Klasszikus

Fernando Sor

2005.07.04. 00:00
Ajánlom
A 19. század egyik legnagyobb gitárvirtuóza, Fernando Sor 1778. február 10-én született Barcelonában.

Első gitárleckéit édesapjától kapta, aki tehetséges műkedvelő gitáros volt, és fiát katonai vagy államigazgatási pályára szánta. Ám amikor az apa 1790-ben meghalt, Fernando egy montserrat-i kolostorba került, ahol orgonálni, hegedülni és énekelni tanult, valamint megismerkedett az ellenpont és az összhangzattan alapjaival is.

Tanulmányai befejeztével 16 esztendősen visszatért Barcelonába, és Don Federico Moretti gitárműveinek hatására komolyan kezdett foglalkozni a gitározással. 19 éves korában nagy sikerrel mutatták be első operáját. Nem sokkal ezután Madridba ment, ahol Alba hercegének pártfogását élvezte, és részt vett a város virágzó zenei életében. 1813-ban, amikor Wellington serege győzelmet aratott a franciák felett, és Spanyolország ismét visszanyerte függetlenségét, Sor a francia muzsikusokkal és forradalommal való szimpátiája okán jobbnak látta elhagyni hazáját.

A következő két évet Párizsban töltötte, ahol megjelentek első gitárművei. 1815-től 1823-ig a londoni közönség gyönyörködhetett gitárkoncertjeiben és színházi műveinek, elsősorban balettjeinek előadásaiban. Szólista pályafutását ezután Moszkvában folytatta, ahol két balettjét mutatták be, és meghívást kapott Szentpétervárra, az uralkodói udvarba is. 1826-ban tért vissza Párizsba. Életének utolsó éveit a koncertek és a tanítás töltötte ki, híres gitár-módszertana is ekkor készült. 1839. július 8-án halt meg Párizsban.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Klasszikus

Először rendezik meg a Rolla János Zenei Napokat az Óbudai Társaskörben

A háromnapos eseményt hagyományteremtő céllal rendezi meg az Óbudai Társaskör a 2023-ban elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész tiszteletére. A záróestén Kelemen Barnabás, Kokas Katalin és Fenyő László ad kamarakoncertet.
Vizuál

Megszűnik az Indafotó

A szolgáltató közlése szerint március 31-én éjfélkor 13 641 979 fotót törölnek véglegesen. A felhasználók a platform megszűnéséig azonban letölthetik az ott tárolt képeiket.
Zenés színház

Elhunyt Németh József operaénekes

A Liszt-díjas, érdemes művészt március 15-én, életének nyolcvanharmadik évében érte a halál. A Magyar Állami Operaház és a Szegedi Nemzeti Színház is megemlékezett a neves baritonról.
Vizuál

Mártonffy Zoltán: „A nézőszám számomra nem mérvadó mértékegysége a sikernek”

„Engem sosem vonzott, hogy a kamera előtt legyek, engem az fogott meg, ami mögötte van” – fogalmazott Mártonffy Zoltán, a Minden Rendben producere, akivel egyebek közt arról beszélgettünk, miért fogtak bele nagyjátékfilmek gyártásába.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus magazin

Az inspiráló Bartók: Bartók és a csend

Bartók inspirációs ereje vitathatatlan: Amerikától Ázsiáig, határokon és műfajokon átívelve, generációk óta kiapadhatatlan ihletforrásként ösztönzi alkotásra a művészeket. De vajon ő maga miből merített ihletet?
Klasszikus ajánló

Először rendezik meg a Rolla János Zenei Napokat az Óbudai Társaskörben

A háromnapos eseményt hagyományteremtő céllal rendezi meg az Óbudai Társaskör a 2023-ban elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész tiszteletére. A záróestén Kelemen Barnabás, Kokas Katalin és Fenyő László ad kamarakoncertet.
Klasszikus ajánló

A szélességi körök visszhangjai – spanyol vonósnégyes kalauzol az európai és amerikai zene világában

A Cuarteto Matrice programja északról dél felé haladva navigál keresztül a 20. századi Európán és Amerikán. A spanyol kvartett a hiánypótló MERITA – európai kamarazenei együttműködés keretében érkezik Magyarországra, és ad koncertet a BMC-ben, április 7-én.
Klasszikus gyász

Elhunyt Sofia Gubaidulina zeneszerző

Napjaink egyik legjelentősebb orosz zeneszerzőjét, aki élete utolsó évtizedeit Németországban töltötte, kilencvenhárom éves korában, március 13-án érte a halál.
Klasszikus ajánló

Végh Sándor egykori tanítványa tart kamarazene kurzust a Concerto Mesteriskola keretében

A kamarazenei élet egy újabb kiválósága, Arvid Engegård tart ingyenes, nyilvános, angol nyelvű mesterkurzust március 17-én, a zenekar Páva utcai székházában.