A Tűzraktár saját meghatározása szerint legalábbis kortárs művészeti központ, független kulturális gyűjtőhely, a kortárs alkotók, pályakezdő fiatal művészek kiemelten fontos bázisától, a Trafótól alig pár percnyi sétára. A Tűzoltó és a Thaly Kálmán utca sarkán álló épületegyüttes riasztó külseje ellenére rövid idő alatt kedvelt lett a fiatalok körében. A hatalmas telken álló betontenger elnevezése kissé megtévesztő lehet, az egyszeri látogató hajlamos lenne egy régi, illetve régóta nem is használt tűzoltó laktanyának hinni a kiszolgált tereket, azonban ennél egy fokkal misztikusabb az épület múltja. Mégis, az egykori orvosi műszergyár területén tornyosuló házak a koncepció és a nyitás óta eltelt hónapok tapasztalata szerint is alkalmasak arra, hogy újfajta funkciókat párosítsanak hozzájuk.
A Tűzraktár projekt kiötlői számos hangzatos elképzeléssel győzték meg a magánkézbe lévő terület tulajdonosát a kulturális hasznosítással kapcsolatban, és ha elképzeléseik sikeresen valósulnak meg, az magával hozhatja az ingatlanok átfogó felújítását, mely akár szervesen kapcsolódhat a IX. kerületi tömbrehabilitációhoz is. Képzőművészek, táncművészek, színházi együttesek, zenészek, építészek és dizájnerek összefogásával kezdődhetett el az "alapozás", de csatlakozott rádiócsatorna, folyóirat, zenei stúdió, mozi és egy médialabor is a kezdeményezéshez, így máris megkezdődött az alternatív és kortárs városi kultúrák feltérképezése, kutatása is. A tervek szerint az egyes munkacsoportok ráadásul oktatási funkciót is ellátnak majd saját területükön és számos környékbeli iskolával kapcsolatba lépve igyekeznek kiegészítő, de önálló alapfokú művészeti képzésnek is otthont adni. A Tűzraktárban ősztől például mód nyílhat arra is, hogy a művészek által használt terekben találkozhassanak a diákok és alkotók.
A független kulturális intézménynek otthont adó épületegyüttest éppen azok a művészek igyekeznek rendbehozni, akik műteremként, színházként, próbateremként használják. A Tűzraktár, mint szórakozóhely programjában a nyár folyamán természetesen az ő előadásaik és kiállításaik szerepeltek elsősorban. Mint mondják, ők mindent elkövetnek azért, hogy a Tűzraktár hosszú távon is az egész főváros egyik legkultúráltabb szórakozóhelye legyen. Ehhez persze szükségük van a környéken élők toleranciájára és a ferencvárosi komplexumba látogató közönség együttműködésére is. Nem egy vendég azonban nem is tudja, hogy az épületben művészeti tevékenység zajlik, csak az udvaron álló Tűztér miatt látogatnak el. Ugyanakkor nyilvánvaló, a vendéglátósok is sokat köszönhetnek a művészeti tevékenységnek - ennek hátán juthattak be egyáltalán a területre. Mégis, most áll a bál, a művészek nevében nyilatkozó egyik szervező elmondása szerint egyetlen forintot sem forgatnak vissza a kulturális tevékenységbe az esténként oda látogató több száz fiatal fogyasztásából. Így hamarosan beköszönhet az az idő, amikor az eredetileg ingyenesnek hirdetett programért belépődíjat kell szedni. Alacsony összegre gondolnak a szervezők, azt is kizárólag azért, mert a bejáratnál elhelyezett adományláda alig segít valamit a gondokon - jelenleg szinte a nullából jönnek létre a művészeti programok.
A terület tulajdonosa, Rudas László úgy gondolja, most neki kell mindent elkövetni azért, hogy a konfliktust elsimítsa. Bár az alapelképzelésből éppen a konfliktusok miatt nem minden valósult meg, vitathatatlan, hogy a pesti fiatalok jó része már tökéletesen tudja, hol van és mi az a Tűzraktár. "Ha valakit támogatok azzal, hogy ingyen adom neki használatba a teret, nem akarhatok rosszat sem neki, sem magamnak" - magyarázza Rudas. "Néhány héttel a nyitás után ezernél is több vendégünk volt esténként, igény tehát nem csak bennem van arra, hogy a hely működjön. Az alapkoncepciót azonban tiszteletben kell tartani: a kultúrának ebben a formában csak költsége van, amit valakinek finanszírozni kell." Rudas László elmondta azt is, ha szigorúan csak a szerződést veszi figyelembe, már korábban meg kellett volna szüntetni minden jogviszonyt a vendéglátósokkal, mivel ő ígéretet tett a művészeknek, amit így nem tud maradéktalanul teljesíteni. Ráadásul - emlékeztet - a vendéglátósokat éppen a fiatal művészekből álló Tűzraktár csoport választotta a jó együttműködés reményében. Szerettük volna a Tűzraktárban a vendéglátásért felelős cégnek az álláspontját is kikérni, de nem sikerült velük kapcsolatba lépnünk.