Klasszikus

Fidelio Klasszik: Baranyay László és Tímár Böske

2016.04.22. 11:31
Ajánlom
A magazinműsor április 23-i adásában hallható lesz még Kovács Krisztina, a Várfok Galéria vezetője is.

A fekete-fehér színei címmel ad francia estet a Zeneakadémián április 27-én Baranyay László. A nagy magyar zongoraművészek különleges iskolázottságú alakja, a Zeneakadémián több mint négy évtizede tanító zongoraművész nemrég ünnepelte hetvenedik születésnapját. Művészete a Bartók-vonalat egyesíti a nagy orosz zongorista hagyományokkal, hiszen annál az Ungár Imrénél végzett, aki a Bartókot is tanító Thomán István növendéke volt; Baranyay László Moszkvában eltöltött három tanulóéve alatt pedig a szintén legendás Heinrich Neuhaus fiánál tanult, de a 20. század számos más művészóriásánál tökéletesítette tudását. Bevallása szerint a 19–20. század fordulójának francia zenéjéhez középiskolás kora óta szorosan kötődik, azóta szívesen hallgatja, játssza és tanítja Ravel és Debussy darabjait.

Baranyay László

Baranyay László

Timár Sándor koreográfus és felesége, Tímár Böske 1993-ban alapították a Csillagszeműek Táncegyüttest, amely már 3 éves kortól a Timár-módszer segítségével tanítja a gyerekeket, fiatalokat, felnőtteket a magyar népzene és a magyar népi táncok szépségére. A Csillagszeműek nemcsak világhírű Táncegyüttes, hanem táncpedagógiai műhely is, amelyben a gyermekek a Timár-módszer segítségével minél kisebb korban megismerkednek az elevenen élő néptánc és népzene hagyománnyal. A színpadi mozgás, a népdalok szövege, zenéje, a koreográfia és az együtt táncolás öröme mellett a Csillagszeműek közösségteremtő ereje is nagyon fontos, s a felnőtt életben is stabil alapokat jelent a gyermekkori tánc. Amikor Yehudi Menuhin hegedűművész átadta Timár Böskének a Planetáris Tudat Díját a Kongresszusi Központban, azt mondta: „Önök csodálatos dolgot művelnek a gyerekekkel. A világ minden táján így kell tanulni a gyerekeknek énekelni és táncolni, ahogy ezt ma este itt láttam.” A Csillagszeműek 22 országban jártak már, Európa nagyvárosaiban vagy a tengerentúlon Brazíliától Kínán és Japánon át Új-Zélandig mindenhol megfordulnak, és Magyarország táncos nagyköveteiként újabb és újabb rajongókat szereznek nemcsak az együttesnek, de a magyar kultúrának is. Tímár Böske táncművész, pedagógus, a Csillagszeműek művészeti vezetője a Bartók Béla Táncegyüttesben kezdte pályafutását, s szólókarrierje is hosszú évtizedekre a színpadhoz kapcsolta őt mint táncost. A Csillagszeműek 2002-ben léptek fel először a japán császár előtt, a palotájában. Azóta is töretlen a barátság, és évről évre egyre több japán fiatal, főleg egyetemista veszi fel kurzusként a magyar táncokat, és tanulja örömmel ezt a számára annyira kifejező, a japán kultúrához képest annyira nyitott és szenvedélyes kifejezési formát, a magyar népi táncot.

El Kazovszkij: Vandorállat libikókán

El Kazovszkij: Vandorállat libikókán

El Kazovszkij orosz származású Kossuth-díjas magyar festőművész, grafikus, díszlet- és jelmeztervező különleges tárlata nyílt nemrég a Várfok Galériában. A művész rendhagyó, besorolhatatlan, elgondolkodtató, olykor megosztó, de mindenképpen egyedi életműve egészében titokzatos, jellegzetesen önálló mitológiai világ kelt életre, amelynek motívumait a görög mitológiából, a Távol-Kelet világából és magából az emberi létezésből alkotta. Szimbólumai jellegzetesek, színvilága, formavilága csak rá jellemző módon fedezhetők fel, bármilyen alkotását is látjuk: festményt, szobrot, installációt, díszletet. A Várfok Galéria egyik első kiállítója volt 1991-ben, és 2008-ban bekövetkezett haláláig összesen tizenhat egyéni kiállítást rendeztek El Kazovszkij számára. A most nyílt műfajilag is sokszínű: a festmények, installációs elemek és grafikák a '70-es évek korai alkotásaitól egészen a 2000-es évekig viszi végig a látogatót e különleges életművön. További érdekesség, hogy El Kazovszkij személyiségét, karakterét is igyekszik megmutatni a kiállítás, mégpedig archív interjúkkal, korabeli felvételekkel. Kovács Krisztina művészettörténészt, a Várfok Galéria vezetőjét arról is kérdeztük, mi lehet El Kazovszkij legerőteljesebb hatása a magyar művészettörténetben; tekinthetjük-e őt korszaknyitó művésznek; van-e hozzá hasonló alkotó a magyar kortársak között. Mindezek mellett beszéltünk még a Hattatt-díjról is, amely minden évben olyan embert kíván díjazni, aki bármilyen módon hozzájárult a magyar kortárs művészet elismertségéhez.

