Klasszikus

Felújítják a bonni Beethoven-szobrot, amelyet Liszt Ferenc avatott fel

2021.04.03. 09:00
Ajánlom
Háborús károkra hivatkozva újítják fel a zeneszerző szülővárosában álló szobrot. Meg kell szilárdítani az alapzatot, és el kell távolítani néhány graffitit. Ez a szobor egyike lesz a több mint 400 emlékműnek, amelynek rekonstrukcióját rendelték el Németországban.

Az emlékművek védelmére létrehozott német alapítvány, a Deutsche Stiftung Denkmalschutz (DSD) támogatja a zeneszerző szülővárosában, Bonnban álló Beethoven-szobor felújítását. A bronzszobor, amelyet 1845-ben Liszt Ferenc közreműködésével lepleztek le, egyike annak a 410 emlékműnek, amelynek felújítását rendelték el idén. Minderre 12 millió eurót szán a német állam.

A felújítás háborús károkra hivatkozva történik. A szobor négy méter magas alapja korábban gránitból készült, ma viszont betonból áll. A talapzat belső korróziója veszélyezteti az emlékművet. Arról nem beszélve, hogy néhány graffitit is el kell távolítani róla.

A szobrot a város lakóinak adományaiból 1845. augusztus 12-én, Beethoven születésének 75. évfordulóján építették. A költségeket Liszt Ferenc több mint 10 ezer frankkal támogatta, több koncertet rendezett a szoborépítés javára, ezek egyikén nem mással, mint Frédéric Chopinnel közösen lépett fel a Salle Pleyel és a párizsi Conservatoire színpadán. (Musik Heute)

Fotó: Thomas Wolf, Wikimedia

Hogyan nézett ki valójában Beethoven?

Kapcsolódó

Hogyan nézett ki valójában Beethoven?

Hol haragos szemű, szélfútta hajú géniusz, kezében egy készülő mű kottájával, amely megváltoztatja a világot, hol vörhenyes arcú, alkoholszagú különc, aki miatt a bécsi járókelő átment az utca másik oldalára. Melyik lehet a leghitelesebb Beethoven arckép? És melyik biztosan nem az?

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Elhunyt Ragályi Elemér, Kossuth-díjas operatőr

A 83 esztendős filmes szakember halálának hírét a család közölte a Telexszel.
Zenés színház

„A csodát vissza a közönségnek” – Kesselyák Gergely is pályázik az Opera élére

A karmester közösségi oldalán jelentette be, hogy beadta pályázatát az intézmény főigazgatói posztjára, és közzétette pályázatának legfontosabb pontjait.
Vizuál

Ingyenesen nézhető filmekkel tiszteleg Ragályi Elemér emléke előtt a FILMIO

Április 2-a estig ingyenesen nézhetünk meg a Nemzeti Filmintézet (NFI) streaming platformján három filmet, amelyet a március 30-án elhunyt operatőr fényképezett.
Könyv

23 kortárs író dolgozik Budapest nagyregényén

A projektben részt vevő művészek már kiválasztották a lakosság által beküldött történeteket legjobbjait, és hozzá is láttak a fejezetek megírásához. A könyvet novemberben vehetjük kézbe.
Jazz/World

Oláh Krisztián személyes inspirációiról is mesél legújabb videójában – Klippremier a Fidelión

Oláh Krisztián konkrét hátteret felrajzoló ötletek mellett rengeteg inspirációs forrását és asszociációját is megosztja újonnan indult, Insight című sorozatában. A felvétel a Fidelio oldalán debütál.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus magazin

A virtuóz és a művész – százötven éve született Szergej Rahmanyinov

1873. április 1-jén látta meg a napvilágot a 20. század egyik legnagyobb zongoristája, aki a történelem viharai ellenére is gazdag zeneszerzői életművet hagyott hátra. Szergej Rahmanyinovra emlékezünk.
Klasszikus interjú

„Ha nem áldozunk az oktatásra, ne várjuk, hogy a fiatalok értelmiségi felnőtté váljanak” – Interjú Farkas Gáborral

Farkas Gábor zongoraművész életében egyaránt fontos szerep jut a tanításnak és az előadó- művészetnek. A Zeneakadémia Billentyűs és Akkordikus Hangszerek Tanszékének vezetőjével áprilisi koncertje kapcsán beszélgettünk.
Klasszikus ajánló

Sztárelőadók Kismartonban – Idén is a zeneélet nagyságai koncerteznek a Herbstgold Fesztiválon

Szeptember 9-től 24-ig Julian Rachlin, a Herbstgold Fesztivál művészeti vezetője ismét kitűnő művészeket invitál Kismartonba, például Angelika Kirschlagert, John Eliot Gardinert, Kristīne Opolaist vagy Kirill Gersteint.
Klasszikus hír

OTT VAN címmel hirdette meg jövő évi Müpa-bérletét a Pannon Filharmonikusok

A Pannon Filharmonikusok a 2023/2024-es évadban két évtizede áll a Müpa színpadán ötkoncertes bérletsorozatával, melynek hangversenyein a jövő évadban is neves vendégművészekkel muzsikálnak együtt.
Klasszikus ajánló

Még egy hétig tart az ingyenes programdömping a Pesti Vigadóban

A végéhez közeledik az egyhónapos Essentia Artis kiállítás és programsorozat. A grandiózus művészünnep utolsó Kultúra és innováció elnevezésű tematikus napján, március 29-én a fényművészet kerül fókuszba.