Egész hihetetlen, hogy háromszor el tudja adni a Budapesti Fesztiválzenekar a Müpa nagytermét: szeptember 21-re, 22-re és 24-re már csak elvétve akadnak jegyek, a Čiurlionis-, Pēteris Vasks- és Arvo Pärt-műveket szerepeltető hangverseny a Cantemus Vegyeskarral és Sylvia Schwartz-cal kivételes élménynek ígérkezik.
Na, de mazsolázzunk a többi programból is!
1. Arvo Pärt, az ismeretlen ismerős
Az észt zeneszerző a napokban töltötte be a nyolcvanharmadik életévét, ebből az alkalomból mi is köszöntöttük őt a Fidelio hasábjain. Szeptember 16-30. között a Müpa előcsarnokában ingyenesek látogatható kiállítást installálnak a tiszteletére. „A tárlat áttekintést nyújt a zeneszerző fordulatokban gazdag életéről gyermekkorától napjainkig, egyben fogódzót is kínál a gazdag életmű értelmezéséhez” – írja a Müpa honlapja. A kiállítás kurátorai a zeneszerző honfitársai, Kriso Matson és Marge Raun.
2. Piotr Andersewski és a Sinfonia Varsovia
Piotr Andersewskit négy éve hallottam először a Müpában, akkor így írtam róla a Revizor kritikai portálon:
„Egy-egy szólista már megjelenésében hordozza azt az attitűdöt, ahogyan azután majd játszani fog. A lengyel-magyar származású Piotr Anderszewski nem tartozik közéjük. Megjelenése csupa visszafogottság, rejtőzködés, ám kimért, távolságtartó mozdulatait rögtön elfelejthetjük, ahogy játszani kezd. Nem csoda, hogy kisugárzása Bruno Monsaingeon francia filmest is megihlette, aki több portré- és koncertfilmet is készített a zongoristával. Anderszewski játékához hozzátartozik a szeszély, amely azonban paradox módon megkapó pontossággal párosul. Szinte érezni, ahogy a szívverése is együtt jár a zenével.”
Szeptember 16-án fél 8-tól a Sinfonia Varsoviával lép fel a Müpa hangversenytermében, Arvo Pärt, Szymanowski, Lutosławski valamint Kodály művei lesznek terítéken.
3. Warsaw Village Band
Ez a „varsói falusi banda” a világzenei színtér egyik legkreatívabb együttese, azonnal felismerhető hangzással: Magdalena Sobczak-Kotnarowska és Sylwia Świątkowska éles, karakteres vokálját hegedűk, ütősök, rezesek és dulcimer kísérik. Többnyire a lengyel folklórból táplálkoznak, de nem korlátozzák magukat saját hazájukra, az évek során számos együttműködés folytán spanyol, galíciai, francia, balti, szúfi, indiai és egyéb hatásokat is magukba szívtak. (Szeptember 21. 20:00, Fesztivál Színház)
4. Please Find - Dokumentumfilm Henryk Góreckiről
Amikor a 90-es években Górecki megírta a Szomorú dalok szimfóniáját, a náci haláltáborok falain talált szövegek megzenésítésével hatalmas népszerűségre tett szert. A három meditatív tételből álló kompozíció úgy megragadta az embereket, hogy rengeteg levelet küldtek a zeneszerzőnek, de mivel nem tudták a pontos címét, Lengyelország vgy Katowice mellett annyit írtak a borítékra: „Please find”. Ezekről a levelekről szól ez a dokumentumfilm, amelyet szeptember 22-én 16 órakor vetítenek a Müpa előadótermében.
5. Maarja Nuut & Ruum
Maarja Nuut énekes-hegedűs Észtországban, aki a technológiát hasznosítva alakította ki a balti folklóron alapuló stílusát. Dalai erőteljes hatásúak, éles, vibráló hangzásúak. Többnyire egyedül lép fel egy hangmérnök vagy producer segítségével, de gyakori partnere Ruum, a kortárs elektronikus zenész, aki izgalmas effektekkel, loopokkal fűszerezi a hegedű és az ének hangját. Ebben persze semmi új nincsen, valami hasonlót művel hazánkban Szirtes Edina Mókus is. Maarja Nuut hangja lenyűgöző és egzotikus. Számos dala szól álmokról és a misztikumról. (Szeptember 23. 20:00, Fesztivál Színház)
6. A BFZ Kortárs Együttese
Aurora borealis - északi fény. Olyan egyszerű a magyarázata, mégis, annyira inspiráló a jelenség: a sarkokon részecskék, főleg eletronok és protonok hatolnak a légkörbe, és kékeszöld ragyogás jelenik meg az égen. Ez ihlette Tõnu Kõrvits himnuszát, amely a BFZ kortárs együttesének koncertjén először elhangzik. Két darabot hallunk még az észt Erkki-Sven Tüür zeneszerzőtől (egy marimbaverseny Pedro Carneiro szólistával, illetve a Szenvedély című koncertdarab). A műsort a 20. századi Eduard Tubin észt származású, de élete javarészét Svédországban töltő zeneszerző 7. szimfóniája zárja.
Különleges és ritka műsor, de a hallgatók többsége általában nem kockáztat egy ilyen hangversennyel. Nem ismerjük a műveket, mi van, ha nem is tetszenek? Szerintem érdemes megbízni a BFZ ízlésében. (Szeptember 25. 19:45, Fesztivál Színház)
A fesztivál összes programját itt találod!