Klasszikus

Első Stradivariját a belga királynőtől kapta

2016.10.24. 15:45
Ajánlom
David Ojsztrah világhírű szovjet-orosz hegedűművész, karmester, a múlt század egyik legnagyobb hegedűvirtuóza 1974. október 24-én hunyt el.

Zenekedvelő zsidó kereskedő családból származott, első hegedűjét ötévesen kapta. Hatévesen már közönség előtt lépett fel, 1926-ban végezte el a konzervatóriumot. Sokat játszott zenekarokban és kamaraegyüttesekben, első moszkvai szólókoncertjét 1930-ban adta.

David Ojsztrah

David Ojsztrah

1933-ban megnyerte az össz-szovjet hegedűversenyt, majd 1937-ben a Brüsszelben első alkalommal megrendezett Erzsébet királyné zenei versenyt is. 1934-től a moszkvai konzervatóriumban tanított, neve ekkor már az egész Szovjetunióban ismert volt.

Első "nyugati" koncertjét Helsinkiben adta 1949-ben, és ugyanebben az évben lépett fel először Budapesten. Az ötvenes évek első felében meghódította Párizst és Londont, 1955-ben pedig már az amerikai közönség is a "lábai előtt hevert". Szólistaként a zenei tökéletesség fanatikusaként ismert Szvjatoszlav Richter zongoraművésszel koncertezett. Barátjának mondhatta Yehudi Menuhint, Sibeliust, Ormándy Jenőt, és Kodály Zoltánt.

Fidelio Napi Zene – Prokofjev: A-dúr zongoraszonáta No. 6

Kapcsolódó

Fidelio Napi Zene – Prokofjev: A-dúr zongoraszonáta No. 6

1997. augusztus elsején, 19 évvel ezelőtt hunyt el a legendás ukrán-orosz zongoraművész, Szvjatoszlav Richter.

A kritika főként káprázatos technikáját, játéka sokszínűségét és érzelmi gazdagságát emelte ki. Stradivari-hangszereken nyűgözte le közönségét, az elsőt a belga királynő adományozta neki. Közel tíz évig egy 1702-es Stradivariuson zenélt, amelyet 1966 júniusában egy 1705-ös darabra cserélt. A hegedű mellett a sakkban is jeleskedett, 1937-ben nagy érdeklődés övezte a zeneszerző Prokofjevvel vívott (és megnyert) páros mérkőzését.

David Ojsztrah és Szergej Prokofjev

David Ojsztrah és Szergej Prokofjev

A feszített ütemű munka miatt 1964-ben szívrohamot kapott, de ezt még túlélte. 1974. október 24-én egy hollandiai turné közben vitte el az újabb roham.

Hamvai Moszkvában, a Novogyevicsi temetőben nyugszanak. David Ojsztrahról nevezték el a 42 516. számú kisbolygót, emlékére az észtországi Parnuban rendszeresen zenei fesztivált szerveznek. Fia, Igor szintén kiváló hegedűművész lett.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Plusz

Novák Péter, Blaskó Borbála, Szervét Tibor és Várdai István is állami elismerést vehetett át március 15-e alkalmából

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter állami elismeréseket adott át a közelgő nemzeti ünnep alkalmából a Pesti Vigadóban, március 13-án.
Színház

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Plusz

Koncz Gábor kapja idén a Kossuth-nagydíjat

Orbán Viktor miniszterelnök március 14-én bejegyzést tett közzé a Harcosok Klubja elnevezésű online Facebook-csoportban. Mint azt az Index kiszúrta, a kormányfő egyebek közt elárulta a közösség tagjainak, hogy a mai napon Koncz Gábor színművész veheti át a Kossuth-nagydíjat.
Plusz

A kulturális élet szereplőit ismerték el március 15. alkalmából

Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára állami kitüntetéseket adott át március 15. alkalmából a Pesti Vigadóban. A kitüntetéseket március 13-án délután vehették át a kulturális élet szereplői.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

A szélességi körök visszhangjai – spanyol vonósnégyes kalauzol az európai és amerikai zene világában

A Cuarteto Matrice programja északról dél felé haladva navigál keresztül a 20. századi Európán és Amerikán. A spanyol kvartett a hiánypótló MERITA – európai kamarazenei együttműködés keretében érkezik Magyarországra, és ad koncertet a BMC-ben, április 7-én.
Klasszikus gyász

Elhunyt Sofia Gubaidulina zeneszerző

Napjaink egyik legjelentősebb orosz zeneszerzőjét, aki élete utolsó évtizedeit Németországban töltötte, kilencvenhárom éves korában, március 13-án érte a halál.
Klasszikus ajánló

Végh Sándor egykori tanítványa tart kamarazene kurzust a Concerto Mesteriskola keretében

A kamarazenei élet egy újabb kiválósága, Arvid Engegård tart ingyenes, nyilvános, angol nyelvű mesterkurzust március 17-én, a zenekar Páva utcai székházában.
Klasszikus hír

Még lehet jelentkezni a Kocsis Zoltán-díjra!

A Kocsis–Hauser Alapítvány idén is meghirdette a Kocsis Zoltán-díjat, amelyre a Magyarországon és külföldön élő magyar állampolgárságú, valamint Magyarországon élő vagy tanuló külföldi, nem magyar állampolgárságú zongoristák jelentkezését várják. Jelentkezési határidő: április 10.
Klasszikus ajánló

Haydn alakját járja körül a Metrum Ensemble koncertszínházi előadása

A zeneszerző titokzatos élete, a zseni és a külvilág kapcsolata, valamint a Haydn körüli nőalakok állnak a Haydn out, muse in – múzsadilemmák – című előadás fókuszában, amely legközelebb április 4-én látható a Jurányi Házban.