Klasszikus

Fidelio Klasszik: Balázs, Csazsnyi, Görög, Lukács-Klenyán

2018.05.04. 15:28
Ajánlom
A Fidelio és a Klasszik Rádió közös magazinműsornak következő adása május 5-én hallható a 92.1-en.

Zongora és improvizáció sokak számára egyet jelent a jazz műfajával, pedig a zongorán való szabad játék minden klasszikus zenész számára is – olykor nagyon nehéz – feladat, és a zenei korszakok mindegyikében megjelenik, már a barokk idején is. Vukán György, a magyar zenei élet egyik legismertebb zongorista zeneszerzője maga is nagyon kedvelte a zongorajáték minden formáját, és éppen ezért hozta létre a Vukán Creative Art Díjat. „Célom az volt, hogy a díjjal felhívjam a figyelmet a kreativitás szükségességére, segítsem a rögtönzés fontosságának becsületét, és inspirációt gyakoroljak felélesztésére, ahogy ez valamikor is alapja volt a zenei létnek. Sajnos főként 

a 20. században a zene kettészakadt zeneszerzőkre és előadókra, mely – kétségtelen előnyei ellenére – hihetetlen mértékben vissza és háttérbe szorította a kreatív embert, aki egy személyben szerző és előadó.

Mert a zenész elsősorban attól zenész, hogy a saját gondolatait játssza. Ez egy személyben kell megvalósuljon. Azt mondják, nehéz. Nem könnyű, de ezért nagy dolog a művészet” – írta a Kossuth-, Erkel Ferenc- és Balázs Béla-díjas zeneszerző, zongoraművész.

ifj. Balázs Elemér

ifj. Balázs Elemér (Fotó/Forrás: Óbudai Társaskör)

A Vukán Creative Art Díjat tavaly ifjabb Balázs Elemér nyerte el, aki hétévesen kezdte zongora tanulmányait a Molnár Antal Zeneiskolában Práda Sándorné tanárnőnél. Kétszer szerzett harmadik díjat az Országos Ferenczy György Zongoraversenyen, valamint elnyerte a The Bridge of Music nemzetközi versenykülöndíját.

A Magyar Rádió Klasszikus és Jazz műsorában Elemér 12 évesen 45 perc klasszikus anyagot zongorázott, s júniusi koncertjéről is felvételt készít a Bartók Rádió.

Sikerrel felvételizett a Bartók Béla Konzervatórium klasszikus zongoraszakára, emellett három éve zeneszerzéssel is foglalkozik, saját műveit egyre gyakrabban hallhatja a közönség – legutóbb édesapja, Balázs Elemér zenekarának lemezbemutató koncertjén.  Ifjabb Balázs Elemért  arról is kérdezzük, mi jelenti számára az improvizáció szépségét, kit tart ebben nagy példaképnek; meghallgat-e másokat technikájukat figyelve, vagy saját technikáját fejleszti, s ha igen, annak van-e jellegzetessége; illetve mi a következő fontos állomás a szakmai életében.

Idén tavasszal ismét megrendezik a főváros szokásos világzenei és folklór fesztiválját, a Budapest Folk Festet, amely ezúttal is számos remek koncerttel és családi programmal készül két helyszínen, a Fonó Budai Zeneházban, illetve a Várkert Bazárban.

Május 24-én a késő esti koncerten lép fel a Góbé zenekar, amelynek tagjai együtt muzsikálnak mentorukkal, a Muzsikás együttes prímásával, Porteleki Lászlóval.

A Góbé 2007 novemberében alakult Budapesten. 2011-ben nyerte meg a Talentométer tehetségkutató fesztivál népzene-világzene kategória- és közönségdíját, ennek eredményeképp felvehették első lemezüket, amely 2013-ban jelent meg Góbé címmel. Két évvel később látott napvilágot Ez van! című albumuk. A zenekar frontemberét, tamburását, énekesét, Csasznyi Imrét kérdezzük a közelgő fellépésről.