A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 10-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére április 24-én, vasárnap este hét órától kerül sor.

A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Hozzátok térek vissza, mert ide tartozom – beszélgetés Hámori Gabriellával

Hámori Gabriella rengeteget forgatott a színház mellett, kipróbálta, milyen kergetni az amerikai álmot, és színpadi játékában is keresi a filmes jelenlétet. Az Örkény Színház Jászai-díjas színművészével készítettünk interjút.
Színház

Básti Julit fia rendezi a Centrál Színház új bemutatójában

December 8-án a színház első premierjének újrahangszerelt bemutatásával ünnepli 20. évfordulóját a budapesti Centrál Színház. A Fekete Péter című magyar klasszikus címszerepét akkor is és most is Magyar Attila alakítja.
Klasszikus

A zenéhez lelkileg kell kapcsolódni – beszélgetés Lantos István zongoraművésszel

A Liszt Ferenc Társaság jubileumi ünneplése Lantos István örökös tiszteletbeli elnök zongorajátékával vette kezdetét november 25-én a Régi Zeneakadémián. A Kossuth-díjas zongoraművészt, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagját a közelmúltban a nemzet művészének választották.
Plusz

Adventi feltöltődés a Várkert Bazárban

Érdemes végig böngészni a Várkert Bazár decemberi programkínálatát: számos neves zenekar ad karácsonyi koncertet, ingyenes családi programok lesznek, de reflektorfénybe kerül az irodalom is, az iparművészeti vásáron pedig gyönyörű ajándékokra lelhetünk.
Színház

Elhunyt Bajomi Nagy György, az Örkény Színház művésze

A Gábor Miklós- és Jászai Mari-díjas színművész 56 éves volt.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Haydneum-koncertek: ajándék a léleknek – december 23-ig 15 százalékos karácsonyi kedvezménnyel

A Haydneum bérleti estjei a 2023–24-es koncertévad második felében is kikezdhetetlen remekműveket és avatott előadókat ígérnek.
Klasszikus interjú

„Ha az ember elébe megy a lehetőségeknek, a szerencse is könnyebben érkezik” – beszélgetés Balog Alexandrával

Fiatal kora ellenére már igen jelentős zenei sikerekkel, ráadásul fesztiválalapítói és -szervezői tapasztalatokkal rendelkezik az MVM Zrt. által támogatott Junior Prima Díjjal idén kitüntetett zongoraművész, Balog Alexandra.
Klasszikus interjú

A zenéhez lelkileg kell kapcsolódni – beszélgetés Lantos István zongoraművésszel

A Liszt Ferenc Társaság jubileumi ünneplése Lantos István örökös tiszteletbeli elnök zongorajátékával vette kezdetét november 25-én a Régi Zeneakadémián. A Kossuth-díjas zongoraművészt, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagját a közelmúltban a nemzet művészének választották.
Klasszikus ajánló

Miklósa Erika, Halász Judit, Kovács Kati és Balázs János a Magyar Hospice Alapítványért

A Méltóság hangja című est bevételét a Budapest Hospice Ház egy betegszobájának éves fenntartására ajánlják fel a legendás művészek: Miklósa Erika, Halász Judit, Kovács Kati és Balázs János.
Klasszikus ajánló

Szokolay Sándor emléke előtt tisztelegnek Sopronban

December 8-án gyertyagyújtással, kiállítással és hangversennyel idézik meg a tíz évvel ezelőtt elhunyt Kossuth-díjas zeneszerző alakját a soproni Liszt Ferenc Kulturális Központban.