Klasszikus

Eseménydús hónapok

2010.04.23. 17:00
Ajánlom
Nyolc éve tért haza Torontóból diplomájával a zsebében, azóta harminckét országban koncertezett, legközelebb pedig május 1-jén hallhatjuk játékát a Rév Líviával adott közös hangversenyen. Érdi Tamással beszélgettünk.

- A Royal Konzervatóriumban végeztél Leon Fleisher osztályában, és azóta játszottál a Carnegie Hallban, a Lincoln Centerben, sikeres koncerteket adtál szerte Amerikában, Kanadában, felléptél a Torontói Szimfonikusokkal. Itthon legutóbb a Szépművészeti Múzeumban, a 30. születésnapodon magam is megtapasztalhattam, hogy mennyire szeret a közönség.  

- Ez az érzés kölcsönös: én is szeretem a közönséget, szeretem a pisszenés nélküli csöndeket, s ezt most a Chopin-évben különösen értékelem - sokszor még köhögni is elfelejtenek, ha zongorázom... 

- Chopint valóban csak csöndben érdemes hallgatni. 

- Télen Veszprém megyében, kistérségi iskolákban koncerteztem. Nagyon jó gyerekeknek játszani, és mesélni nekik a zeneszerzőkről, és a darabokról, de azért megrettentem, amikor megtudtam, hogy a balatoncsicsói általános iskolában elsősöket is behoznak a koncertterembe. Nem is sejtettem, hogy ez lesz életem egyik legkedvesebb élménye! Az elsős tanító néni a koncert után odajött hozzám, és elmesélte, hogy egyik tanítványa a fülébe súgta, hogy attól fél, hogy mindjárt vége lesz a koncertnek, a másik pedig megkérdezte tőle, miért kellett neki a noktürn alatt sírnia? Bevallom, meglepődtem azon, hogy Chopin zenéje a kicsikre is ilyen hatással volt. 

- Miért? Az MR3-Bartók Rádióban, a Tóbiás matinéban óvodásokat varázsoltatok el Lukácsházi Győzővel, ahol még kisebbek csöndesedtek el Chopin játékodra. 

- Valóban, a komolyzene megszerettetését nem lehet elég korán kezdeni, nem hiszem, hogy van fontosabb, mint a legfogékonyabb korban sok-sok értékes dolgot mutatni nekik. Ahol lehet, mindig elismételem Vásáry Tamás kedves mondását, miszerint Mozart és társai nélkül lehet élni, csak nem érdemes!    

- A május elsejei koncert a Művészetek Palotájában rendkívüli élménynek ígérkezik. Több mint egy hét van még a koncertig, és már minden jegy elkelt, sőt a színpad is tele van. Nem zavar, ha közel ülnek hozzád az emberek? 

- Nem, egyáltalán nem. Sőt! Együtt lélegezni a közönséggel nagyon jó, és ha játszani kezdek, akkor már úgyis csak Chopin érdekel. 

- Nagy öröm, hogy Rév Líviát sikerült Chopin ürügyén haza csábítani... 

- Tizenéves korom óta járok mesterkurzusaira, és ez a hét, amit most nála tölthettem, Párizsban, örökké emlékezetes marad számomra. Nagy megtiszteltetés, hogy a Pentaton munkatársai engem választottak a tanítványai közül, és nagy felelősség is egyben. Természetesen a műsor szerkezetét az ő elképzelései alapján állítottuk össze, azt is ő kérte, hogy az első részben játszhasson. Nevetve mesélte, hogy ez életének második koncertje lesz, mert tavaly ugyan elbúcsúztatták Budapesten, de egy világhírű menedzser, Jacques Leiser felfedezte az interneten, és meghívta Svájcba egy Bach-fesztiválra. Így ezt a svájci fellépést az első, s a budapestit pedig a második koncertjének tekinti.  

- Úgy tudom, hogy Jacques Leiser az, akinek sikerült elindítania Richter és Fischer Annie nyugati karrierjét, ő szervezte az első európai koncert turnéikat, és most itt lesz Budapesten, a ti koncerteteken. 

- Igen, én telefonon ismertem meg, amikor Líviánál voltam Párizsban, azóta naponta levelezünk, és nagyon örülök, hogy eljön a hangversenyre. 

- A honlapodat böngészve azt tapasztaltam, hogy ez a május számodra egészen rendkívüli lesz: 30-án a Művészetek Palotájában Markó Iván balett produkciójában játszod Debussy: Suite Bergamasque-ját, másnap lesz az említett Chopin-koncert a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben, és egy hét múlva Beethoven Szonátájával lépsz fel Kocsis Zoltánnal a Várszínházban - és ez csak az első hét. 

- Eseménydús napok lesznek, de szeretem a kihívásokat, és nagyon örültem, amikor Zoli arra kért, hogy tanuljam meg a D-dúr szonátát. Szeretek vele együtt muzsikálni, akkor is, ha vezényel, akkor is, ha kamarázunk: egy-egy próba felér egy-egy egyetemi szemeszterrel. 

- A Beethoven-koncert után néhány nap pihenő következik, aztán a következő tíz nap során Olaszországba, majd a Vajdaságba, és végül Lengyelországba utazol. Nem lesz ez sok?  

