Klasszikus

Erre adott pénzt az Unió a Zeneakadémiának

2016.10.21. 12:12
Ajánlom
Gálakoncerttel és vezetett épületlátogató túrákkal várja az érdeklődőket a Zeneakadémián az Uniós Fejlesztések Nyílt Napja regionális rendezvénysorozat október 29-én.

Immár ötödik alkalommal kerül megrendezésre az Uniós Fejlesztések Nyílt Napja című programsorozat, amelynek keretében az Európai Uniós társfinanszírozásból megvalósult több tízezer fejlesztés közül a legizgalmasabbak kulisszatitkaiba nyerhetnek betekintést az érdeklődők. A rendezvénysorozat közép-magyarországi regionális megnyitója alkalmából a látogatók saját fülükkel bizonyosodhatnak meg a 2008–2015 között, mintegy 13 milliárd forintos projekt keretében megújult Zeneakadémia Nagytermének páratlan akusztikájáról, valamint megismerkedhetnek az épület nagyközönség előtt zárt területeivel (backstage, tantermek stb.) is.

Zeneakadémia

Zeneakadémia (Fotó/Forrás: Marjai Judit)

A programsorozat nyitányaként október 29-én 10.00-tól a Zeneakadémia Nagytermében a házigazdák köszöntőit követően a Zeneakadémia felújítási projektjének részleteibe nyerhet betekintést a közönség, majd a klasszikus zene, a népzene és a jazz világába kalauzolják a gálakoncert fellépői a nagyérdeműt. Elsőként a Zeneakadémia két kiemelkedően tehetséges hallgatója, Karasszon Eszter és Dani Imre adja elő Popper Dávid Magyar rapszódia című cselló-zongora művét, majd Balázs János Liszt Ferenc-díjas zongoraművész szólaltatja meg Liszt Ferenc A Villa d'Este szökőkútjai című bravúros darabját, illetve Cziffra György virtuóz Kék Duna keringő-parafrázisát. Ezt követően a Zeneakadémia Jazz Tanszékének vezetője, Binder Károly és triója lép a színpadra, a koncert zárásaképp pedig Herczku Ágnes és Nikola Parov műsorát hallgathatja meg a közönség.

Bor, trüffel, Cziffra-módszer

Kapcsolódó

Bor, trüffel, Cziffra-módszer

Az első fesztivál nagy sikere után 2017. február 21-26. között kibővült összművészeti programokkal, külföldi vendégművészekkel már két helyszínen, a MOM Kulturális Központban és a Zeneakadémián rendezik meg a Cziffra György Fesztivált.

A 12.30-kor, 15.30-kor és 16.30-kor induló, minikoncerttel és filmvetítéssel egybekötött épületlátogató túrákon a Zeneakadémia történetét, páratlan szecessziós koncerttermeit és épületét ismerhetik meg a vendégek, 14.00 órától pedig a Nagyterem és a Solti Terem backstage (színpad, öltöző és technikai) területeire, illetve az egyetemi oktatás helyszíneire (Bartók terem, X-es és XXIII-as terem, Kupola terem, Könyvtár) indulnak különleges túrák. A Liszt Ferenc téri főépület mellett megnyitja kapuit a nagyközönség előtt Zeneakadémia legfiatalabb, Ligeti György nevét viselő épülete is. A 2011 óta üzemelő épület nemcsak az intézmény hallgatói és művésztanárai számára biztosít professzionális tan- és próbatermeket, hanem itt találhatóak meg a Zeneakadémia mindennapjait kiszolgáló háttérterületek irodái is. A Wesselényi utca 52. alatti Ligeti épületben 11.00 ill. 12.00 órai kezdettel indulnak a túrák.

A nyílt napon a Zeneakadémia épületében számos EU fejlesztéssekkel kapcsolatos tájékoztató kiadvány és információs anyag is elérhető lesz, valamint a szervezők EU Totóval is várják a látogatókat. A gálakoncertre ingyenes regisztrációs jegyek ide kattintva igényelhetők, az épületlátogatási programok regisztrációhoz kötöttek, helyeket (név, létszám, e-mail cím, a pontos program és kezdési idő megjelölésével) a [email protected] címre elküldött regisztrációk beérkezésének sorrendjében, adott létszám keretig tudunk biztosítani.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

15 sor színház: Büszkeség és balítélet

Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy rengeteg kultúrát fogyasztunk nap mint nap, kár, hogy élményeinknek csupán töredékét oszthatjuk meg olvasóinkkal. A következő rövid írás a Vígszínház Büszkeség és balítélet című előadásáról szól. 15 sor színház.
Vizuál

Újabb Mijazaki-klasszikus jön a mozikba

Folytatódik az ADS Service Ghibli-sorozata, amely során Mijazaki Hajao újabb remekműve kerül nagyvászonra: az 1989-es A Kiki – A boszorkányfutár április 3-tól lesz látható a magyar mozikban.
Vizuál

Peter Lindbergh képeivel érkezik a Budapest Fotófesztivál

Országos premierrel indítja programsorozatát a Budapest Fotófesztivál – Magyarországon először a Műcsarnokban láthatók a legendás német divatfotográfus, Peter Lindbergh ikonikus alkotásai.
Klasszikus

Minden, amit a Máté-passióról tudni kell

A zenetörténet két talán legismertebb passiója – a János- és a Máté-passió – Johann Sebastian Bach nevéhez fűződik, utóbbit az idei Bartók Tavaszon is hallhatja a közönség. Most elárulunk néhány érdekességet róla!
Zenés színház

Horváth István a Magyar Állami Operaház kamaraénekese lett

A népszerű tenort a március 23-i Bánk bán-előadás tapsrendje alatt érte a meglepetésszerű bejelentés: a következő szezonban a Magyar Állami Operaház legnagyobb címét viselheti.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Miller Lajos és Kecskés D. Balázs kapta a Bartók–Pásztory-díjat

A Zeneakadémia oktatóiból álló kuratórium 2025-ben Miller Lajos operaénekesnek és Kecskés D. Balázs zeneszerzőnek ítélte a Bartók–Pásztory-díjat, az átadóünnepséget a hagyománynak megfelelően március 25-én tartották a Zeneakadémián.
Klasszikus ajánló

5+1 érdekesség Bartók Mikrokozmoszáról

Bartók Béla Mikrokozmosz című zongorasorozatának tételei, valamint a zeneszerzőt inspiráló mezőségi dallamok állnak a Mezőség-Mikrokozmosz című összművészeti előadás fókuszában. Előbbiről árulunk el most néhány érdekességet.
Klasszikus ajánló

Minden, amit a Máté-passióról tudni kell

A zenetörténet két talán legismertebb passiója – a János- és a Máté-passió – Johann Sebastian Bach nevéhez fűződik, utóbbit az idei Bartók Tavaszon is hallhatja a közönség. Most elárulunk néhány érdekességet róla!
Klasszikus ajánló

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.
Klasszikus hír

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.