Klasszikus

Ennyire bensőséges – Borbély László Goldberg-variációk lemezéről

2020.02.08. 10:05
Ajánlom
„Korunk nagy hibája, hogy nem tudjuk (nem merjük?) a maga helyi értékén kezelni és néven nevezni a dolgokat.” Korcsog Balázs egy új lemezfelvételről írt kritikája viszont pontosan elhelyezi tárgyát.

Tavaly év végén jelent meg a Hunnia Recordsnál Bach híres-nevezetes Goldberg-variációinak felvétele Borbély László (1984) előadásában. A mű a zongorairodalom, sőt: a teljes billentyűs zeneirodalom egyik bevehetetlen, de sokat ostromlott orma (David Fraytól hallhattunk tavaly egy sikertelen „hódítási kísérletet” a Zeneakadémia nagytermében). Csak akkor van értelme nekirugaszkodni ennek a csúcsnak, ha az előadónak van róla érdemi mondanivalójú és kiforrott koncepciója.

Borbély László előadása két CD-n hallható – bevallom, az első lemez meghallgatása után elő kellett vennem néhány régi, híres Goldberg-felvételt (mindenekelőtt Glenn Gouldéit), hogy ugyanazt a darabot hallom-e. S bár Gould játékmódját szokták analitikusnak nevezni, mégis minden részlet itt sokkal kidolgozottabb és jobban hallható. Nincs semmi elsietve, összemosva, elkenve – minden hang valóban elhangzik.

Document-page-001-122921.jpg

Bach: Goldberg-variációk (Borbély László) (Fotó/Forrás: Hunnia Records)

Nem hallottam még ennyire bensőséges és részletgazdag Goldberg-variációkat.

A zongorahang is szépen cseng, különösen a felső „szólamok” gömbölyű, lekerekített hangjai megragadóak. S mindez gyönyörű hangzástérben: a felvétel nem csak előadói, hanem hangmérnöki bravúr is.

Néhány szót az időarányokról. Glenn Gould korai, 1954–55-ös felvételei 38-42 percesek, a legrövidebb az 1959-es salzburgi előadása, mindössze 37 perc! Alig több, mint fél óra – ami itt majdnem másfél óra! És ez az óriási különbség nem csupán az ismétlések eljátszásából adódik. A mű belső arányai és hangsúlyai is módosulnak így – Bach minden hangját eljátszva a darab is más dimenziókba emelkedik. Az embernek az az érzése: szinte nem is ugyanarról a műről van szó. (Grigorij Szokolovtól létezik egy korai, akkor még leningrádi felvétel, amelyik szintén majdnem másfél órás, bár maga az előadás teljesen más.)

Korunk nagy hibája, hogy nem tudjuk (nem merjük?) a maga helyi értékén kezelni és néven nevezni a dolgokat (bár Kurtág György saját kezűleg írt ajánlást a lemezhez). Megítélésem szerint Borbély László Goldberg-felvétele interpretációtörténeti jelentőségű előadás – ilyen finoman, tisztán és részletgazdagon talán még sohasem hallhattuk Bach „álmatlanság ellen” írott variációit. Ennyire bensőségesen…

J. S. Bach: Goldberg-Variationen, BWV 988 – László Borbély, Hunnia Records

A lemez hivatalos bemutatója március 21-én lesz a BMC Könyvtárban.

 

Liszt mindig forrófejű lázadó maradt – interjú Borbély Lászlóval

Kapcsolódó

Liszt mindig forrófejű lázadó maradt – interjú Borbély Lászlóval

Liszt idős korában is forradalmár maradt, csak másért küzdött. Ez derül ki Borbély László új albumából, amelyen a mester kései műveit hallhatjuk. De a zongoraművésznek egy második lemeze is megjelent a napokban, ezen a Goldberg-variációkat találjuk.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Jazz/World

Szívbemarkoló énekléssel mondott végleg búcsút a színpadnak a 93 éves kubai ikon, Omara Portuondo Budapesten – VIDEÓ

A kubai zene élő legendája, a 93 éves Omara Portuondo az előzetes tervek szerint Budapesten adta volna élete utolsó koncertjét október 6-án a Papp László Sportarénában, ám egészségügyi állapota miatt erre végül nem kerülhetett sor.
Zenés színház

„Megéri jónak lenni” – interjú a Budapesti Operettszínház készülő operettmusicaljének szereplőivel

Pejtsik Péter és Orbán János Dénes Hamupipőke című operettmusicaljét november 15., 16. és 17-én mutatja be a Budapesti Operettszínház, Bozsik Yvette Kossuth-díjas balettművész, koreográfus rendezésében.
Vizuál

A bronzkor csodája – bárki megcsodálhatja a 3000 éves Somló-hegyi nyakéket a Nemzeti Múzeumban

A Nyakék a késő bronzkorból címmel megnyitott kamaratárlat a Nemzeti Múzeum Széchényi-termében látogatható. A bronzkor csodájára a Somló-hegyen bukkantak rá a múzeum régészei idén nyáron, a kincsleletet tartalmazó korsó felnyitásáról videó is készült.
Vizuál

Világsztárok alakjában látható Mucsi Zoltán a közelmúltban megnyílt ingyenes kiállításon

Ingyenes kiállítás nyílt a Freyler Art Galériában, amelyben a Mucsi Zoltánról korábban naptárként megjelent fotósorozat további képei láthatók. A színművész ismert emberek és fiktív karakterek bőrébe bújva látható.
Klasszikus

Kínai és dél-koreai győzelemmel zárult a IV. Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraverseny

A döntőt a New York-i Carnegie Hall nagytermében tartották. A szervezők szerint a verseny idén újabb mérföldkőhöz ért el, és minden korábbinál nagyobb közönségnek sikerült átadni Liszt Ferenc zenéjét.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Várjon Dénes albumát az év kamarazenei lemezének választották a Német Zenekritikusok

Miután a neves elismerés negyedéves fordulóin a kiváló zongoraművész és Antje Weithaas hegedűművész Beethoven-szonátákat felvonultató lemezsorozatának két albumát is díjazták, a sorozat egésze a kategória nagydíját is elnyerte.
Klasszikus ajánló

Világsztárok sorakoznak fel a magyar muzsikusnövendékek továbbképzése mögött – újra Concerto Mesteriskola

Szűcs Máté és Takács-Nagy Gábor, a kamarazenei élet két kiválósága október 15-én és 16-án ingyenes, nyilvános mesterkurzust tart a Concerto Budapest Páva utcai székházában.
Klasszikus ajánló

Maxim Rysanovval koncertezik a Budapesti Vonósok

A neves brácsaművész Schubert Arpeggione szonátáját adja elő a Zeneakadémián. A műsor második felében egy Mendelssohn-átirat hangzik el.
Klasszikus hír

Kínai és dél-koreai győzelemmel zárult a IV. Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraverseny

A döntőt a New York-i Carnegie Hall nagytermében tartották. A szervezők szerint a verseny idén újabb mérföldkőhöz ért el, és minden korábbinál nagyobb közönségnek sikerült átadni Liszt Ferenc zenéjét.
Klasszikus magazin

Öt nem operai mű Vajda János születésnapjára

Vajda János Kossuth-díjas zeneszerző 1949. október 8-án született Miskolcon. A kerek évforduló alkalmából az operáival nagy népszerűségre szert tevő komponista további művei közül ajánlunk néhány különösen szépet.