Góbé Zenekar

Góbé Zenekar

Görög Ibolya neve egyet jelent a viselkedéskultúra, a protokoll, a közéleti szereplők megjelenése és a hétköznapi viselkedési normák közvetítésével. Talán nincs is még egy olyan szakember az országban, aki ilyen imponáló és mindig naprakész tudással rendelkezik mindarról, amit a legegyszerűbb attitűdtől a legelegánsabb vagy éppen rendkívül szigorú politikai kiállásig tudni illik. 

Számos politikus, közszereplő, művész köszönheti Görög Ibolyának azt a magabiztosságot, amivel bármely helyzetben hitelesen és minden elvárásnak megfelelően tud fellépni,

de akár egyetemisták is sok vidám előadást és fontos jegyzetet kaptak a protokoll nagyasszonyától. Görög Ibolya számos könyvet írt az elmúlt két évtizedben a viselkedés alapszabályairól, mint amilyen a Protokoll az életem vagy A nyilvánosság kelepcéi , a Wellness illendően és még folytathatnánk a sort, mire megérkezünk legújabb könyvéhez, amelynek címe Summa Summarum. Minden könyve jellegzetes humorral, hétköznapi szituációk bemutatásával íródott, ahogyan ez is: hogyan viselkedjünk egy hivatalos rendezvényen; mit vegyünk fel és mit semmiképpen, ha szerelmünk bemutat a szüleinek; hogyan lehet tárgyaláson vesztes helyzetből mégis nyerni. Görög Ibolyát arról is kérdezzük, mi volt a legelső élménye a protokoll kapcsán, amikor úgy érezte, egy bizonyos megnyilvánulás nem helyes, másként kellene csinálni; mi volt szakmai élete legérdekesebb helyzete, kihívása, és vajon a viselkedésbeli kulturáltság, elegancia lehet-e velünk született tulajdonság, vagy ezt mindenkinek meg kell tanulnia; kellő hangsúlyt kap-e manapság az étkezés etikettje, vagy ez is elveszőben van; s vajon a közösségi média milyen csapdákat rejt egy közismert ember számára.

Görög Ibolya

Görög Ibolya (Fotó/Forrás: http://www.gprotokoll.hu/)

Lux et umbra címmel jelent meg a Cimbiózis harmadik lemeze a Fonó Records gondozásában. A kortárs és a 20. századi zene inspirálta album elkészítéshez Lukács Miklós cimbalmos a jól megszokott partnerek – Orbán György bőgős és Baló István dobos – mellé kitűnő klasszikus zenész barátait, Klenyán Csaba klarinétost és Jankó Attila fagottost is vendégül hívta.

Klenyán Csaba

Klenyán Csaba (Fotó/Forrás: Óbudai Társaskör)

Az így összeállt ötfős zenei szimbiózis munkáját dicsérő, a korongon hallható, hat kompozícióból álló ciklus a fény és árnyék témájára, a csöndesebb és kissé komorabb tél, valamint a zajosabb és derűsebb nyár összetartozására épít. 

A lemezbemutató koncertre május 10-én a Fonó Budai Zeneházban kerül sor, a lemez a koncert napján jelenik meg.

A modern-klasszikus stílusú albumról Lukács Miklóssal és Klenyán Csabával beszélgetünk.

Adásban

A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 10-től 12-ig hallható a Klasszik

Rádió 92.1-en, ismétlésére 2018. május 6-án, vasárnap este hét órától kerül sor, a következő héttől pedig a Fidelio Klasszik archívumában is meghallgathatók az interjúk. A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Werner Herzog szembeszállt az értelemmel, és győzött

Werner Herzog 1974 telén Münchentől egészen Párizsig gyalogolt el, miután megtudta, hogy Lotte Eisner súlyos betegségben szenved, és haldoklik. A német rendező gondolkodás nélkül útnak indult, fejében ugyanis szöget ütött a gondolat, hogy Eisner csak akkor maradhat életben, ha ő elsétál hozzá.
Színház

