Klasszikus

Ezért is fontos a gyermekek zenei nevelése

2017.02.26. 14:06
Ajánlom
Meglepő eredményekkel zárult a Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Karának és Neveléstudományi Intézetének kutatása.

Bebizonyosodott, hogy a kisgyermekkorban elkezdett zenei nevelés számos más területen is a gyerekek előnyére válik. A kísérleti óvodás csoporttal a Látható Hangok nevű fejlesztőprogramot követve dolgoztak. Négy hónap elteltével egyértelműen javult a gyerekek zenei észlelése a kontrollcsoporthoz képest. A kutatók, dr. Janurik Márta és dr. Józsa Krisztián arra is keresték a választ, hogy fejleszthető-e ilyen kis korban a zenei hangokkal összefüggő fogalmi gondolkodás, például a halk-hangos, mély-magas hangok közötti különbségtétel. A válasz egyértelműen igen, a kísérletben résztvevő gyerekek több mint háromszor annyit fejlődtek ezen a téren, mint a kontrollcsoport tagjai.

GettyImages-145340134

GettyImages-145340134 (Fotó/Forrás: Jeff J Mitchell / Getty Images Hungary)

A kísérlet során DIFER-tesztekkel vizsgáltak különböző, az eredményes iskolai tanuláshoz elengedhetetlen alapkészségeket is. Ilyen például a beszédhang-hallás, vagy bizonyos elemi gondolkodási készségek, amelyek fejlettsége nélkül elképzelhetetlen a tanító szavainak megértése. Úgy alakult, hogy a véletlenszerűen kiválasztott kísérleti csoport tagjai ezeken a területeken az elemi számolást kivéve jelentős mértékben el voltak maradva a kontrollcsoporthoz képest. Négy hónap elteltével azonban valamennyi készséget tekintve utolérték a kontrollcsoportot. Janurik Márta, az egyetem Zeneművészeti Karának docense szerint összességében kétszer nagyobb, jelentős fejlődés figyelhető meg. Emellett a kutatók az elsajátítási motiváció változását, a kisgyermekkori tanulás szinte kizárólagos belső hajtóerejét is vizsgálták. A zenei fejlesztésben résztvevő gyerekek a tanulás iránt is motiváltabbá váltak, az utóméréskor a tanulást kísérő elsajátítási öröm szignifikáns növekedése volt megfigyelhető.

A Látható Hangok nevű fejlesztőprogramot dr. Antal-Lundström Ilona zenepedagógus, kutató dolgozta ki. Célja a kisgyermekek hallásának finomítása, a zenei hangok észlelésének, ezen keresztül a beszédészlelésnek a fejlesztése. Szintén a program része a hangok vizuális leképezése, a hangok ábrázolásának elsajátítása. A gyerekek megtanulnak képet kapcsolni a hangokhoz, és látható módon "elhelyezni" őket a papíron. Ezeket a képességeket hasznosítani tudják az iskolában is, például amikor olvasni, írni vagy kottázni tanulnak. Antal-Lundström Ilona tapasztalatai szerint a szegedi komplex kutatás a témában világviszonylatban is egyedülálló. A kutató a fejlesztőprogram minden foglalkozásához külön feladatlapot dolgozott ki. A Svédországban már kipróbált módszer minden jel szerint hazánkban is működne.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Elhunyt Judith Halász Bécsben élő operaénekes

A művész tragikus hirtelenséggel hunyt el, halálhírét férje, Papocsi Róbert karmester adta hírül közösségi oldalán.
Zenés színház

Hiánypótló szláv műveket mutat be jövő évadában a Magyar Állami Operaház

Meghirdette 2023/24-es évadát a Magyar Állami Operaház, melynek a Szláv Szezon címet adták. Színre kerül Dvořák Ruszalkája és Muszorgszkij Borisz Godunovja, valamint megismerheti a közönség Eötvös Péter első, magyar szövegre készült operáját is.
Vizuál

Ez után a magyar film után egy ideig nem lesz kedvünk „jóemberkedni”

Császi Ádám filmje egy tipikusan magyar társadalmi ügyről mesél úgy, hogy közben az egész nyugati világnak tart nem is annyira görbe tükröt.
Klasszikus

„Mindig is furcsának találtam, miért nincs magyar szín Az ember tragédiájában” – beszélgetés Gyöngyösi Leventével

Gyöngyösi Levente Tragoedia Temporis című alkotásáról beszélgettünk, mely a Müpa 2020-as Zeneműpályázatán díjat is nyert. A darab első felvonása április 12-én hallható a Müpában, a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek kereteiben.
Klasszikus

Dubóczky Gergely: Rajongok Ives elképesztően ötletgazdag szemléletéért

A kísérletező zeneszerző, Charles Ives két karmestert is foglalkoztató IV. szimfóniája először hangzik fel a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben. A mű második karmesterével, Dubóczky Gergellyel beszélgettünk.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Könyvbemutató, koncert és tárlatvezetés Bartók Béla születésnapján

A Bartók-összkiadás két új, a szerző vonósnégyeseit tartalmazó kötetét ismerheti meg a közönség a Zenetudományi Intézet március 25-i, zenés programján.
Klasszikus ajánló

Benjamin Appl, a bársonyos hangú dalkirály, akit muszáj hallani

Végtelen szín áramlik a hangjában, és szinte elviselhetetlenül megindító, ahogy énekel. Így vélekednek a nemzetközi kritikusok a német–brit lírai sztárbaritonról, Benjamin Applről.
Klasszikus ajánló

Hamarosan kezdődnek a Quartetto Plus vonósnégyes-napok a kismartoni Esterházy-kastélyban

Március utolsó hétvégéjén indulnak a kismartoni Quartetto Plus vonósnégyes-napok. A három napban többek között Ravel, Haydn és Beethoven zeneművei csendülnek fel.
Klasszikus ajánló

Miért jelentett forradalmat Bach (és a többiek) újrafelfedezése a zenében?

A Bartók Tavasz régizenei koncertjeire készülve gyorstalpalót adunk azzal kapcsolatban, miért különleges a reneszánsz és a barokk zenéje, és hogyan fedeztük fel őket újra.
Klasszikus ajánló

Bemutatkoznak az Európai Kamarazenei Akadémia tehetségei

A program keretében kiváló fiatal muzsikusok koncertjeit hallgathatja meg a közönség a Zeneakadémián, illetve zenés tárlatvezetéseken is részt vehetnek a Magyar Nemzeti Galériában és a Szépművészeti Múzeumban.