- Egy tragikus esemény miatt alakult így. A lengyel légikatasztrófa elsöpörte az áprilisra tervezett koncerteket, épp a temetés napján játszottam volna Varsóban, a Királyi Palotában, másnap Chopin szülőfalujában, Zelazova Wolában, és még vidéken is. Ez most május végére tolódott, így egy kicsit összezsúfolódtak az események, de nem okoz gondot, mert Olaszországban is nagyon szeretek zongorázni. Nem is tudom, hogy melyiket várom jobban, Bolognát, Modénát vagy Újvidéket, de azt azért sajnálom, hogy az Őrségi Virágfesztivált le kellett mondani, mert az is Pünkösd napjára esett. 

- Szeretsz utazni? 

- Az izlandi felhő-vonulgatás kicsit megrettentett, valahogy nem vágyom repülni, a kanadai koncertjeimet is igyekszem jövő tavaszra átszervezni. Sajnálom, mert életem első nagyobb külföldi szereplése ugyanis Rejkjavikhoz kapcsolódik. Rico Saccanival és az Izlandi Szimfonikusokkal koncerteztem még tizenévesen, úgyhogy egész közel jártam ezekhez a tűzhányókhoz. Sokat meséltek róluk, vittek bennünket mindenfelé és azt a szelet, azokat az ijesztő hangokat, amiket a Niagarához hasonló vízesésnél hallottam, sose felejtem el. Alig tudtunk talpon maradni, akkora ereje volt a szélnek! Emlékszem, engem a súlyom miatt hamar visszaültettek a kocsiba. Nagyon különös, furcsa ország, de a közönség ott is melegszívű. 

- A sűrű május után a június már nyugodtabbnak ígérkezik? 

- Számos fontos történés lesz a nyár első hónapjában is: új DVD-m jelenik meg egy gyönyörű Chopin-bélyeg kíséretében. A lemez a tavalyelőtti szatmárnémeti gyertyafényes Chopin koncertet tartalmazza, amit a Duna Televízió is közvetített. Lesz lemezbemutató is 18-án, ami ugyancsak gyertyafényes lesz. Mozgalmas hónapoknak nézek elébe, amik remélhetőleg nemcsak nekem, hanem a közönségnek is életre szóló élményeket hoznak majd. 

erditamas.hu

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

„Ezek a hibák a bizalmat rombolják” – a Magyar Színházi Társaság válaszokat vár a Kolibri Színház ügyében

A szervezet nyílt levelet fogalmazott meg Hankó Balázs miniszter felé, írásukban egyebek közt arra kérik a tárcavezetőt, adjon választ arra, miért Zalán Jánost nevezte ki a Kolibri Színház élére, miközben a társulat túlnyomó többsége nem az ő pályázatát támogatta.
Színház

Mundruczó Kornél rendezése Németország legjobb előadásai között

A Proton Színház Parallax című előadása Németországban versenyben van a 2024-es év legjobb előadása címért. A produkcióra január 15-ig lehet szavazni.
Színház

Gyévuska – a Pintér Béla és Társulata ikonikus előadása az Átriumban

Több mint húsz éve mutatta be a Pintér Béla és Társulata Gyévuska című előadását – a nyolc fős zenekar közreműködésével játszott zenés darab immár az Átriumban látható.
Vizuál

5+1 kiállítás, amit még láthatunk januárban

Gyűjtögető szerzők, kínai étkezéskultúra, pillanatképek a sarkvidékről – cikkünkben az e hónapban még megnézhető kiállításokból válogattunk. 5+1 utolsó esély januárra.
Plusz

2025-ben először lett transznacionális kulturális főváros: Gorizia

Goriziát jó hetven évvel ezelőtt választották ketté, egyik része Olaszországhoz, a másik Szlovéniához tartozik. A két rész az Európa Kulturális Fővárosa címnek köszönhetően idén újra egyesül.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Újabb Príma Donnák lépnek fel az Eiffel Műhelyházban

Tokody Ilona január 18-án Puccini-dalokkal lép a közönség elé, míg Rost Andrea február 7-én kedvenc operarészletei mellé operett- és musicalszámokat is válogatott műsorába.
Klasszikus ajánló

Bach bűvöletében – Százhúsz éves a Lutheránia

Bach Karácsonyi oratóriumára várja az érdeklődőket a Lutheránia Ének- és Zenekar január 12-én, vasárnap este 18 órától a budapesti Deák téri evangélikus templomban. Vezényel Kamp Salamon Kossuth-díjas karnagy.
Klasszikus ajánló

Mesés környezetben hallgathatjuk a FAB muzsikusait

A Fesztivál Akadémia Budapest éves programsorozatában igazi unikum a tavaly útjára indított Winterfest, amelyet idén második alkalommal rendeznek meg január 24–26. között a festői fekvésű Lillafüredi Palotaszálló történelmi tereiben.
Klasszikus hír

Rajna Martin lesz a Luxemburgi Filharmonikusok zeneigazgatója

A fiatal dirigens, a Győri Filharmonikusok vezető karmestere és a Magyar Állami Operaház első karmestere a 2026/27-es évadtól tölti majd be a pozíciót.
Klasszikus ajánló

Derecskei András Kantátáját mutatják be a Zeneakadémián

A zeneszerző új műve az Ómagyar Mária-siralomból merít, a január 12-i ősbemutatón a Szent István Filharmonikusok és Subedi Anna énekművész működik közre, a karmester Ménesi Gergely.