„Semmi baja – mondta az orvos –, csak valami rettenetes kimerültség. Mit csinált maga, hogy ennyire elfáradt?”
„Én? – kérdezte Mihály eltűnődve. – Semmit. Éltem.”
Mindenki emlékezhet Szerb Antal Utas és holdvilág című regényének nevezetes mondataira, amelyek közül néhány már szállóigévé vált. Idén ez a regény ihlette a Zeneakadémia kamarafesztiváljának, a kamara.hu programját. Ebben a regényben ugyanis az emberi élet legizgalmasabb kérdéseivel találkozunk. És azzal a jól ismert bölcsességgel, amely így szól: „És ha az ember él, akkor még mindig történhetik valami.”
November 14-18. Zeneakadémia. A programot itt érheti el.
Utazás, nosztalgia, vágyódás, változás, elköteleződés és szétválás, elmúlás, halál – ezek a regény fő kérdései, az egész helyszíne pedig az egzotikus Itália. Mihály története zenéért kiált. Így gondolta ezt Várjon Dénes és Simon Izabella, a fesztivál művészeti vezetői. Hiszen az elvágyódást halljuk Liszt dalaiban, amelyeket Kolonits Klára énekel, a nosztalgiát Csajkovszkij Firenzei emlékében. Az éjszaka izgalmait halljuk a Lammermoori Luciában. A végtelen és érzékeny fantázia erői mozognak Schumann zenéjében, de Kurtág azon darabjában is, amelyet Schumann tiszteletére komponált. Különleges alkalom, hogy Bartók két zongorára és ütőhangszerekre komponált Szonátája is elhangzik a november 16-i koncerten, a fesztivál házigazdái mellé Rácz Zoltán és Holló Aurél csatlakoznak.
És persze zenébe kell foglalni a regény címében is megjelenő egyik főszereplőt:a november 17-i koncert címe Hold, és természetesen Schönberg Pierrot lunaire című darabja is elhangzik. Az utolsó koncert címe Éjfél, egyik ékessége pedig Schubert Arpeggione-szonátája, illetve Brahms és Dvořák két triója.
A kamara.hu idei fellépői között olyan muzsikusok szerepelnek, mint Keller András, Pilz János, Kolonits Klára, Szűcs Máté, Homoki Gábor, Perényi Miklós, Rohmann Ditta, Vigh Andrea, Henning Kraggerud, Ib Hausmann, Klenyán Csaba, Giovanni Guzzo, illetve a nyíregyházi Cantemus Kórus és a Kuss Quartet.
November 17-én a két házigazda Mácsai Pállal beszélget színházról és zenéről.
„Az életet nagyon meg lehet unni, nem?” – kérdezi Mihály a regényben. Az a célunk, hogy ne lehessen.
A fejlécképen a művészeti vezetők. Fotó: Kondella Mihály.