A Telex figyelmét egy olvasója hívta fel arra, hogy a Zeneakadémián tanító nyugdíjas tanárok kiegészítő jövedelmét megvonták, így várhatóan többen beadják majd a felmondásukat, mert kevésnek tartják a csak óráik után kapott fizetésüket.
A lap megkereste az intézményt, akik válaszukban elmondták, a döntésnek takarékossági okai vannak, az elvonás azonban nem érint foglalkoztatási kérdéseket.
Ennek megfelelően a Zeneakadémián minden foglalkoztatott és (külsős) óraadó – függetlenül attól, hogy nyugdíjas vagy nem – ahogy eddig is, ezután is megkapja a megtartott órák után járó juttatást (beleértve az órát tartó professor emeritusokat is)
– írták.
A professor emeritus vagy nők esetén professor emerita címet olyan elismert kutatóknak szokták adományozni, akik hazai és nemzetközi szinten is kiemelkedő oktatói-kutatói munkát végeztek, és nyugdíjazásukra tekintettel jogviszonyukat megszüntették. A cím elnyerése nem automatikus: csak olyan professzor kaphatja meg, akit ezzel a címmel az őt korábban alkalmazó egyetem megajándékozott. Magyarországon a címről a felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV tv. 32. § (1) bekezdése ad tájékoztatást. E szerint annak, aki főiskolai, illetve egyetemi tanári címmel rendelkezik, és nyugdíjazására tekintettel foglalkoztatását megszüntetik, a szenátus adományozhatja oda a címet.
A professor emeritus címmel járó jogokat, oktatási és más kötelezettségeket, juttatásokat, azok időtartamát az adott egyetem vagy főiskola határozhatja meg.
A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem professor emeritusa/emeritája mások mellett Botvay Károly, Onczay Csaba és Perényi Miklós csellóművész, Kovács Sándor, Tallián Tibor és Somfai László zenetörténész, Marton Éva operaénekes, Perényi Eszter hegedű- és Hőna Gusztáv harsonaművész.
Fejléckép: A Zeneakadémia épülete (Fotó/Forrás: Rudolf Klein / Zeneakadémia)