Klasszikus

Fáy Miklós: Egyszer meg akart rúgni az állatkert nőstény gorillája...

2018.04.04. 11:56
Ajánlom
Menahem Pressler és Christa Ludwig új lemeze, a Rampage – Tombolás című film és Leonard Bernstein születésének évfordulója. Fáy Miklós kritikus hónapról hónapra izgalmas kulturális eseményeket, lemez- és filmújdonságokat ajánl Olvasóink figyelmébe.
Menahem Pressler

Menahem Pressler

Menahem Pressler: Clair de Lune

Deutsche Grammophon

Csak kilencvennégy éves, előtte még az egész élet. Menahem Pressler ötven éven át volt a Beux Arts trió zongoristája, néha kidőltek mellőle a tagok, de jöttek újak, aztán 84 évesen úgy érezte, most már ideje váltani. Szólókarrierbe kezdett, a legnagyobb termekben, a legjobb zenekarokkal lépett és lép föl, most pedig megjelent az első szólólemeze. Nyilván azért érdekes, mert ő az eleven múlt. Meg mert ő az eleven jelen, és remélhetőleg az eleven jövő is.

Ha Debussyt nem is ismerhette, olyantól tanult, aki még Debussyvel beszélte meg a művek interpretációját.

Olyanoknak játszik, akiknek Debussy éppolyan messze van, mint Monteverdi. Nekünk, bizony.

94 éves zongoraművész is fellép a MÁV Szimfonikusokkal az új szezonban

Kapcsolódó

94 éves zongoraművész is fellép a MÁV Szimfonikusokkal az új szezonban

Menahem Pressler mellett Baráti Kristóf hegedűművész, Várdai István csellóművész és Várjon Dénes zongoraművész is csatlakozik az együtteshez egy-egy koncert erejéig.

Leonard Bernstein

Leonard Bernstein (Fotó/Forrás: Allan Warren)

Bernstein: A Quiet Place

Augusztusban lesz százéves Bernstein, de volt, aki már januárban bejelentette, hogy unja a körülötte lévő felhajtást. Több figyelem jut neki, mint a nagy komponistáknak, holott... Holott. Lehet. De Bernstein műveit tényleg nem ismerjük, csak a West Side Storyt. Ő maga meg biztosan azt szerette volna, ha úgy tekintünk rá, mint klasszikus komponistára, és nem musicalszerzőre. Lehet persze érvként azt is felhozni, hogy az ilyen igényű művei sajnos egyáltalán nem jelentősek, de ahhoz is jobb, ha legalább már hallottuk őket. Akkor majd újra elkezdhetünk vitatkozni. A magam részéről azt mondom majd: mit számít a zene egy emberhez képest? Vesszen az amerikai opera, éljen Bernstein.

Christa Ludwig

Christa Ludwig

The Christa Ludwig Edition

Deutsche Grammophon

Távol álljon tőlem mindenféle korfetisizmus, de az mégis csodálatos, hogy Christa Ludwig nemcsak él, de aktív, mesterkurzusokat tart, szidja az utódokat, ahogy illik. Az éneklés elég stresszes foglalkozás ahhoz, hogy hozzászokjunk: korán elveszítjük az ideáljainkat. Ludwig azonban rendületlenül élő legenda, például a Bernsteinnel közös felvételei okán. Meg a Karajannal közös felvételei miatt. Meg leginkább önmaga miatt, a hangja, a zenei intelligenciája, pompásan kiegyenlített pályája miatt. Oratóriumok, operák, dalok, mindenben a legmagasabb minőség, így most versenyezhetnek a kiadók, melyik tud izgalmasabb kompilációkat összeállítani a Ludwig-felvételekből. Anyag szerencsére van, egy napot is eltölthetünk akár Christa Ludwig hangjával kettesben. És nem lenne elfecsérelt idő.

Dwayne Johnson

Dwayne Johnson (Fotó/Forrás: intercom)

Rampage – Tombolás

Forgalmazza az InterCom

Egyszer meg akart rúgni az állatkert nőstény gorillája, így aztán tudom, hogy valóban létezik indokolatlan (vagy látszólag indokolatlan) agresszió a főemlősök között. De azért mégis furcsa, hogy van egy ilyen visszatérő elem King Kongtól napjainkig, hogy óriásira nőtt majmok abban lelik legfőbb örömüket, amikor összedönthetnek felhőkarcolókat. Vajon miért jó az nekik? Miért jó az nekünk, nézőknek? Egyszer adni kellene egy kamerát a majmoknak, hátha arról forgatnának, hogy szörnyűséges Dwayne Johnsonok behatolnak az élőhelyükre, kidöntik a fákat, zajonganak és romba döntik a nyugalmas és szépséges világukat. Vagy ez nem is akció lenne, csak egyszerű dokumentumfilm?

