Klasszikus

Eötvös Péter és Mihail Pletnyov is vezényli jövőre a Concerto Budapestet

2022.05.26. 10:25
Ajánlom
Meghirdette 2022/23-as évadát a Concerto Budapest, a zenekarhoz első vendégkarmesterként Eötvös Péter, míg rezidens művészként Mihail Pletnyov csatlakozik.

A két világhírű művész az évad során több koncerten is szerepel, 2023 márciusában Eötvös Péter Respond című művéből a magyarországi bemutató mellett lemezfelvétel is készül, a brácsára és zenekarra írt versenymű szólistája Szűcs Máté lesz. A szerző Dodici per sei című darabját pedig az együttes hat csellistája szólaltatja meg áprilisban. Eötvös Péter főszereplő lesz a Keller András által megálmodott emblematikus kortárszenei fesztivál, A Hallgatás Napja koncertjein a BMC-ben és a Magyar Zene Házában, melyet a tervek szerint immár harmadszor fog a New York-i The Violin Channel saját platformjain közvetíteni a több százezres nemzetközi közönségnek.

Május 18-án, a Ligeti György századik születésnapjára szervezett ünnepi koncerten a szerző nagy szimfonikus műveit és Requiemjét dirigálja a zenekar vendégkarmestere a Müpában.

Az ünnepi programot másnap a Kölni Filharmónia nagytermében megismétlik.

Különleges programokat hoz Mihail Pletnyov, akit a Concerto Budapest rezidens művészeként öt alkalommal is köszönthetünk a pódiumon karmesterként vagy zongoraművészként. Október 28-án Pletnyov először vezényli a zenekart a Zeneakadémián, ahol egyik kedvenc művét, Sosztakovics XV. szimfóniáját és Mozart Esz-dúr zongoraversenyét dirigálja, a szólista Berecz Mihály lesz. Decemberben 20-án a Müpában a zenekar első karácsonyi koncertjén Csajkovszkij csodálatos b-moll zongoraversenyét játssza a Concerto Budapesttel.

A dupla karácsonyi koncert második estéjén a Zeneakadémián Kelemen Barnabás adja elő a zenekarral Brahms D-dúr hegedűversenyét, és mindkét koncerten felhangzik Beethoven IX. szimfóniája Keller András vezényletével.

Mihail Pletnyov március 5-én a mára hagyománnyá vált Mozart-nap főszereplője lesz: három zongoraversenyben szólistaként és két nagyszabású kamaraműben is közreműködik. Az egynapos fesztivál karmesterei a művészeti vezető Keller András és Takács Nagy Gábor lesznek, a neves zongoraművész partnereiként pedig Fenyő László, Klenyán Csaba és Mohai Bálint muzsikál majd. Május 3-án a Müpában vezényli Rahmanyinov Holtak szigete és Szkrjabin az Az extázis költeménye műveit, valamint Sibelius Pelléas és Mélisande-ját és Hegedűversenyét, a nagyszerű fiatal szólista Amira Abouhzara szólójával.

Mihail_Pletnyov_SvetlanaMishina-094725.jpg

Mihail Pletnyov (Fotó/Forrás: Svetlana Mishina / Concerto Budapest)

Titáni koncertekkel nyitja meg az évadot Keller András művészeti vezetésével a Concerto Budapest. Mahler égi és földi szférákon átvezető nagy műve, I. „Titán” szimfóniája is elhangzik szeptember 23-án és 24-én a Zeneakadémián. Az egyik este Baráti Kristóf lép közönség elé Bartók II. hegedűversenyével, másnap Ránki Dezső, Bach-zongoraversenyekkel.

A zenekar a következő évben vendégül látja a fiatal ukrán karmesternőt, Oksana Lynivet, aki számos alkalommal törte át az üvegplafont,

az első nő volt, aki a Bayreuth-i Ünnepi Játékokon vezényelt, jelenleg a bolognai Teatro Comunale zeneigazgatója. Március 17-én vezényli a Concerto Budapestet a Zeneakadémián, ahol Richard Strauss Duett Concertinoját, Ravel G -dúr zongoraversenyét és Saint-Saëns „Orgona” szimfóniáját dirigálja. A koncert szólistája Fejérvári Zoltán lesz.

Az évad egyik súlypontja a zenekar tisztelgése Ligeti György művészete előtt születésének centenáriuma alkalmából. A 100. születésnapon, 2023. május 28-án a BMC-ben különleges ünnepi koncertet rendeznek Eötvös Péter és Keller András vezényletével, ahol Ligeti művei mellett a tiszteletére írott új kompozíciók ősbemutatóira is sor kerül.

Folytatódnak a Keller András által megálmodott tematikus fesztiválok. A Magyar Kincsek Ünnepe október 8-án és 9-én, két napon át tart a Zeneakadémián. Olyan darabok hangoznak el Liszt Ferenc, Bartók Béla, Kodály Zoltán, Veress Sándor, Lajtha László és Dubrovay László életművéből, amelyeket fontos jobban megismernünk és újra felfedeznünk. A zenekar meghívására színpadra lép a Modern Art Orchestra, a Cantemus Vegyeskar, a Snétberger Központ zenészei és a Muzsikás együttes is.

December 3-án Hallgassunk Schubertet! címmel négy koncertet hallgathatunk meg a Zeneakadémián a dalköltő műveiből.

