Klasszikus

Fanyar zenés szatíra a színházról

2006.02.23. 00:00
Ajánlom
A napokban kezdték el próbálni a Madách Színház idei premierjét Thomas Meehan és Mel Brooks Producerek című zenés darabját. A bemutatót Szirtes Tamás rendezésében júniusban tartják és a tervek szerint még az idén száz alkalommal láthatja a közönség a musicalt, amely szókimondó szatíra a színház és a show business világáról.

Gálvölgyi János, Haumann Péter és Szerednyey Béla egymás mellett ülnek a Madách Színház Tolnay Szalonjában, felváltva olvassák a Producerek című darab szövegét. Egy-egy tekintettel, mosollyal reagálják le, hogy éppen kinek jut a humorosabb rész, a dalokat pedig már triót alkotva együtt adják elő. Körülöttük a többi szerepet alakító trió vagy duó, attól függően, hogy egy figurát hárman vagy ketten játszanak felváltva. Nagy Sándor, Sándor Dávid és Szente Vajk, akik a producerhez szegődő Leot a könyvelőt alakítják a dalokból kifejezetten felkészültnek tűnnek, főként, ha azt vesszük, hogy még csak az olvasó próbánál tartunk, a permiert pedig csak júniusban rendezik. Rogerst a rendezőt Paudits Béla, Weil Róbert és a próbáról igazoltan hiányzó Alföldi Róbert személyesíti majd meg. A női főszerepet pedig Gallusz Nikolett, Ladinek Judit és Oroszlán Szonja adja majd szintén felváltva. A hátsó sorokban a kórus fiatal tagjai foglalnak helyet. A zongoránál Kocsák Tibor kíséri a színészeket. A darabot akárcsak korábban Az operaház fantomját, Galambos Attila fordította, ezúttal kimondottan humorral telien és egy kicsit szabadszájúan. Éppen ezért a próba nagyon jókedvűre sikeredik. A színészek, az énekkar egyaránt jól szórakoznak a szellemes dialógusokon. Szemben velük Szirtes Tamás direktor-rendező az egyes jeleneteket mikrofonban konferálja fel. A sztory egyszerű: a valaha szebb napokat látott, jelenleg csődbe ment producer, Max megismerkedik Leoval a könyvelővel, aki egy meglepő ötlettel áll elő, melyből kiderül, hogy mi a gyors meggazdagodás titka.

Szirtes Tamás a próba szünetében elmeséli, hogy a Producerek című darab amerikai jogtulajdonosai úgynevezett non replika jogot adtak - ami teljes szabadságot jelent - a magyarországi bemutató rendezésére, a színpadképre, a jelmezekre és a koreográfiára. Ezt mindenbizonnyal a jó referenciának, vagyis a korábbi Webber-musicalek magyaroszági színpadra állításának köszönhető. Vágó Nelly jelmez és Kentaur díszlettervét már látták és dícsérően nyilatkoztak róluk. Szirtes szerint a gyorsaság is számít, hiszen ritkaság, hogy a 2001-es New York-i és a két évvel ezelőtti londoni premier után Magyarországon, a térségben egyedül nálunk látható majd a nagyszabásúnak tervezett darab. Még az is elképzelhető, hogy ha megtetszik a magyarországi rendezés az amerikai jogtulajdonosoknak, akkor valamelyik közép-kelet európai országban ugyancsak Szirtes Tamás állíthatja színre az előadást. A Producerek stábja egyébként a tavalyi sikeres bemutató, a Volt egyszer egy csapat közreműködőire épül, így például az akkor felfedezett fiatal koreográfus Tihanyi Ákos tanítja majd be most is a táncokat. Szirtes Tamás elmondta, hogy az elmúlt évek bemutatóit jól fogadta a közönség, hiszen Az operaház fantomja két és fél év alatt túl van már a négyszázadik előadáson, a Volt egyszer egy csapat pedig a nyolcvanadik előadás körül jár. A Producerekből is évente száz előadást terveznek. A kellemesre sikerült olvasópróba után nem nehéz megjósolni, hogy a Madách Színházban február 27-től - akkor kezdik árusítani a jegyeket - újabb sorok kígyózhatnak a pénztárak előtt.