Szász Júlia társulati tag lesz a Vígben, Brasch Bence elszerződik

Megtartotta évadzáróját a Vígszínház. A 2025/26-os évadtól Szász Júlia, Kovács Tamás és Sághy Tamás csatlakozik a társulathoz, míg Bach Kata, Brasch Bence, Dino Benjamin, Kövesi Zsombor és Stohl András vendégművészként dolgoznak tovább a teátrumban.
Színház

Székely Kriszta vezetésével folytatja a Katona – jövőre Hamletet rendez ifj. Vidnyánszky Attila

15 év után utolsó teljes évadát zárta a Katona igazgatójaként Máté Gábor. Székely Kriszta igazgatói pozíciójáról június 25-én szavaz a Fővárosi Közgyűlés. A jövő évadban rendez ifj. Vidnyánszky Attila mellett Bodó Viktor, Ascher Tamás és Tarnóczi Jakab is.
Színház

Bagossy Júlia Bergmant, Szikszai Rémusz Parasztoperát rendez a Radnótiban

Megtartotta évadzáró társulati ülését a Radnóti Színház. Hat bemutató lesz jövőre, Bagossy Júlia, Szikszai Rémusz és Nagy Péter István is rendez. A következő évadtól kezdve Krisztik Csaba és Katona Péter Dániel csatlakozik a társulathoz.
Klasszikus

Rajna Martin: „Fischer Ádámmal rendkívül inspirálóak a beszélgetéseink”

Konzis kora óta jár a Wagner-napokra, valósággal rajong a zeneszerzőért. Rajna Martin előbb korrepetitorként és Fischer Ádám asszisztenseként csatlakozott a Müpa neves fesztiváljának csapatához. Rajna Martin-interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Ifjúsági koncertek a Magyar Rádió Művészeti Együtteseivel

Ifjúsági bérlet kicsiknek, nagyoknak és iskolás csoportoknak a belváros szívében, az Oktogon mellett, a Dohnányi Ernő Zenei Központban! A Magyar Rádió Művészeti Együttesei a 2025/26-os évadban is várják diákcsoportok jelentkezését 7 éves kortól 14 éves korig az Ifjúsági-bérlet előadásaira.
Klasszikus gyász

94 éves korában elhunyt Alfred Brendel zongoraművész

Pályája során több mint száz lemezt készített, közülük nem egy máig etalonnak számít, ha Beethovent vagy Schubertet akarunk hallgatni. Az osztrák zongoraművész június 17-én, életének 95. évében hunyt el.
Klasszikus interjú

Rajna Martin: „Fischer Ádámmal rendkívül inspirálóak a beszélgetéseink”

Konzis kora óta jár a Wagner-napokra, valósággal rajong a zeneszerzőért. Rajna Martin előbb korrepetitorként és Fischer Ádám asszisztenseként csatlakozott a Müpa neves fesztiváljának csapatához. Rajna Martin-interjú.
Klasszikus ajánló

A kilencvenéves Sári Józsefet köszöntik a BMC-ben

Június 14-én szombaton különleges koncerttel tisztelegnek Sári József zeneszerző előtt a Budapest Music Centerben, aki idén tölti be 90. életévét. Az est műsorát a komponista sokszínű életművéből válogatott kamarazenei és szólókompozíciók alkotják.
Klasszikus ajánló

Maxim Vengerov, Andreas Ottensamer és Mácsai Pál a Fesztivál Akadémia vendégei között

Világsztárokat, pezsgő fesztiváléletet hoz július 18-27. között a fővárosba a Kokas Katalin és Kelemen Barnabás nevével fémjelzett 10. Fesztivál Akadémia Budapest, amelynek olyan nagyságok lesznek idén a vendégei, mint Maxim Vengerov, Andreas Ottensamer és Mácsai Pál. A gyerekeknek Molnár Piroska és Csákányi Eszter mesél majd.