Balázs János Liszt-díjas zongoraművész kezdeményezésére és művészeti vezetésével 2016. február 25-28. között valósul meg az első Cziffra György Fesztivál, amelynek a MOM Kulturális Központ ad otthont. A rendkívüli zongoraművész méltó emlékét a fesztivál négynapos koncertsorozattal, mesterkurzussal, zenei versennyel, kiállításokkal, gyerekeknek szóló programokkal és kreatív felhívásokkal ápolja. A fesztivál ideje alatt Cziffra emlékkiállítást rendeznek be a MOM Kulturális Központban eddig még sehol meg nem jelent családi fotókból, a művész személyes tárgyaiból, illetve Gyügyi Ödön rajzaiból. A Cziffra Fesztivál a Szamos Cukrászdát is megihlette, akik létrehozták a Cziffra szeletet Besszer Szilvia ötletei alapján. A finom és elegáns édesség egy zongorabillentyűt formáz a művész nevével, és megvásárolható lesz az összes Szamos Cukrászdában. A fesztivál szervezésének gondolata régóta foglalkoztatja Balázs János zongoraművészt, és szerinte Cziffra György, a magyar zseni munkásságát nem ismerik elegen Magyarországon. Így született meg a február 25-28. között megrendezendő Cziffra György Fesztivál és az azt megelőző, február 19-21. között megvalósuló, kifejezetten zongoristákat célzó mesterkurzus. A fesztivál felépítése követi Cziffra György elképzeléseit, aki annak idején Franciaországban létrehozta saját alapítványát, iskoláját, koncertsorozatát és versenyét. Balázs János jövőbeli tervei között szerepel, hogy 2017-től nemzetközivé tegye a teljes fesztivált, majd 2021-ben, Cziffra György 100. jubileumán a világ számos pontján szeretne Cziffra emlékkoncerteket rendezni. Kétrészes interjúnkban egyebek mellett fenti a kezdeményezésről, a programban fellépő művészekről és Cziffra Györgyről mint példaképről is kérdeztük Balázs János zongoraművészt.
Szakály György Kossuth-díjas balett-táncos, koreográfus, az Operaház örökös tagja és mesterművésze, a Magyar Táncművészeti Főiskolán belül működő Táncművészképző Intézet rektora nemrég töltötte be hatvanadik évét. Aktivitása változatlan, tanítványai éppen vizsgaelőadásukra készülnek, ő maga pedig dinamikusan vezeti a rábízott intézményt. Táncosként vendégszerepelt egyebek között Sydneyben, Berlinben, a New York-i Metropolitan Operában, Washingtonban, Franciaországban is. Balettmesteri képesítést szerzett, s elvégezte a Színház- és Filmművészeti Egyetem koreográfusi szakát is. 2003-tól klasszikus balettet oktat a Táncművészeti Főiskolán, ahol 2008 óta egyetemi tanár. Nagy szerepei voltak Albert a Giselle-ben, A diótörő hercege, Siegfried a Hattyúk tavában, Seregi László koreografálásában Spartacus vagy A csodálatos mandarin főhőse, Stravinsky Béjart által koreografált Tavaszi áldozatának kiválasztott férfijaként. A klasszikusok mellett a musical műfajában is kipróbálta magát: táncolt a Macskák című Lloyd Webber-darabban. Koreográfusként számtalan előadás fűződik a nevéhez: A faun halála (Pécsi Balett), West Side Story, A dzsungel könyve, József és a színes szélesvásznú álomkabát, Emil és a detektívek, a Három testőr. Interjúnk két részében többek között azt is kérdeztük tőle, melyik szerepe volt rá a legnagyobb hatással, mi az, amit elsőként megtanít növendékeinek, illetve hogyan vigyáz testére mint munkaeszközére, milyen munkákra készül tanítványaival, illetve koreográfusként és táncosként mi az ars poeticája.
A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 10-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére február 14-én, vasárnap este hét órától kerül sor.
A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja.