Klasszikus

Fidelio Klasszik: Balázs, Faragó-Thököly, Szekrényes, Závada

2018.04.06. 10:48
Ajánlom
A Fidelio és a Klasszik Rádió közös magazinműsorának következő adása március 31-én hallható a 92.1-en.

A Balázs Elemér Group április 18-án Sounds of Diversity címmel lemezbemutató koncertre várja közönségét az Uránia Filmszínházba. A zenekart 2000-ben alapította Balázs Elemér, nemzetközileg is elismert jazzdobos, a tagok pedig hozzá hasonlóan a magyar zenei élet kiemelkedő tehetségei, akikkel számos európai jazzfesztiválon szerepeltek sikerrel Bécstől Berlinen át Prágáig. A Balázs Elemér Group zeneisége sajátos, egyedi dallamokra és különleges ritmikára épülő, a kontrasztokat is szívesen alkalmazó világ, amely a jazzre építve használja az etno elemeit, azon belül a világzene és a magyar népdalok hangulatát. Ugyanakkor a reneszánsz és a barokk időszakából is beemeltek már egyedülálló stíluselemeket a jazz világába. Balázs Elemér, aki dobosként és zeneszerzőként is meghatározó alakja a magyar jazznek, hat évesen kezdett zenét tanulni, és az elmúlt évtizedekben a legkiemelkedőbb jazz zenészek, köztük Babos Gyula, Dés László, Snétberger Ferenc, Csepregi Gyula, Szakcsi Lakatos Béla vagy Vukán György is hívták őt játszani. Pat Metheny így nyilatkozott Balázs Elemér különleges dobtechnikájáról: „Elemér, véleményem szerint az egyik legjobb dobos ma a szakmában. Összehasonlíthatatlan muzikalitással és finomsággal játszik. Képes minden egyes zenei pillanatot olyan figyelemmel hallgatni, olyan kiváló, spontán döntéseket tud a színpadon hozni, amellyel csak növeli zenésztársai játékának minőségét. Kiváló érzékkel nyúl a hangszeréhez. Mindig élvezettel játszom vele, s ugyanilyen örömmel is hallgatom.” Balázs Elemért az új lemez kapcsán arról is kérdezzük, hogyan változott a zenekar összetétele, mi inspirálta a Sounds of Diversity anyagát, vannak-e olyan zenei és szövegbeli elemek, amelyek csakis erre a lemezre jellemzőek, illetve a tagokkal hogyan zajlik egy próbafolyamat, hogyan kezdik összeállítani az egyes számokat.

Balázs Elemér

Balázs Elemér

Nemrégiben látott napvilágot Závada Péter Roncs szélárnyékban című verseskötete, s a szerző máris egy új művel, a Je suis Amphitryon című drámakötettel jelentkezik. A dráma Amphitryon történetének újraértelmezésén keresztül az identitás alapvető kérdéseihez vezet el, megjelenik benne az eredeti történet hat szereplője: Amphitryon, Alkméné, Charis, Sosias, Jupiter és Merkúr, de nem éles határokkal bíró karakterek vannak a színen, hanem a történet által felvetett problémák kibontói, polifonikus szólamok, amelyek olykor egymásba csúsznak, és asszociatív módon ugrálnak időben és térben. Závada drámájából Geréb Zsófia készített színpadi változatot, amelynek ősbemutatóját április 24-én és 25-én tartják a Trafóban; a főszerepekben Kovács Krisztián, Bánfalvi Eszter, Jaskó Bálint, Mentes Júlia, Lestyán Attila és Kőszegi Mária láthatók. A kiadvány a bemutató előtt limitált példányszámban, exkluzív terjesztési joggal, kizárólag a Trafóban lesz kapható. A műről Závada Péter költő-drámaíróval beszélgetünk.

Závada Péter

Závada Péter (Fotó/Forrás: Thealter.hu)

Hetedik alkalommal, április 7-én és 8-án rendezi meg idén a Fonó Budai Zeneház a Wine and Violin Hegedűkészítők Szalonját, amelynek keretében a legnevesebb hazai mesterek mutatják be míves hangszereiket, melyeket a látogatók bátran kézbe vehetnek, kipróbálhatnak, a készítőkkel pedig beszélgethetnek is egy-egy pohár finom bor mellett. Az eseményt koncertek színesítik: fellép többek mellett Kokas Katalin hegedűművész és testvére, Kokas Dóra csellóművész, az Opera Vonósnégyes tagjai, valamint az áprils 14-i Violin Extra keretében a világhírű Alexander Balanescu hegedűművész-zeneszerző. A Wine and Violin Hegedűkészítők Szalonjának alapítójával, szervezőjével, Faragó-Thököly Márton hegedűkészítő mesterrel a rendezvény céljáról, valamint a hegedű és a bor közös vonásairól beszélgetünk.

