Keller András, a Concerto Budapest főzeneigazgatója és művészeti vezetője a zenekar küldetésével kapcsolatban így fogalmaz: „A klasszikus zene az európai szellemi hagyományok csodálatos védőpajzsa lehet. Most, amikor mindenki retteg a jövőt illetően, egyet mondhatok: a klasszikus zenében soha nem fogunk csalódni. Mindig ott lesz, vigaszt, örömet fog adni. Ahogy Kodály Zoltán ezt gyönyörűen megfogalmazta: „A zene lelki táplálék, és semmi mással nem pótolható. Aki nem él vele: lelki vérszegénységben él és hal.” A klasszikus zene építi az ember szellemét, ezáltal gazdaggá teszi az életét.
Amikor Elizabeth Leonskaja felhívta Berecz Mihályt, és a zenekarról lelkesen így nyilatkozott: »Ez a zenekar tényleg szereti a zenét!«, tulajdonképpen egyetlen mondatban megfogalmazta a zenekar küldetését.
Az évad elején Nagy-Britanniában és Írországban turnézik a zenekar, Szeptember 12-17. között Pierre-Laurent Aimard és Berecz Mihály zongoraszólójával hat helyszínen, három különböző programmal jelennek meg az Egyesült Királyság és Írország legpatinásabb koncerttermeiben, Croydon, Guildford, London, Cheltenham, Edinburgh és Dublin városában. Keller András kiemelkedő jelentőségűnek tartja a turnét, amelyen Bartók, Liszt, Rachmaninov, Csajkovszkij, Beethoven és Mozart műveit szólaltatják meg.
Folytatódnak az évadban a tematikus fesztiválok: 2023. október 7-én a Magyar Kincsek Ünnepe, november 5-én a Hallgatás Napja egész napos kortárs zenei fesztivál, ugyanebben a hónapban 25-26-án a kétnapos Concerto Csellóünnep és március 3-án az immár hagyománnyá vált Mozart-nap tanúsítja Keller András és a Concerto Budapest értékteremtő misszióját.
Valószínűleg a személyiségem része, hogy különleges dolgok után kutassak, vagy egy-egy témára sűrített formában hívjam fel az emberek figyelmét;
legyen ez akár egy hangszer, idén a Concerto Csellóünnep, vagy kortárs művek és zeneszerzők a Hallgatás Napján; a Magyar Kincsek Ünnepe, melyen nemzeti kincseink kapják a főszerepet, vagy a Mozart-nap, ami a géniusz örökérvényű muzsikáját ünnepli.”
A zenekarhoz érkező magyar és nemzetközi szólisták névsora idén is sztárokban gazdag. A nemzetközi hangszeres művészek élvonalbeli képviselői, Lucas Debargue, Nyikolaj Luganszkij, Isao Nakamura, Szergej Krilov, Christian Tetzlaff, Elisabeth Leonskaja, Augustin Hadelich, Kristine Balanas és Maxim Rysanov mellett a hazai klasszikus zenei élet krémje is képviselteti magát a 2023-24-es évad koncertjein: Várjon Dénes, Kokas Dóra, Baráti Kristóf, Kelemen Barnabás, Fejérvári Zoltán, Szűcs Máté, Berecz Mihály és Ránki Fülöp is közreműködik többek között a zenekar változatos műsorokban gazdag koncertjein.
Az idei évadban is kiváló magyar és külföldi énekművészekkel működik együtt a zenekar: Aude Extrémo francia mezzoszoprán és Bernhard Berchtold osztrák tenor mellett hazánk énekeskiválóságai, Pasztircsák Polina, Schöck Atala, Brickner Szabolcs, Fekete Attila, Kovácsházi István és Sebestyén Miklós neve is feltűnik az évad programjában.
A következő évadban is élvonalbeli vendégkarmesterek vezénylik a Concerto Budapestet. Arvid Engegård norvég dirigens vezetésével Brahms, Schumann és Stravinsky műveit hangzanak fel a Müpában, Takács-Nagy Gábor két koncerten Saint-Saёns, Schumann, Mahler, Glinka, Rachmaninov és Csajkovszkij műveit vezényli majd. Mihail Pletnyov, a zenekar rezidens művésze három koncerten saját szerzeménye mellett Glazunov, Csajkovszkij, Prokofjev, Schumann és Franck műveit dirigálja a Zeneakadémián, majd zongoristaként is feltűnik a Müpában, ahol Baráti Kristóf vezényli Wagner, Schumann és Franck műveit. Eötvös Péterrel az évad két koncertjén is találkozhatunk karmesteri és zeneszerzői minőségben egyaránt: saját szerzeményei mellett Amaral, Lutosławski, Ravel és Berio műveit vezényli majd, Kovács János a Vigadóban Liszt és Bartók műveit dirigálja, az évad utolsó koncertjén, Aude Extrémo áriaestjén pedig Vashegyi György birtokolja a karmesteri pálcát.
Az idei évad tematikus napjainak szenzációja, a kétnapos Concerto Csellóünnep, mely november 25-26-án a Zeneakadémián vonultatja fel Magyarország csellóművészeinek krémjét. A fesztiválon közreműködik többek között Fenyő László, Kokas Dóra, Perényi Miklós, Rohmann Ditta, Somodari Péter, Várdai István és Varga Tamás.
A Concerto Budapest minden évben nagy hangsúlyt fektet a hazai és nemzetközi zenei élet kiemelkedő hangszeres és vokális együtteseivel való együttműködésre, így tűnik fel az évad programjának közreműködői között a Liszt Ferenc Kamarazenekar, a Nemzeti Énekkar, a stuttgarti Neuen Vocalsolisten énekegyüttes, az Angelica Leánykar, a Keller Quartet, az Új Liszt Ferenc Kamarakórus és a Nemzeti Filharmonikusok is.
A Concerto Budapest kiemelt feladatnak tartja a klasszikus zene szépségeinek megismertetését a fiatalabb generációval. Keller András erről egy interjúban így fogalmaz: „Célom, hogy felhívjam a figyelmet arra, hogy ha érzelmileg intelligensebbé tudjuk tenni az elkövetkező nemzedéket, akkor megalapozhatjuk az ország jövőjét.
A zene együttműködésre, elfogadásra, kitartásra, becsületre, rengeteg alapvető emberi értékre, érzelmi gazdagságra nevel.
Ennek köszönhetően, a nagy érdeklődésre való tekintettel a Manó bérleteknél idén lehetőség van választani a délelőtti és a délutáni bérletek közül, és ismét elérhető lesz a Simon Izabella nevével fémjelzett Hangfogó bérlet a 8-12 éves korosztály és családjuk számára. Emellett a zenekar azt a misszióját is továbbviszi, hogy minél több emberhez juttassa el Mozart zenéjét: folytatódnak a zenekar immár hagyományos Mozart Planet koncertjei, melyek nyaranta a Balaton-környéki helyszíneken várják ingyenes koncertekkel a közönséget.
A Concerto Budapest jövő évadáról további információ itt érhető el. >>>
Fejléckép: Keller András és a Concerto Budapest (fotó/forrás: Mudra László / Concerto Budapest)