszikus ajánló

A Hegedű Ünnepe: Három nap, amikor a zene szíven talál

Koncertkavalkád és ikonikus művek magyar hegedűművészek kiválóságainak előadásában – a Concerto Budapest így ünnepli ezt a csodálatos hangszert 2025. január 17. és 19. között az évad legnagyobb tematikus fesztiválján a Zenakadémián és a BMC-ben.
Klasszikus ajánló

Csaba Péter karmester és hegedűművész lánya koncertezik a MÁV Szimfonikus Zenekarral

A MÁV Szimfonikus Zenekar december 6-i, Generációk a pódiumon című hangversenyén a Franciaországban élő Csaba Péter, a zenekar állandó vendégkarmesterének vezényletével két nagyszabású művet hallhat a közönség a Zeneakadémián.
Klasszikus hír

Magyarország legfiatalabb kamarazenekara a közönség támogatását kéri

A Kemény Péter karmester által vezetett EraNova Kamarazenekar Azúrkéken című sorozata csupa hallgatói diplomakoncertből áll, amelyeket ingyenesen tekinthetnek meg az érdeklődők.