New York, London után Budapesten a nagysikerű musical

Mel Brooks amerikai színész, dalszövegíró a hatvanas években írt filmforgatókönyvet a színház és a show business világáról. A filmet 1967-ben mutatták be az amerikai mozikban, hatalmas sikerrel. Brooks Oscar-díjat kapott a forgatókönyvért. Három évtizeddel később Brooks színpadi musicalt készített a filmből, ő írta a zenét és a dalszövegeket is. A 2001-es Broadway-i bemutató akkora sikert hozott, hogy a produkció 12 Tony-díjat gyűjtött be, többek között: a legjobb musical, a legjobb zene, a legjobb színész, a legjobb színésznő díját. A Broadway-i bemutató után 2004-ben Londonban is színre került, és azóta óriási sikerrel megy a West Enden. Tavaly az eredeti szereplőkkel elkészült a musical filmváltozata is.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Öt fiatal művészt ismertek el Junior Prima Díjjal színház-, film- és táncművészet kategóriában

2024-ben tizenhatodik alkalommal adták át a Junior Prima Díjat színház-, film- és táncművészet kategóriában, a mostani jutalmazottakkal együtt eddig már 116 fiatal magyar tehetségnek ítélték oda az elismerést.
Vizuál

Kiúttalanság és anyagfáradás – kritika a Fekete pont című filmről

Bár a képi világ és a témaválasztás nem erre utal, Szimler Bálint új filmje valójában egy remek szatíra egy átlagos magyar iskola életéről. A rendező ugyanakkor megkísérel időnként átlépni a szociális drámák világába is, ám kérdéses, hogy ehhez megvannak-e a megfelelő eszközei.
Klasszikus

A nagybőgő szépségei – két fiatal művész koncertje a BMC-ben

Elsősorban 20-21. századi művekre épül Devich Benedek nagybőgő- és Gorka Plada zongoraművész koncertjének műsora. A kamaraestet az előadók Kurtág Györgynek ajánlják.
Plusz

Ahol a hazai és a nemzetközi művészet találkozik – közeleg a Liszt Ünnep

Október 9-én kezdődik, és egészen 22-éig várja az érdeklődőket a negyedik Liszt Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztivál. Az eseménysorozat névadójának szellemiségében összeállított programon a klasszikus és kortárs zene nemzetközi sztárjai érkeznek Budapestre.
Vizuál

Irodalmi adaptációk és a női rendezők kerülnek fókuszba az idei Szemrevaló Filmfesztiválon

Október 10. és 20. között rendezik meg a 13. Szemrevaló Filmfesztivált a budapesti Művész moziban. A szemle a német nyelvterület legfrissebb filmjeiből ad ízelítőt, eredeti nyelven, magyar felirattal.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

A nagybőgő szépségei – két fiatal művész koncertje a BMC-ben

Elsősorban 20-21. századi művekre épül Devich Benedek nagybőgő- és Gorka Plada zongoraművész koncertjének műsora. A kamaraestet az előadók Kurtág Györgynek ajánlják.
Klasszikus ajánló

Nagyszabású koncerttel köszöntik a hetvenéves Hollerung Gábort

A szeptember 15-i Hollerung 70 című koncerten két olyan együttes lép fel a Budafoki Dohnányi Zenekar és a Budapesti Akadémiai Kórustársaság személyében, amelyeket Hollerung Gábor több mint harminc éve vezet.
Klasszikus hír

Magyar Nemzeti Férfikar néven folytatja a Honvéd Férfikar

Az idei évadtól a 75. jubileumát ünneplő, Prima Primissima-díjas Honvéd Együttes tagjaként működő Honvéd Férfikar új néven, Magyar Nemzeti Férfikarként jelenik meg. Az új szezonban is sokszínű programmal készülnek, köztük bécsi vendégszerepléssel, jubileumi ajándékkoncerttel és tematikus hangversenyekkel.
Klasszikus ajánló

Fülbemászó 20. századi remekművek és örök kedvencek a Pannon Filharmonikusok új évadában

Titok címmel hirdette meg 2024/2025-ös évadát a Pannon Filharmonikusok, amely szeptember 12-én kezdődik Kesselyák Gergely Isteni költemény című bérletnyitó koncertjével a Kodály Központban.
Klasszikus beszámoló

Visszatérő vendégek – benyomások a 6. Marton Éva Nemzetközi Énekversenyről

Tíz év nagy idő – mondta Marton Éva, amikor az Operaházban tartott zárógálán értékelte az idei énekversenyt, és valóban: sok száz énekest hallhattunk már a 2014-es indulás óta a világhírű művész nevét viselő, kétévente rendezett megmérettetésen.