Klasszikus

Emléktáblát avattak Ligeti György egykori lakhelyén

2023.05.26. 14:20
Ajánlom
1948 és 1956 között lakott az Alkotmány utca 4. szám alatt Ligeti György. A zeneszerző születésének századik évfordulója alkalmából az épület falán emléktáblát avatott Budapest Főváros Önkormányzata és a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézete.

Május 26-án, két nappal Ligeti György születésének századik évfordulója előtt emléktáblát avattak a zeneszerző egykori otthonának falán, az Alkotmány utca 4. szám alatt. A megemlékezést Budapest Főváros Önkormányzata és a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézete szervezte, beszédet mondott Dr. Richter Pál, az intézet igazgatója és Karácsony Gergely főpolgármester. Az eseményen jelen volt Ligeti Vera, a komponista özvegye, valamint Kurtág György zeneszerző. A megemlékezés keretében elhangzott Ligeti György Baladă şi joc (Ballada és tánc) című műve Langer Ágnes és Tornyai Péter előadásában. Az emléktáblát Vincze László építész tervezte, és Fáskerti István kőszobrász készítette.

Ligetiemlektabla-141413.jpg

Ligeti György-emléktábla az Alkotmány utcában (Fotó/Forrás: Kondor Kata / Fidelio)

Dr. Richter Pál beszédében kiemelte, Ligeti végtelenül sokszínű, számos forrásból táplálkozó zenei világát a humanizálás hangja és élménye hatja át. „Ő maga is hivatkozott arra, hogy a komputeres kísérleteknél, kompozícióknál zavarta a technika biztosította túlzott tökéletesség.

Szükséges volt számára az emberi tényező, a bizonytalanság, az előadásban megjelenő esetlegességek, akár hibák eredménye.

Az intézetigazgató hozzátette, hogy még a száz metronómra írt Poème symphonique az idő és az elmúlás érzését kommunikálja. Kiiemelte, hogy az emlékhely kialakításával lehetőség nyílt a zenészszakma és az egész magyar társadalom számára, hogy lerója tiszteletét Ligeti György emléke előtt.

„1940-ben hatalmas veszteség érte a háború alatt álló Magyarország kultúráját, zenei életét, mikor Bartók Béla elhagyta Magyarországot.

De a háború után nem sokkal Erdélyből megérkezett két fiatal zenész, akinek tehetsége és elementáris hatása itt tartotta a zenét Budapesten

– idézte fel az időszakot Karácsony Gergely, amikor Ligeti György a fővárosba költözött, aki mellett az eseményen jelen lévő is Kurtág Györgyre utalt. „Túl jók voltak ahhoz, hogy legalább egyiküket ne veszítse el a fasizmusból néhány év alatt a kommunizmusba forduló Magyarország. 1956 bukása után Ligeti György, meglehetősen kalandos úton, életét kockáztatva elhagyta Magyarországot.” A főpolgármester a komponista méltatása után kiemelte, bár Ligeti 1998-ban Budapest díszpolgára lett, joggal érezheti úgy a város, hogy még mindig tartozik neki. „Az emléktábla mellett ezen a hétvégén egy másik tábla is kikerül Budapesten, ahol Ligeti György neve található.

A Budapest Music Centernek is otthont adó utcát Ligeti Györgyről fogjuk elnevezni, bár ő azt mondta, ha elneveznének róla egy utcát, annak Ligeti György tévút legyen a neve, mi ebben nem követjük az örökségét.

Ligetiemlektabla3-141408.jpg

Kurtág György és Ligeti Vera Ligeti György emléktáblája előtt (Fotó/Forrás: Kondor Kata / Fidelio)

A Budapest Music Centerben jelenleg is zajlik a Ligeti-centenárium alkalmából rendezett fesztivál, egészen 28-áig, a századik születésnapig. Kedden Ligeti Vera és Kurtág György mesélt a zeneszerzőhöz fűződő kapcsolatáról, Fazekas Gergely zenetörténésszel, ahol többek között a beszédekben említett életrajzi elemekről is szó esett: hogyan ismerkedett meg Ligeti György és Kurtág György a zeneakadémiai felvételin, hogyan költözött be a fiatal zeneszerző későbbi felesége családjának üresen maradt szobájába, és hogyan szöktek át a határon Ausztria felé 1956 decemberében. Kurtág György felidézett egy esetet: Párizsban várta a karácsony este a vonattal érkező Ligetit, aki olyan szenvedélyesen rajongott a térképekért, hogy ő maga kalauzolta végig barátját a számára teljesen ismeretlen városban egy majdnem másfél órás úton. A zeneszerző ezzel a metaforával írta le azt is, milyen nagy hatással volt rá pályatársa zsenialitása és műveltsége.

