Ahogyan beszámoltunk róla, először a milánói Scala adott ultimátumot Valerij Gergijevnek, hogy határolódjon el az orosz inváziótól, vagy nem vezényelhet tovább az intézményben. Később a Bécsi Filharmonikusok is lemondta közös koncertjeiket, a Müncheni Filharmonikusok pedig, ahol Gergijev vezető karmesteri posztot töltött be,
február 28-ig adott haladékot neki, hogy állást foglaljon a kérdésben.
Mivel ez nem történt meg, március 1-jén bejelentették, hogy elbocsátották a karmestert, aki nem vezényelhet náluk többé koncerteket.
Időközben más kulturális intézmények is jelezték, hogy nem kívánnak többé együttműködni Gergijevvel. A Verbier Fesztivál felszólította a karmestert, hogy mondjon le a fesztivál zenekaránál betöltött zeneigazgatói posztjáról, majd február 28-án bejelentették, hogy a lemondást megkapták és elfogadták. Hasonlóképpen járt el az Edinburghi Fesztivál is, ahol a karmester tiszteletbeli elnöki címet töltött be, közleményükben hangsúlyozták, hogy Kijev Edinburgh testvérvárosa.
A Rotterdami Filharmonikusok, amely saját fesztivált is szentelt Gergijevnek, szintén bejelentette, hogy
amennyiben a karmester nem hajlandó elhatárolódni az orosz inváziótól, felfüggesztik az együttműködést, és a fesztivált sem tartják meg.
A hamburgi Elbphilharmonie is ultimátumot adott Gergijevnek, azóta pedig már törölték is a nevét az összes tervezett koncertje műsorából. Hasonlóképpen tett a Baden-Badeni Festspielhaus is, az intézmény közösségi oldalán tudatta, hogy határozatlan időre felfüggeszti az együttműködést a karmesterrel.
Időközben a Lucerne-i Fesztivál is visszamondta Gergijev és az általa vezetett Mariinszkij Színház Zenekarának meghívását, és így tett a Párizsi Filharmónia is. A karmestertől megvált ügynöksége, a Felsner Artists.
Fejléckép: Valerij Gergijev (fotó: Marco Borggreve)