A filmről bővebben itt olvashat.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

„Vissza a pénzt a kultúrába!” – Duda Éva és Fodor Tamás felolvasta a FESZ követeléseit a Civil Sugárúton

Az 1848-as forradalom évfordulója alkalmából Civil Sugárút néven, civil szervezetek részvételével tartottak eseménysorozatot a Hősök tere és az Andrássy út között március 14-én és 15-én. Itt hangzott el a Független Előadó-művészeti Szövetség kiáltványa.
Plusz

„Nem karriert, sokkal inkább magamat próbáltam építeni” – interjú Menyhárt Jenővel, az Európa Kiadó énekes-gitárosával

„Az én fejemben is többször megfordult, hogy disszidáljak. Egyszer ténylegesen közel kerültem ahhoz, hogy meg is tegyem” – meséli az Európa Kiadó énekes-gitárosa, Menyhárt Jenő. Interjú.
Zenés színház

Hiánypótló szláv műveket mutat be jövő évadában a Magyar Állami Operaház

Meghirdette 2023/24-es évadát a Magyar Állami Operaház, melynek a Szláv Szezon címet adták. Színre kerül Dvořák Ruszalkája és Muszorgszkij Borisz Godunovja, valamint megismerheti a közönség Eötvös Péter első, magyar szövegre készült operáját is.
Színház

Harmadszor mutatta be a Szegedi Nemzeti Színház az anatevkai tejesember történetét

Király Levente és Gregor József után ezúttal Borovics Tamás bújt Tevje bőrébe a Hegedűs a háztetőn című musical szegedi előadásában. A zenés produkció márciusban három, áprilisban további két alkalommal látható a Nagyszínházban.  
Színház

Egri Márta és Péter Kata szerepelnek a Gólem Színház új bemutatójában

Borgula András Szorítsd meg a kezem címmel Marianna D. Birnbaum önéletrajzi írásaiból rendez színdarabot: egy nő találkozik a kómában fekvő anyjával. De vajon tényleg találkoznak?

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

„Mindig is furcsának találtam, miért nincs magyar szín Az ember tragédiájában” – beszélgetés Gyöngyösi Leventével

Gyöngyösi Levente Tragoedia Temporis című alkotásáról beszélgettünk, mely a Müpa 2020-as Zeneműpályázatán díjat is nyert. A darab első felvonása április 12-én hallható a Müpában, a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek kereteiben.
Klasszikus ajánló

A mozdulatok költészete – kezdődik a Pastorale-sorozat

A Pastorale családi előadás-sorozat a 2023-as évadban is a Pesti Vigadó Dísztermében, a Szent István Filharmonikusok és a Magyar Művészeti Akadémia közös rendezésében valósul meg. A 2023-as sorozat nyitókoncertje A mozdulatok költészete címmel, a Táncművészeti Egyetem közreműködésével mutat be egy különleges zenei világot.
Klasszikus gyász

95. életévében elhunyt Párkai István kóruskarnagy

A Kossuth- és Liszt-díjas kóruskarnagy, a nemzet művésze, a Zeneakadémia karmester és karvezető tanszékének egykori tanszékvezető tanára 1963-ban alapította meg a Liszt Ferenc Kamarakórust, amelynek harminc évig vezető karnagya volt.
Klasszikus hír

Fesztivállal és versennyel emlékeznek Tallér Zsófia zeneszerzőre

Tallér Zsófia elismert zeneszerző, tanár 2021-ben hunyt el, nagy űrt hagyva maga után a magyar kulturális életben. Emlékére idén tavasszal először szervezik meg hagyományteremtő céllal a Sofianetta Fesztivált.
Klasszikus interjú

„Ha csinálsz valamit, csináld jól!” – interjú Varga Gilberttel

Varga Gilbert március 24-én a Müpában, 25-én a pécsi Kodály Központban vezényli a Pannon Filharmonikusokat. A világhírű dirigenst Franciaországban értük utol.