Klasszikus

Farkas Gábor pályázatát támogatja a Zeneakadémia szenátusa

2025.04.15. 16:35
Ajánlom
A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem szenátusa többségi szavazással Farkas Gábor pályázatát támogatta a három jelölt közül április 15-i rektorjelölt-választó ülésén.

Ahogy arról mi is beszámoltunk, február 13-án a Kulturális és Innovációs Minisztérium újra kiírta a Zeneakadémia rektori pályázatát, amely mind előadó-, mind alkotóművészek, valamint zenetudósok számára nyitva állt. Vigh Andrea kinevezésének lejárta óta Kutnyánszky Csaba általános rektorhelyettes látta le a rektori feladatokat, mivel a 2023-as kiírásra a Kulturális és Innovációs Minisztérium szerint nem érkezett érvényes pályázat. Ezúttal azonban három jelölt is akad: Farkas Gábor zongoraművész, Győriványi Ráth György karmester és Kelemen Barnabás hegedűművész pályázott. A Zeneakadémia szenátusa április 8-án nem tudott dönteni, mivel két jelölt, Farkas Gábor és Kelemen Barnabás ugyanannyi szavazatot kapott.

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem közleményét teljes terjedelemben közöljük:

A nemzeti felsőoktatásról szóló törvény (2011. évi CCIV. törvény) szerint az egyetem szenátusa javaslatot tesz a rektori pályázati felhívás tartalmára, elbírálja a rektori pályázatokat, és megválasztja a rektorjelöltet. Amint a fenntartó Kulturális és Innovációs Minisztérium korábban nyilvánosságra hozta, hárman adtak be érvényes pályázatot a posztra: Dr. Farkas Gábor zongoraművész, egyetemi tanár, a Zeneakadémia Billentyűs és Akkordikus Hangszerek Tanszékének vezetője, Dr. Győriványi Ráth György (Győriványi György Sándor) karmester, a győri Széchenyi Egyetem docense, valamint Kelemen Barnabás hegedűművész, a Zeneakadémia Vonós Tanszékének docense. Közülük a Szenátus Dr. Farkas Gábort választotta április 15-i ülésén.

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektori feladatainak ellátására a minisztérium 2025. február 13-án hirdetett pályázatot 2025. március 17-i benyújtási határidővel. A tárca 2025. március 25-én továbbította a pályázatokat az Egyetemre, kérve, hogy az egyetem Szenátusa április 15-ig véleményezze a pályázatokat, és hozza meg a rektorjelölt személyére vonatkozó döntését.

A rektorjelölteket és programjukat a döntéshozó testület és az egyetem belső nyilvánossága részletesen megismerhette, április 7-én fórumon kérdezhettek a pályázóktól.

Az egyetem a rektorválasztás eredményét megküldi a munkáltatói jogkör gyakorlójának, a fenntartó minisztériumnak, amely dönt a vezetői megbízásról. A rektort Prof. Dr. Hankó Balázs tárcavezető ajánlására a köztársasági elnök nevezi ki.

Fejléckép: Farkas Gábor (fotó: Raffay Zsófi)

„Ha nem áldozunk az oktatásra, ne várjuk, hogy a fiatalok értelmiségi felnőtté váljanak” – Interjú Farkas Gáborral

Kapcsolódó

„Ha nem áldozunk az oktatásra, ne várjuk, hogy a fiatalok értelmiségi felnőtté váljanak” – Interjú Farkas Gáborral

Farkas Gábor zongoraművész életében egyaránt fontos szerep jut a tanításnak és az előadó- művészetnek. A Zeneakadémia Billentyűs és Akkordikus Hangszerek Tanszékének vezetőjével áprilisi koncertje kapcsán beszélgettünk.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Bonjour Paris! – a francia kultúra nagyjait idézi meg a Szegedi Szimfonikus Zenekar budapesti koncertje

A Szegedi Szimfonikus Zenekar május 15-én a Zeneakadémián népszerű darabokkal és egy igazi különlegességgel tiszteleg Maurice Ravel 150. és Arvo Pärt 90. születésnapja előtt – ráadásul utóbbi szerző is egy emblematikus francia műalkotásnak szentelte alkotását.
Klasszikus ajánló

Az Őrség varázslatos tájaira hív a Fesztivál Akadémia Budapest

A Kelemen Barnabás és Kokas Katalin hegedűművész házaspár által alapított Fesztivál Akadémia Budapest május 30. és június 1. között első alkalommal rendezi meg tavaszi fesztiválját, a Springfestet.
Klasszikus hír

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Klasszikus ajánló

Oxford címmel indul turnéra a Szolnoki Szimfonikus Zenekar

Az együttes háromállomásos koncertsorozata különleges zenei válogatással és nemzetközi szólistagárdával valósul meg április utolsó három napján, Szolnokon, Kismartonban, valamint Budapesten.
Klasszikus ajánló

Nakarjakov és Pletnyov érkezik a Müpába április 25-én – különleges koncertélmény a Concerto Budapesttel

Glinka Valse-Fantasie című műve, Mihail Pletnyov trombitaversenye és a zeneszerző személyes emlékeiből építkező 14 zenekari képe szerepel a Concerto Budapest április 25-i koncertjén a Müpában. A hangverseny különlegessége, hogy két magyarországi bemutató is elhangzik: Pletnyov műveit ő maga vezényli, a virtuóz trombitaverseny szólistája az orosz világsztár, Szergej Nakarjakov lesz.