Ahogy a párizsi utcákon követtem őt, miután először láttam a műveit, Ligeti követőjévé váltam.

Fejléckép: Ligeti György-emléktábla az Alkotmány utcában (fotó/forrás: Kondor Kata / Fidelio)

Egyhetes fesztivállal tiszteleg Ligeti György emléke előtt a BMC

Kapcsolódó

Egyhetes fesztivállal tiszteleg Ligeti György emléke előtt a BMC

Május 22. és 28. között hazai és külföldi művészek, a klasszikus zene és a jazz képviselői játsszák, értelmezik, gondolják tovább Ligeti György alkotásait. A koncertek mellett ismeretterjesztő előadás és beszélgetés is helyet kapott a programban.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Először rendezik meg a Rolla János Zenei Napokat az Óbudai Társaskörben

A háromnapos eseményt hagyományteremtő céllal rendezi meg az Óbudai Társaskör a 2023-ban elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész tiszteletére. A záróestén Kelemen Barnabás, Kokas Katalin és Fenyő László ad kamarakoncertet.
Vizuál

Megszűnik az Indafotó

A szolgáltató közlése szerint március 31-én éjfélkor 13 641 979 fotót törölnek véglegesen. A felhasználók a platform megszűnéséig azonban letölthetik az ott tárolt képeiket.
Vizuál

Újra Magyarországon látható a Fejedelmek aranya

Március 15-én lenyűgöző időszaki kiállítás nyílik Budapesten, a Magyar Nemzeti Múzeumban. A 16-17. századi erdélyi pénzérmék mellett ötvösmunkákat, díszfegyvereket is megtekinthetünk.
Plusz

P. Howard szellemében – 5 Rejtő-program Budapesten

Közeleg március 29-e, azaz hazánk talán legkedveltebb írójának, Rejtő Jenőnek születésnapja, a páratlan zsenijű és kivételes humorú szerző 120 éve ezen a napon látta meg a napvilágot. Számos program esedékes a következő hetekben, amely Rejtőhöz kapcsolódik. Ezekből válogattunk.
Klasszikus

Az inspiráló Bartók: Bartók és a csend

Bartók inspirációs ereje vitathatatlan: Amerikától Ázsiáig, határokon és műfajokon átívelve, generációk óta kiapadhatatlan ihletforrásként ösztönzi alkotásra a művészeket. De vajon ő maga miből merített ihletet?

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus magazin

Az inspiráló Bartók: Bartók és a csend

Bartók inspirációs ereje vitathatatlan: Amerikától Ázsiáig, határokon és műfajokon átívelve, generációk óta kiapadhatatlan ihletforrásként ösztönzi alkotásra a művészeket. De vajon ő maga miből merített ihletet?
Klasszikus ajánló

Először rendezik meg a Rolla János Zenei Napokat az Óbudai Társaskörben

A háromnapos eseményt hagyományteremtő céllal rendezi meg az Óbudai Társaskör a 2023-ban elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész tiszteletére. A záróestén Kelemen Barnabás, Kokas Katalin és Fenyő László ad kamarakoncertet.
Klasszikus ajánló

A szélességi körök visszhangjai – spanyol vonósnégyes kalauzol az európai és amerikai zene világában

A Cuarteto Matrice programja északról dél felé haladva navigál keresztül a 20. századi Európán és Amerikán. A spanyol kvartett a hiánypótló MERITA – európai kamarazenei együttműködés keretében érkezik Magyarországra, és ad koncertet a BMC-ben, április 7-én.
Klasszikus gyász

Elhunyt Sofia Gubaidulina zeneszerző

Napjaink egyik legjelentősebb orosz zeneszerzőjét, aki élete utolsó évtizedeit Németországban töltötte, kilencvenhárom éves korában, március 13-án érte a halál.
Klasszikus ajánló

Végh Sándor egykori tanítványa tart kamarazene kurzust a Concerto Mesteriskola keretében

A kamarazenei élet egy újabb kiválósága, Arvid Engegård tart ingyenes, nyilvános, angol nyelvű mesterkurzust március 17-én, a zenekar Páva utcai székházában.