Klasszikus

Elhunyt Thür Sylvia hárfaművész

2022.12.01. 12:05
Ajánlom
A művész négy évtizeden át volt a Magyar Állami Operaház Zenekarának oszlopost tagja, turnékon, hangversenyeken is rendszeresen részt vett. Halálhírét az intézmény osztotta meg közösségi oldalán.

2022. november 23-án, életének 73. évében elhunyt Thür Sylvia hárfaművész, aki csaknem négy évtizeden át volt a Magyar Állami Operaház Zenekarának oszlopos tagja. Thür Sylvia operaházi zenészcsaládba született 1950. január 29-én Budapesten: édesapja, Thür István fuvolaművész ugyancsak az Operaház együttesében játszott, és oroszlánrészt vállalt a zenekar II. világháborút követő újjászervezésében.

Sylvia a Zeneakadémián Lubik Hédy növendéke volt, majd a diploma megszerzését követően pályáját ösztöndíjasként kezdte a Mihály András vezette Budapest Kamaraegyüttesnél.

Már főiskolai évei alatt tagja a volt a Vasas Művészegyüttes Szimfonikus Zenekarának is, itt ismerte meg későbbi férjét, Bujtás Péter kürtművészt, akivel 1971-től 2015-ben bekövetkezett haláláig éltek boldog házasságban, és játszottak évtizedeken át együtt a Magyar Állami Operaház Zenekarában, aminek Sylvia 1974-től 2012-es nyugdíjazásáig volt tagja.

Hosszú pályafutása során a teljes operaházi repertoárban közreműködött, a közönség évtizedekig hallhatta előadásában a Lammermoori Lucia hárfakadenciáját, és

kiemelt szerephez jutott Haydn A filozófus lelke, avagy Orpheusz és Eurüdiké című operájának 2009-es magyarországi bemutatójában, amit Fischer Ádám dirigált.

Rendszeresen lépett fel az OPERA hangversenyein, külföldi turnéin is, és segített ki a vezető fővárosi és vidéki zenekarok koncertjein, ideértve a Magyar Rádió Zenekarát és a Budapesti Fesztiválzenekart is, férjével együtt pedig évtizedeken át voltak a Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekarának tagjai is. Pályatársa, Haraszti Márta hárfaművész Sylviát rendkívüli érzékeny muzsikusként jellemezte, aki segítőkész, jó kolléga is volt egyben.

Thür Sylvia búcsúztatására 2022. december 13-án 13:00 órától az Óbudai temető Főnix termében kerül sor.

Fejléckép: Thür Sylvia hárfaművész (forrás: Magyar Állami Operaház)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Színház

A főváros létrehozza a pesti Jurányit a függetleneknek

A Jurányi Ház mintájára alkotó- és játszóhelyet kívánnak létrehozni a független színházaknak, kulturális műhelyeknek a főváros tulajdonában álló volt iskolaépületben, a XIII. kerületi Szabolcs utcában.
Klasszikus

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.
Vizuál

Pataki Éva: „Mészáros Márta filmjei univerzálisak”

Mészáros Márta állandó alkotótársa Pataki Éva Balázs Béla-díjas író, forgatókönyvíró. A Fidelio őt kérte meg, hogy reagáljon arra a kivételes hírre, miszerint a francia Coproduction Office Mészáros Márta 14 filmjét, köztük az Örökbefogadást, a Kilenc hónapot és a Napló-trilógiát megvásárolta világforgalmazásra.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mitológiai zeneművekkel kezdődik a Pastorale ifjúsági sorozat

Orfeuszt, a zene varázserejét jelképező csodás dalnokot is megidézi más görög mitológiai figurák mellett az idei Pastorale családi sorozat nyitóhangversenye február 1-én és 2-án a Pesti Vigadóban.
Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.