A Filharmónia Magyarország Nkft. július 11-19. között rendezi meg a Fesztivált, mely a közel fél évszázados történetű Bartók Szeminárium programját gazdagítja immár 30 éve. Idén a kerek évforduló megünneplése kapcsolódik Eötvös Péter hetvenedik születsénapjához, aki a Fesztivál történetének egyik legmeghatározóbb személyisége.
A hagyományoknak megfelelően Bartók életműve adja a Fesztivál vázát (pl. A Kékszakállú herceg vára, A csodálatos mandarin szvit, szóló- és kamaraművek), de a "Bartók-Új zene" mottóhoz híven új kortárs kompozíciók is bemutatkoznak. Szerepel a műsoron Eötvös Péter két fontos zenekari darabja: a DoReMi hegedűverseny és a The gliding of the eagle in the skies című mű (ez utóbbit magyarországi bemutatóként), de előadásra kerül a szerző különleges kamara-operája, a Harakiri, valamint kamaradarabjai is (Cadenza, Two Poems to Polly, Dervistánc). Levetítik a Paradise reloaded (Lilith) című opera filmfelvételét, valamint egy új kortárs tánc-produkció is készül a szerző zenéire a Fesztivál megrendelésére. Július 15-én Nemzetközi Zenetudományi Konferenciára kerül sor a Magyar Tudományos Akadémia Zenetudományi Intézetének "Lendület" Kutatócsoportjával közös szervezésben Eötvös Péter életművéről.
A látogatókat már pénteken is értékes programokkal várják: Kovalik Balázs tart illusztrált előadást A kékszakállú herceg vára rendezéséről, majd Szokolay Balázs zongoraművész játszik Bartók-, Debussy-, Szokolay- és Kurtág-műveket, ezt követően pedig Manuel Zurria fuvolaestjét hallgathatják meg az érdeklődők. A Fesztivál első hétvégéjének sűrű programjában a Fesztivál nyitókoncertje, illetve kamarakoncertek szerepelnek a Lanner Kvartett, az Amadinda ütőegyüttes, valamint népzenei- és néptánc együttesek közreműködésével.
A Fesztivál végére kerültek a hagyományos kurzuszáró hangversenyek, így a zeneszerzés mesterkurzus záróeseménye is, melyen a fiatalok által frissen komponált darabokat az Alter Ego Kamaraegyüttes szólaltatja meg, a hivatalos zárókoncerten pedig a karmester mesterkurzus résztvevői vezénylik a Savaria Szimfonikus Zenekart, illetve Bartók, Britten és Stravinsky műveit. A szeminárium hat mesterkurzusára nyolcvan fő jelentkezett: a magyarok mellett amerikai, angol, argentin, bolíviai, brazil, chilei, cseh, dél-koreai, észt, finn, francia, görög, holland, iráni, izraeli, japán, kanadai, lengyel, német, olasz, portugál, román, spanyol, svájci, szingapúri, szíriai, tajvani fiatalok. Bár Howard Williams karmester-, Eötvös Péter zeneszerzés-, Szokolay Balázs és Nagy Péter zongora-, Perényi Miklós gordonka-mesterkurzusa több aktív résztvevőt már nem tud fogadni, lehet még jelentkezni a Jeanne-Marie Conquer vezette hegedű workshopra, illetve örömmel várnak minden érdeklődőt passzív résztvevőként.