Klasszikus

Fesztiválakadémia 2018 – „Versek és vonzások”

2018. július 23–29. Liszt Ferenc Zeneakadémia
2018.07.12. 11:30
Ajánlom
Idén harmadik alkalommal valósul meg a Kokas Katalin és Kelemen Barnabás által megálmodott budapesti kamarazenei fesztivál, a Fesztiválakadémia.

2018. július 23. és 29. között hét esti hangversenyen, matinékoncerteken, mesterkurzusokon és előadásokon találkozhat a közönség a művészházaspár által meghívott harminc, nemzetközileg elismert művésszel a Zeneakadémián. A Fesztiválakadémia részeként idén is megrendezik a legfiatalabb, 18 év alatti korosztály számára a Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűversenyt, s a zsűri elnöki tisztét ismét a legendás hegedűművész, Shlomo Mintz tölti be.

A Fesztiválakadémia törzsközönsége pontosan tudja, mire számíthat: egy héten keresztül a legmagasabb színvonalú kamarazenélésre, klasszikus zenei világsztárok – és leendő világsztárok – vibrálóan intenzív együttműködésére, az előadók és a közönség kapcsolatának olyan közvetlenségére, amelynek átélésére a koncertszezonban csak ritkán nyílik lehetőség. „Versek és vonzások” – ezt a címet kapta az idei Fesztiválakadémia, mivel a művészeti vezetők felkértek három zeneszerzőt – Dragony Tímeát, Kovács Zoltánt és Zombola Pétert –, hogy a kortárs zongoraművész és költő, Fellegi Melinda verseit zenésítsék meg. A művek ősbemutatóját a Fesztiválakadémián tartják, s Fellegi Melindának a fesztivál ideje alatt fog megjelenni első verseskötete. Költeményei női szemszögből beszélnek a szenvedélyről, a szerelemről és a szenvedésről.

FAB_2018_JEGYHU_474x279-122715.jpg

Fesztiválakadémia

A fesztivál esti hangversenyein valódi sztárszólisták lépnek majd színpadra a világ minden tájáról: Shlomo Mintz, Natalia Lomeiko, Yuri Zhislin, Jan-Erik Gustafsson, Fenyő László, Kelemen Barnabás, Kokas Katalin, Kokas Dóra, Razvan Popovici, Natalie Clein, Danjulo Ishizaka, Fejérvári Zsolt, Balog József, José Gallardo, Diana Ketler, Dinyés Soma, Philippe Tondre, Lakatos György, Nemes Balázs, Klenyán Csaba, Weisz Nándor, Jan Latham-Koenig, Alexander Ullman, Sárközy Lajos prímás és népi zenekara, valamint az InFusion Trio. A hegedűverseny gálaműsorán a versenyzőket az Anima Musicae Kamarazenekar kíséri. A fesztivál énekművésze a II. Marton Éva Nemzetközi Énekverseny II. helyezését elérő, Junior Prima díjas Horti Lilla mezzo-szoprán lesz, de a fellépők között találjuk Szalóki Ágit is Balogh Kálmánnal. Az esti koncertek műsorán Bach, Händel, Mozart, Enescu, Schönberg, Debussy, Poulenc, Sosztakovics, Prokofjev, Schubert, Schumann, Ravel, Hindemith és Schnittke művei lesznek hallhatók a fellépő művészek egyszeri és különleges kamaraformációinak előadásában.

A Zeneakadémia Nagyterme idén az orgonaépítési munkálatok miatt nyáron zárva tart, ezért az esti hangversenyekre a Solti Teremben kerül sor. Mivel a terem befogadóképessége limitált, a művészek úgy készülnek, hogy a késő délutáni főpróbák nyilvánosak lesznek.

Napközben folyamatosan zajlanak a mesterkurzusok, melyekre a világ minden tájáról várják a zenét tanuló zeneiskolás, középiskolás és egyetemista diákokat, hegedűs, brácsás, csellista, zongorista, fuvolista, oboás, trombitás és énekes növendékeket.

A Fesztiválakadémia hetében rendezik Magyarország egyetlen korosztályos nemzetközi hegedűversenyét, a II. Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűversenyt. A 18 év alatti fiatalok négy korcsoportban mérhetik össze tudásukat, a zsűri elnökségét pedig Shlomo Mintz vállalta, aki Izraelben Fehér Ilona tanítványa volt. A verseny nyitó- és gálakoncertjének helyszíne a Zeneakadémia Solti Terme lesz.

Az öt matinékoncerten híres kamarazenei művek lesznek hallhatók a mesterkurzusokon résztvevő diákok és a Fesztiválakadémia művészeinek közös előadásában. Fazekas Gergely zenetörténész az esti koncertek előtt tart beavató előadásokat, amelyek a művek zenetörténeti hátterébe engednek bepillantást.

