Klasszikus

Először lép fel Magyarországon az Erinys Quartet

2024.08.05. 11:15
Megosztom
Bartók, Mozart és Beethoven zenéje csendül fel a Tihanyi Apátsági templomban a fiatal nemzetközi muzsikusokból álló Erinys vonósnégyes tolmácsolásában, augusztus második vasárnapján. Az Esterházy Alapítvány különdíját is elnyerő fiatal együttes első ízben látogat hazánkba az Esterházy Magyarország Alapítvány meghívására. A program az V. Harmónia a vizek felett – Bencés zenei ünnep rendezvénysorozat része.

Az észtországi, litvániai, görögországi, amerikai és finnországi gyökerekkel rendelkező Erinys Quartet 2018-ban alakult a helsinki Sibelius Akadémián, ahol szorosan együttműködtek Marko Ylönen csellistával. Néhány éves fennállásuk alatt számos koncertet adtak már Finnországban, megfordultak Európa többi országában és az Egyesült Államokban is, valamint számos meghívást kaptak workshopokra és fesztiválokra.

2023-ban a Bad Tölzi Nemzetközi Vonósnégyes Versenyen elnyerték Bad Tölz város közönségdíját, valamint az Esterházy Alapítvány különdíját a legjobb Haydn-vonósnégyes interpretációjáért.

Bár nevüket Aiszkhülosz Oreszteia című görög tragédiájának fúriái (Erinys) után választották, zenéjüket nem a harciasság, hanem a dinamika és a lágyság ötvözése jellemzi. Erről bárki meggyőződhet, aki ellátogat augusztus második vasárnapján Tihanyba.

Az Esterházy Magyarország Alapítvány 2016 óta szervez Magyarországon kulturális és oktatási programokat. Előbbieket 2022 nyara óta az Esterházy Art Echo brand alatt. Az Esterházyak számára a vonósnégyes különleges jelentőséggel bír, hisz ezt a műfajt a herceg szolgálatában Joseph Haydn hozta létre az Esterházy-kastélyban végzett, sokéves alkotói munkája során. Épp ezért tartja az Esterházy Magyarország Alapítvány fontosnak, hogy támogasson olyan fiatal együtteseket, akik alkotóként nemcsak Haydn, de a műfaj nagyköveteiként is gazdagítják Európa és a világ zenei kultúráját.

Esterházy-varázslat – Erinys Quartet

augusztus 11. 20.30 Tihanyi Bencés Apátsági Templom

Műsor:
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791): B-dúr vonósnégyes No. 22, KV 589
Bartók Béla (1881-1945): 3. vonósnégyes Sz. 85, BB 93
Ludwig van Beethoven (1770-1827): Esz-dúr vonósnégyes No. 12, Op. 127

További részletek itt érhetők el. >>>

Fejléckép: Erinys Quartet (fotó/forrás: Nichole MCH Photography / Esterházy Magyarország Alapítvány)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Színházi mentőöv a függetleneknek: pályázatot hirdetett a Pro Cultura Urbis Közalapítvány

A Fővárosi Önkormányzat anyagi támogatásával a Pro Cultura Urbis Közalapítvány idén is jelentős támogatást nyújt a független társulatoknak, alkotóknak és játszóhelyeknek. A kiírásra szeptember 11-ig várják a jelentkezőket két kategóriában: a támogatásra játszóhelyek és alkotók is pályázhatnak.
Plusz

Az SZFE kuratóriumának megújítását sürgetik filmes és színházi szakemberek – Lannert Juditnak írtak nyílt levelet

Az aláírók szerint a 2020-as modellváltással megszakadt az SZFE autonóm egyetemi közösségének folytonossága, ezért a jelenlegi szenátus legitimitása is vitatható. Az egyetem vezetése közleményben cáfolta a nyílt levél több állítását.
Színház

Nemzetközi szemlével indul a békéscsabai színház új évada – szeptemberben jön a NEXUS Fesztivál

A Nexus Nemzetközi Színházi Fesztivállal nyitja meg első, már az új vezetés által tervezett évadát a Békéscsabai Jókai Színház. Szeptember 10–12. között magyarországi, romániai, ukrajnai és szerbiai társulatok hat versenyprodukcióval mutatkoznak be.
Színház

Keszég László és O. Horváth Sári is a Karinthyban rendez, az évad utolsó bemutatója a Sirály lesz

Kortárs ősbemutatókkal, családi előadással és Csehovval várja a közönségét a Karinthy Színház. A 2026/2027-es évad a műfaji sokszínűség jegyében alakul: vígjáték, kortárs dráma és kamaraopera, zenés színház, mese és klasszikus irodalom egyaránt helyet kap a repertoárban.
Klasszikus

Belső ösvények – az antwerpeni Laus Polyphoniae 2026 fesztivál

Augusztus 21. és 29. között ismét Antwerpenbe várja a közönséget a Laus Polyphoniae, a középkor és a reneszánsz sokszólamú zenei örökségét bemutató, rangos fesztivál.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Plácido Domingo lesz az idei Marton Éva Nemzetközi Énekverseny fővédnöke

A világhírű operasztár a névadó művésznő és a szervező Zeneakadémia felkérésére vállalta el a rangos megmérettetés támogatását, amelyre idén augusztus 31. és szeptember 6. között kerül sor.
Klasszikus ajánló

A fagott 21. századi arcára fókuszál az UMZE Kamaraegyüttes évadnyitó koncertje

Fiatal magyar szerzők műveinek hazai premierje, fúvósötös-ősbemutató, neves osztrák komponista itthon először hallható darabja – hangszerének sokoldalúságát Lakatos György fagottművész mutatja be az UMZE szeptemberi koncertjén.
Klasszikus ajánló

Új hangon szólal meg a StEFREM – szeptemberben érkezik az Égrekiáltó című lemezük

Szeptemberben jelenik meg a StEFREM új albuma, amely paradigmaváltást jelent az együttes történetében. Az Égrekiáltó a Magyar Zene Házában lesz hallható először teljes egészében.
Klasszikus magazin

Belső ösvények – az antwerpeni Laus Polyphoniae 2026 fesztivál

Augusztus 21. és 29. között ismét Antwerpenbe várja a közönséget a Laus Polyphoniae, a középkor és a reneszánsz sokszólamú zenei örökségét bemutató, rangos fesztivál.
Klasszikus interjú

„Ha Vivaldi ma élne, filmzenéket írna” – Szigeti Bence A négy évszak újragondolásáról

Egy gitár és egy hegedű húrjain csendül fel augusztus 10-én a Benczúr-kertben Antonio Vivaldi A négy évszak című műve, számos egyéb lenyűgöző szerzeménnyel együtt, Szigeti Bence gitárművész és Schwartz Zoltán hegedűművész előadásában.