A Pannon Filharmonikusok „szülővárosuk”, Pécs mellett Budapesten is rendszeresen koncerteznek: a Müpa vendégei. A budapesti sorozat a pécsi teljes évad koncertjeinek legjavából válogat. A koncertprogramba olyan újdonságokat és ritkán játszott darabokat is becsempésznek a repertoárba, mint Éduard Lalo Spanyol szimfóniája vagy az alig 24 évesen elhunyt női zeneszerző, Lili Boulanger műve. Kelemen Barnabás Sibelius versenyművét játssza első alkalommal a Müpában, a japán Mayu Kishima első alkalommal lép fel Magyarországon, és egy számára új, spanyol művet játszik.
Sok fiatal művésszel ismerkedtem meg [a zenekar koncertjein], és nagyon elbűvöltek játékukkal
– fogalmaz a zenekar egyik bérletese, joggal, hiszen az együttesnek számos tehetség bemutatása köszönhető az elmúlt 15 évben a Müpa színpadán. A budapesti koncert-étlapon a zenekar sorozata egy különleges, karakteres ízekkel teli, izgalmas menüt jelent, amellyel kitűnik az átlagos programajánlatok sorából és hűen tükrözi a pécsiek lendületes és nívós munkáját.
Kedvcsináló videó a zenekarról
Az októberi nyitókoncerten Gilbert Varga vezető karmester meghívására a japán Mayu Kishima érkezik Budapestre. A legendás Rosztropovicsnak köszönhetően világhírre szert tevő fiatal művész először lép a magyar közönség elé. A kultúrák találkozását jelentő hangversenyen a spanyol virtust idéző virtuóz, színpompás és drámai hegedűjátékban a feltüzelt szenvedélyek visszafogásának is tanúi lehetünk. Gilbert Varga a sorozatban összesen három hangversenyen dirigál. A második, novemberi koncert szólistája a fiatal üstökösként számontartott kiváló operaénekes, Ludwig Mittelhammer. A Vándorutak című esten a szerelem útjaira vezetnek a zeneszerzők, ahol Mittelhammernek köszönhetően a dalok mélyére merülhetünk, hogy az énekes ars poetikáját idézve valami újat tárjon elénk a színpadon a zene mélyéből. A sorozat májusi záró, Varázslatos meséket bemutató koncerten Gilbert Varga fiatalkori kamarapartnerét, a Londonban élő Frankl Péter zongoraművészt hívta haza Mozart c-moll zongoraversenyének előadására.
„Beszélek angolul, németül, franciául, egy kicsit olaszul, spanyolul és magyarul is, de ha valaki megkérdezi, melyik az anyanyelvem, azt kell mondanom, hogy a zene” – fogalmazott Gilbert Varga a számos kultúra képviselőjét összekovácsoló három koncert dirigense.

Kapcsolódó
„Együtt erősebbek vagyunk”
Magyarországon egyedülálló módon a következő három évben két, egyenrangú vezető karmester áll majd a Pannon Filharmonikusok élén. A Bogányi Tibor mellé álló magyar származású, de nemzetközi hírű dirigenssel, Gilbert Vargával beszélgettünk.
A koncertsorozat további két hangversenyét Bogányi Tibor különleges szólista- és műsorválasztású hangversenye teszi teljessé. Januárban a tavalyi évad meghatározó Bruckner előadásai után Bogányi Tibor mindkét koncertjén a finn zene egyik leghitelesebb magyar képviselőjeként Sibelius világába kalauzolja el a közönséget, segítségül hívva Kelemen Barnabás hegedűjátékát és a finn zenekultúra iránti fogékonyságát.
A márciusi négy kürtre és zenekarra írt lendületes és szenvedélyes Schumann versenymű előadásában Zempléni Szabolcs, hazánk legkiválóbb kürtösének vezetésével a Pannon Filharmonikusok művészeit köszönthetjük kamarapartnerként a színpadon, míg végül a koncertet záró Gustav Holst művén keresztül megtudhatjuk mit is jelent valójában, amikor Bogányi Tibor vezető karmester így fogalmaz:
…a jó zene az univerzum szabályait követi…
Az októberben induló sorozatra – bár még távolinak tűnik –, a bérletvásárlás időszaka már tavasszal, március 1-jével megkezdődik. Az együttes arra is fel kívánja hívni a figyelmet, hogy a komolyzene koncertsorozat formájában nem csupán egymástól független előadások csokrát jelenti, hanem az előadók, közönség és produkciók koncerteken átívelő kapcsolata új minőséget teremt. A zenekar a Családi programmal segíti a bérleteseit abban, hogy a közös koncertélmények támogatásával együtt erősítsék a fiatalabb generációkban a kötődést a zenéhez, a családhoz és a kultúrához egyaránt.
A Pannon Filharmonikusok Aranyfedezet évadára 2019. március 1-jétől vásárolhatók és hosszabbíthatók a bérletek. A zenekar budapesti Pannon-sorozatának műsorfüzete online is elérhető ide kattintva, mely a koncertek leírása, a cikkek és interjúk mellett a bérletvásárlásról is tartalmaz bővebb információt.
A Fidelio kritikusa, Gerencsér Anna az idei évadban többször is beszámolt a Pannon Filharmonikusok koncertjeiről. Ott volt Bősze Ádám #NoBabel koncertjén és Verdi Requiemjének előadásán is.

Kapcsolódó
Fények, árnyak, tüzek: Verdi Requiemje a Kodály Központban
Mécsesek fénye fogadta az érkezőt, és az örök tűz lángjait idézte meg Verdi Requiemje a Pannon Filharmonikusok koncertjén a pécsi Kodály Központban, Mindenszentek előestéjén.