Az esti hangverseny-különlegessége, hogy a dalokat Brahms, Berlioz, Britten és Max Reger zenekari átirataiban hallhatjuk a világhírű német szoprán énekesnő, Juliane Banse előadásában,

aki visszatérő vendégművésze a zenekarnak, és akivel Keller András Kurtág György egyik főművét, a Kafka-töredékeket adta elő a világ nagy koncertközpontjaiban és fesztiváljain. Az ECM által kiadott lemezük számos nemzetközi díjat nyert. A Schubert-napon elhangzik a Pisztrángötös Maxim Rysanovval, aki a művet a Virtuózok tehetségkutató műsorban feltűnt fiatal művészekkel adja elő. Baráti Kristóf először mutatkozik meg karmesterként, és a mester VIII., „Befejezetlen” szimfóniáját és Juliane Bansét vezényli ugyanezen napon.

ConcertoBudapestsajtottajek_c_FelvegiAndrea04-094214.jpg

Dr. Edvi Péter, Keller András és Eötvös Péter (Fotó/Forrás: Felvégi Andrea / Concerto Budapest)

Az évad során további kiváló hangszeres szólisták és karmesterek muzsikálását hallgathatjuk, az orosz zongoraművész, Nyikolaj Luganszkij először lép fel a Concerto Budapesttel, és Chopin mindkét zongoraversenyét eljátssza. Az amerikai Jonathan Biss, aki a Marlboro Music Festival művészeti vezetője is egyben, a Zeneakadémián május 13-án és 14-én Beethoven és Mozart zongoraversenyt ad elő, és

ismét itt lesz a zenekarral az elmúlt szezonban rendkívüli sikert arató francia zongorista, Lucas Debargue, akit Martha Argerich fedezett fel a világnak.

Debargue február 18-án és 19-én Mozart C-dúr zongoraversenyét és Szymanowsky Sinfonia Concertantéját adja elő Keller András vezényletével.

Fellép az évadban a zenekarral a magyar szólisták krémje is: Kelemen Barnabás, Perényi Miklós, Szűcs Máté, Várjon Dénes, Fejérvári Zoltán, Bogányi Gergely, Balázs János és Boldóczky Gábor, valamint kiváló énekesek: Kolonits Klára, Szutrély Katalin, Megyesi Schwartz Lúcia és Sebestyén Miklós.

A karmesteri dobogón találkozhatunk Takács–Nagy Gáborral, Vashegyi Györggyel, Bogányi Tiborral, Kovács Jánossal, Héja Domonkossal.A Magyar Kincsek koncertsorozatban három alkalommal is köszönti a zenekar Dubrovay Lászlót 80. születésnapja alkalmából. Februárban Kodály szimfóniája mellett Viski János Csellóversenyét fedezhetjük fel Perényi Miklós szólójával, márciusban Dohnányi Ernő ritkán hallható I. szimfóniája is felcsendül Héja Domonkos vezényletével.

A zenekar idén is műsorra tűzi a zeneirodalom megkerülhetetlen, nagy lélegzetvételt kívánó remekműveit. Hallhatjuk az évadban például A kékszakállú herceg várát Bretz Gábor és Vörös Szilvia szólójával, Brahms Német Requiemjét Vashegyi György vezényletével, Csajkovszkij V. és Dvořák Újvilág-szimfóniáját.

Fejléckép: Eötvös Péter (fotó/forrás: Hrotkó Bálint / Concerto Budapest)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Tánc

Önálló univerzum épül a Millenárison

Elkezdődött a Walk My World immerzív produkció építése a Millenárison. A világon egyedülálló, monumentális attrakció létrehozásán olyan kiemelkedő magyar alkotók is dolgoznak, akik korábban számos film – köztük hollywoodi sikerprodukciók – vizuális világának megteremtésében vettek részt.
Plusz

Reflektorfényben a tehetség mentorai – átadták a Mester-M Díjakat

Tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző, akiknek munkája generációk életére van hatással – ők vehették át a személyenként ötmillió forinttal járó elismerést április 17-én, az immár hagyománynak számító Mester-M Díjátadó Gálán.
Klasszikus

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Könyv

Dragomán György: „Azt szeretnénk, hogy ez az alkotóház mindenki otthona lehessen”

Mint arról beszámoltunk, alkotóházként születhet újjá Esterházy Péter egykori, rómaifürdői családi háza. Bár az épülettel még rengeteg munka van, a tervek szerint az első vendégek már ősszel megérkezhetnek. Az alkotóház egyik megálmodójával, Dragomán György József Attila-díjas íróval beszélgettünk. Villáminterjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mitológiai drámából ifjúkori mestermű – az Idomeneót adja elő a Szent István Filharmonikusok

Wolfgang Amadeus Mozart Idomeneo című operáját mutatja be a Szent István Filharmonikusok a Purcell Kórus közreműködésével és Vashegyi György vezényletével április 26-án a Müpában.
Klasszikus ajánló

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Klasszikus ajánló

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.
Klasszikus lapszemle

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Klasszikus ajánló

Klassz a Belvárosban – IV. Komolyzenei Napok az Aranytízben

Május 9. és 11. között különleges, egyetlen alkalommal megvalósuló koncerteknek ad helyet az Aranytíz a Belváros szívében. Fellép többek között Czene Rudolf, Kállai Ernő, Lugosi Ali, Hornyák Balázs, Szüts Apor, Pál István Szalonna és Bandája, Duka Elemér & Gipsy Chamber Orchestra.