Faragó-Thököly Márton

Faragó-Thököly Márton

Szekrényes Miklós tanár, író, irodalomszervező, a Szépírók Társaságának tagja nemcsak oktat és publikál, de több mint tíz éve SMS, azaz Sajóvámosi Művészeti Staféta címmel programsorozatot szervez. A Miskolc mellett található picike település igen hányattatott sorsú, nagy a nincstelenség és a reménytelenség, ám a szervező mégis elérte, hogy kortárs írók, költők rendszeresen elmenjenek egy hívására beszélgetésre, könyvbemutatóra. Szekrényes Miklósnak Budifoci címmel nemrég anekdotikus tárcafüzére jelent meg, amiről egy helyen így ír Kabai Lóránt: „Szociológiai terepmunkaként is olvasható; az ország egyik legszomorúbb régiója adja a keretet a lesekhez, büntetőrúgásokhoz, a meccsekre utazásokhoz vagy éppen a hogyozáshoz, italozáshoz és a filozofáláshoz.” Az SMS főszervezőjétől, Szekrényes Miklóstól azt is kérdezzük, miért éppen a foci? A foci mindenkit foglalkoztat ma Magyarországon, de a tárcákban a konkrét események, jelenségek mellett milyen szimbólummal találkozhat az olvasó; az SMS-mozgalom mennyire határozza meg az életét és írói munkásságát; illetve mi van ma Miskolc környékén, ami egy szépírót elvarázsolhat, inspirálhat?

A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 10-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére 2018. április 8-án, vasárnap este hét órától kerül sor.

A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

José Carreras: „Sose vitatkozz egy szopránnal!”

A világhírű katalán tenor, José Carreras először zsűrizett a Virtuózok nemzetközi tehetségkutatójában – a fiatalok indulásáról is kérdeztük. José Carreras-interjú.
Színház

Kolovratnik Krisztián: „Színházamra találtam a Játékszínben”

A nézők 2024/25-ben is szavazhattak kedvenceikre a Játékszínben. Az Évad színésznője Gubik Petra, az Évad színésze pedig Kolovratnik Krisztián lett, aki lapunknak arról is beszélt: a színházban jobbnál jobb szerepek találják meg egymás után.
Plusz

Költészet, koncert és fényárban úszó falak – jön a 25. Dombos Fest

Június 26. és 29. között rendezik meg Kishegyesen a 25. Dombos Festet, a vajdasági magyarság egyik legizgalmasabb összművészeti fesztiválját. A jubileumi rendezvényről és a fesztivál múltjáról Horváth László fesztiváligazgatóval beszélgettünk.
Zenés színház

Szörényi Levente: „Az áldozatvállalás kérdése miatt kezdtünk el foglalkozni a Kőműves Kelemennel”

Több mint negyven évvel az ősbemutatót követően a Városmajori Szabadtéri Színpadon mutatják be a Bródy–Szörényi alkotópáros Kőműves Kelemen című rockballadáját Alföldi Róbert rendezésében. A sajtónyilvános olvasópróba után Szörényi Levente nyilatkozott a Fideliónak.
Klasszikus

94 éves korában elhunyt Alfred Brendel zongoraművész

Pályája során több mint száz lemezt készített, közülük nem egy máig etalonnak számít, ha Beethovent vagy Schubertet akarunk hallgatni. Az osztrák zongoraművész június 17-én, életének 95. évében hunyt el.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Vivalditól a Coldplayig – Sturcz Quartet a Benczúr Kertben

A nyári esték varázslatos hangulatával és páratlan ízeivel várja a közönséget június 23-án a Benczúr Ház kertjében a Music & Wine, azaz Zene és bor című rendezvény.
Klasszikus gyász

Elhunyt Homolya István

Június 17-én elhunyt Homolya István zenetörténész, az Editio Musica Budapest korábbi igazgatója. Palestrináról, Lassusról és Bakfark Bálintról írt könyveivel a magyar zenetudományban és zenei ismeretterjesztésben is fontos szerepet vállalt. A szakember 85 éves volt.
Klasszikus hír

Vezető karnagyot keres a Magyar Rádió Énekkara

A Magyar Rádió Művészeti Együttesei (MRME) nyílt pályázatot hirdetett a Magyar Rádió Énekkara vezető karnagyi pozíciójának betöltésére. A jelentkezés határideje július 30. 
Klasszikus ajánló

Jótékonysági koncerttel segítik a székelyföldi árvízkárosultakat

Június 22-én, vasárnap 16 órától Budapesten, a Kálvin téri református templomban jótékonysági koncertet hallhat a közönség. Az eseményre a belépés díjtalan, a helyszíni adományok teljes összegé a székelyföldi árvízkárosultak megsegítésére ajánlják fel.
Klasszikus ajánló

Bach nyomában – nyáron is elhozza a barokk zenét a Csíkszeredai Régizene Fesztivál

Július 5. és 13. között ismét időutazásra hív Erdély egyik legjelentősebb zenei eseménye, a Csíkszeredai Régizene Fesztivál. A 42. alkalommal megszervezett eseménysorozat középpontjában idén a német barokk géniusz, Johann Sebastian Bach áll.