Kokas Katalin, Kelemen Barnabás

Kokas Katalin és Kelemen Barnabás (Fotó/Forrás: Emmer László / Fesztiválakadémia)

Különleges élmény várja az érdeklődőket az Európa hajón: a klasszikus zenei művek mellett argentin tangókat hallhatnak José Gallardo és Kelemen Barnabás előadásában és valódi könnyűzenei csemegének ígérkezik az InFusion Trio fellépése vonósnégyes kísérettel.

A Fesztiválakadémia szervezői idén is várják azoknak a műkedvelő muzsikusoknak a jelentkezését, akik polgári foglalkozásuk mellett rendszeresen kamarazenélnek, s szívesen tanulnának a Fesztiválakadémia művészeitől: nekik is szólnak a mesterkurzusok, ráadásul saját koncertet is adhatnak a fesztivál folyamán.

„A kezdetekben minden zene kamarazene volt” – írta egy 1893-as levelében Gustav Mahler. A Fesztiválakadémia ezekhez a kezdetekhez vezet vissza: a közös zenélés örömét teszi átélhetővé, kiszakít a mindennapokból, hogy az emberi érzelmek teljes skáláját élhessük át a zene által teremtett „csillaggal ékes, roppant, tiszta térben”.

A program megvalósulását az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatja.

„A kamarazenében a legjobbakra van szükség”

Kapcsolódó

„A kamarazenében a legjobbakra van szükség”

A kamarazene és a zeneoktatás ünnepe az idén harmadik alkalommal megrendezett, július 23-án induló Fesztiválakadémia. Kelemen Barnabással, aki feleségével, Kokas Katalinnal alapította a fesztivált, hegedűművész „ősökről”, az együttzenélés erejéről beszélgettünk.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Plusz

Koncz Gábor kapja idén a Kossuth-nagydíjat

Orbán Viktor miniszterelnök március 14-én bejegyzést tett közzé a Harcosok Klubja elnevezésű online Facebook-csoportban. Mint azt az Index kiszúrta, a kormányfő egyebek közt elárulta a közösség tagjainak, hogy a mai napon Koncz Gábor színművész veheti át a Kossuth-nagydíjat.
Plusz

A kulturális élet szereplőit ismerték el március 15. alkalmából

Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára állami kitüntetéseket adott át március 15. alkalmából a Pesti Vigadóban. A kitüntetéseket március 13-án délután vehették át a kulturális élet szereplői.
Vizuál

Sosem látott filmfelvétel került elő az egykori Nemzeti Színház felrobbantásáról

Pontosan hatvan év telt el azóta, hogy a metró építkezésre hivatkozva lerombolták Budapest ikonikus épületét. Az NFI Filmarchívumban most feldolgozott filmfelvételek segítenek abban, hogy azok is átélhessék az élményt, akik sosem járhattak az épületben.
Színház

Nyílt próbán mutatkozik be a Cyrano modern változata

Március 29-én, egy nyílt próba keretében találkozhatnak a nézők először Martin Crimp Cyrano-feldolgozásával, amely Edmond Rostand klasszikusának modern köntösbe bújtatott változata. A történetet Závada Péter fordításában, Pelsőczy Réka rendezésében ismerheti meg a közönség.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

A szélességi körök visszhangjai – spanyol vonósnégyes kalauzol az európai és amerikai zene világában

A Cuarteto Matrice programja északról dél felé haladva navigál keresztül a 20. századi Európán és Amerikán. A spanyol kvartett a hiánypótló MERITA – európai kamarazenei együttműködés keretében érkezik Magyarországra, és ad koncertet a BMC-ben, április 7-én.
Klasszikus gyász

Elhunyt Sofia Gubaidulina zeneszerző

Napjaink egyik legjelentősebb orosz zeneszerzőjét, aki élete utolsó évtizedeit Németországban töltötte, kilencvenhárom éves korában, március 13-án érte a halál.
Klasszikus ajánló

Végh Sándor egykori tanítványa tart kamarazene kurzust a Concerto Mesteriskola keretében

A kamarazenei élet egy újabb kiválósága, Arvid Engegård tart ingyenes, nyilvános, angol nyelvű mesterkurzust március 17-én, a zenekar Páva utcai székházában.
Klasszikus hír

Még lehet jelentkezni a Kocsis Zoltán-díjra!

A Kocsis–Hauser Alapítvány idén is meghirdette a Kocsis Zoltán-díjat, amelyre a Magyarországon és külföldön élő magyar állampolgárságú, valamint Magyarországon élő vagy tanuló külföldi, nem magyar állampolgárságú zongoristák jelentkezését várják. Jelentkezési határidő: április 10.
Klasszikus ajánló

Haydn alakját járja körül a Metrum Ensemble koncertszínházi előadása

A zeneszerző titokzatos élete, a zseni és a külvilág kapcsolata, valamint a Haydn körüli nőalakok állnak a Haydn out, muse in – múzsadilemmák – című előadás fókuszában, amely legközelebb április 4-én látható a Jurányi Házban.