Az est karmestere, Kesselyák Gergely a magyar dirigenstársadalom középnemzedékének jeles képviselője, míg a zongoraverseny elmélyült és virtuóz szólistája, Ránki Fülöp a fiatal generáció kiemelkedő tehetsége.
A Két kép a korai alkotóperiódust, a II. zongoraverseny az érett mestert képviseli, míg az amerikai években keletkezett Concerto - az emigráns hazaszeretetének és honvágyának kifejezője - a kései termés kiemelkedő darabja.
A kékszakállú herceg váránál egy évvel korábban, 1910-ben keletkezett Két kép első tétele, a Virágzás Debussy hatásáról árulkodik, A falu tánca című második nyers és éles zene, mely olykor egészen a Táncszvitig mutat előre.
A II. zongoraversenyt 1930/31-ben írta Bartók, a mű számos neoklasszikus-neobarokk vonást mutat, Stravinsky és Bach zenéjére egyaránt reflektálva.
A Concerto a maga öttételes, boltozatos nagyformájával Bartók egyik legnagyobb szabású zenekari műve.
Szimfóniaszerű a tételek terjedelme, súlya, mondanivalójuk komolysága a barokk concerto hagyományát eleveníti fel. A művet Bartók a Bostoni Szimfonikusok karmestere, Serge Koussevitzky megrendelése nyomán, 1943 írta.
Ránki Fülöp 1995-ben született Budapesten. Zenei fejlődésére nagy hatást gyakoroltak szülei, Klukon Edit és Ránki Dezső; a Zeneakadémián Jandó Jenő és Lantos István volt tanára. Kesselyák Gergely, az 1994-es pármai Arturo Toscanini Nemzetközi Karmesterverseny és az MTV 1995-ös Nemzetközi Karmesterversenye harmadik díjasa a hazai dirigenstársasalom elismert és sokoldalú tagja.
Bartók - Évadnyitó koncert
Nemzeti Filharmonikusok
Műsor:
Vezényel: Kesselyák Gergely
Közreműködik: Ránki Fülöp -zongora
Helyszín: Müpa
Időpont: 2021. szeptember 25. 19:30
Fejléckép: Ránki Fülöp, fotó: Várhelyi Klára