Klasszikus

Elkészült a Bátori Mária partitúrája

2002.11.16. 00:00
Ajánlom
Az Erkel életmű kritikai kiadvány sorozatának első részeként napvilágot látott a Bátori Mária című opera teljes és eredeti alakjában közreadott partitúrája. Az MTA Zenetudományi Intézet és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem együttműködésével megjelent kiadványt Dolinszky Miklós és Szacsvai Katalin szerkesztette.

A magyar nemzeti zene klasszikusa, Erkel Ferenc operáinak partítúrái közül mostanáig egyetlenegy sem volt nyomtatásban hozzáférhető. A Hunyadi László és a Bánk bán ének-zongora kivonatban megjelent ugyan a XIX–XX. század fordulóján, ám a művek előadásait Budapesten és másutt máig kézírással másolt kottákból vezénylik. A Zenetudományi Intézet 1998-ban elevenítette fel a több évtizeddel korábbi tervet, hogy megjelentesse az Erkel Operái Kritikai Összkiadást. A művet a kritika a magyar nemzeti opera első érdemleges alkotásaként köszöntötte. Az opera címszerepében a kor ünnepelt primadonnái léptek fel, köztük Schodelné, majd Hollósy Kornélia.

A kutatók valamennyi fennmaradt forrást, köztük Erkel kézírásos partitúráját is tanulmányozták. A kottakép véglegesítéséhez fontos kiegészítésül szolgált az egykori Nemzeti Színházban használt, mintegy négyezer oldalnyi kézírásos szólamanyag is, amelyből a mű a zeneszerző által jóváhagyott végső alakjában olvasható. A partitúra közreadásának előkészítéséhez az Országos Széchényi Könyvtár Zeneműtára nyújtott segítséget.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

„Vissza a pénzt a kultúrába!” – Duda Éva és Fodor Tamás felolvasta a FESZ követeléseit a Civil Sugárúton

Az 1848-as forradalom évfordulója alkalmából Civil Sugárút néven, civil szervezetek részvételével tartottak eseménysorozatot a Hősök tere és az Andrássy út között március 14-én és 15-én. Itt hangzott el a Független Előadó-művészeti Szövetség kiáltványa.
Plusz

„Nem karriert, sokkal inkább magamat próbáltam építeni” – interjú Menyhárt Jenővel, az Európa Kiadó énekes-gitárosával

„Az én fejemben is többször megfordult, hogy disszidáljak. Egyszer ténylegesen közel kerültem ahhoz, hogy meg is tegyem” – meséli az Európa Kiadó énekes-gitárosa, Menyhárt Jenő. Interjú.
Színház

Harmadszor mutatta be a Szegedi Nemzeti Színház az anatevkai tejesember történetét

Király Levente és Gregor József után ezúttal Borovics Tamás bújt Tevje bőrébe a Hegedűs a háztetőn című musical szegedi előadásában. A zenés produkció márciusban három, áprilisban további két alkalommal látható a Nagyszínházban.  
Vizuál

Petőfi 200 – Vetítéssorozat indul a Toldi Moziban

Március 23. és június 8. között klasszikus filmek és szakértői beszélgetések segítségével idézhetjük meg a kétszáz éve született költő alakját, emlékezetét.
Színház

Egri Márta és Péter Kata szerepelnek a Gólem Színház új bemutatójában

Borgula András Szorítsd meg a kezem címmel Marianna D. Birnbaum önéletrajzi írásaiból rendez színdarabot: egy nő találkozik a kómában fekvő anyjával. De vajon tényleg találkoznak?

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

„Mindig is furcsának találtam, miért nincs magyar szín Az ember tragédiájában” – beszélgetés Gyöngyösi Leventével

Gyöngyösi Levente Tragoedia Temporis című alkotásáról beszélgettünk, mely a Müpa 2020-as Zeneműpályázatán díjat is nyert. A darab első felvonása április 12-én hallható a Müpában, a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek kereteiben.
Klasszikus ajánló

A mozdulatok költészete – kezdődik a Pastorale-sorozat

A Pastorale családi előadás-sorozat a 2023-as évadban is a Pesti Vigadó Dísztermében, a Szent István Filharmonikusok és a Magyar Művészeti Akadémia közös rendezésében valósul meg. A 2023-as sorozat nyitókoncertje A mozdulatok költészete címmel, a Táncművészeti Egyetem közreműködésével mutat be egy különleges zenei világot.
Klasszikus gyász

95. életévében elhunyt Párkai István kóruskarnagy

A Kossuth- és Liszt-díjas kóruskarnagy, a nemzet művésze, a Zeneakadémia karmester és karvezető tanszékének egykori tanszékvezető tanára 1963-ban alapította meg a Liszt Ferenc Kamarakórust, amelynek harminc évig vezető karnagya volt.
Klasszikus hír

Fesztivállal és versennyel emlékeznek Tallér Zsófia zeneszerzőre

Tallér Zsófia elismert zeneszerző, tanár 2021-ben hunyt el, nagy űrt hagyva maga után a magyar kulturális életben. Emlékére idén tavasszal először szervezik meg hagyományteremtő céllal a Sofianetta Fesztivált.
Klasszikus interjú

„Ha csinálsz valamit, csináld jól!” – interjú Varga Gilberttel

Varga Gilbert március 24-én a Müpában, 25-én a pécsi Kodály Központban vezényli a Pannon Filharmonikusokat. A világhírű dirigenst Franciaországban értük utol.