Nyolcórás altatót szerzett a német születésű brit komponista, Max Richter. A darabot minden idők leghosszabb olyan klasszikus zeneművének mondják, amelyről felvétel is készül. A szerző szerint a közönség nyugodtan elbóbiskolhat a Sleep című darab hallgatása közben, és megtapasztalhatja, hogyan érzékeli a zenét különböző tudatállapotokban. A 49 éves alkotó, aki a művet "egy őrült világnak szánt altatónak" nevezte, David Eagleman amerikai idegkutatóval is konzultált a komponálás közben.
A zongorára, vonósokra, énekesekre és elektronikára szerzett Sleep ősbemutatója szeptemberben lesz Berlinben egy éjszakai - éjféltől reggel 8-ig tartó - előadás keretében, amelyen a közönséget ágyakkal várják - írja a The Telegraph című brit lap. A maratoni darabból egy rövidített, egyórás változat is készül, amelyet a szerző "némileg koncentráltabb" hallgatásra szán. A Deutsche Grammophon szeptember elején az eredeti művet és a rövidített verziót is kiadja egy digitális albumon.
Richter a vezető brit kortárs zeneszerzők egyikének számít. Neoklasszikus komponista, aki elsősorban múltbeli technikákból és stílusokból, nem pedig kortárs zenei áramlatokból merít. Vivaldi Négy évszakát újraértelmező művének CD-felvétele bestseller lett 2012-ben. Elmondása szerint a Sleep komponálásában mégis olyan kortárs zeneszerzők hasonlóan terjedelmes művei inspirálták, mint John Cage, Terry Riley és La Monte Young.
Richter altatója közel sem a leghosszabb zenemű. Egyik inspirálója, John Cage Organ2/ASLSP (As slow as possible - Amilyen lassan csak lehet) című alkotását például 2001 óta "játsszák" egy németországi templomban, és a tervek szerint csak 2640-ben fejezik be az előadást.