Klasszikus

Fidelio Klasszik: Baranyay László és Tímár Böske

2016.04.22. 11:31
Ajánlom
A magazinműsor április 23-i adásában hallható lesz még Kovács Krisztina, a Várfok Galéria vezetője is.

A fekete-fehér színei címmel ad francia estet a Zeneakadémián április 27-én Baranyay László. A nagy magyar zongoraművészek különleges iskolázottságú alakja, a Zeneakadémián több mint négy évtizede tanító zongoraművész nemrég ünnepelte hetvenedik születésnapját. Művészete a Bartók-vonalat egyesíti a nagy orosz zongorista hagyományokkal, hiszen annál az Ungár Imrénél végzett, aki a Bartókot is tanító Thomán István növendéke volt; Baranyay László Moszkvában eltöltött három tanulóéve alatt pedig a szintén legendás Heinrich Neuhaus fiánál tanult, de a 20. század számos más művészóriásánál tökéletesítette tudását. Bevallása szerint a 19–20. század fordulójának francia zenéjéhez középiskolás kora óta szorosan kötődik, azóta szívesen hallgatja, játssza és tanítja Ravel és Debussy darabjait.

Baranyay László

Baranyay László

Timár Sándor koreográfus és felesége, Tímár Böske 1993-ban alapították a Csillagszeműek Táncegyüttest, amely már 3 éves kortól a Timár-módszer segítségével tanítja a gyerekeket, fiatalokat, felnőtteket a magyar népzene és a magyar népi táncok szépségére. A Csillagszeműek nemcsak világhírű Táncegyüttes, hanem táncpedagógiai műhely is, amelyben a gyermekek a Timár-módszer segítségével minél kisebb korban megismerkednek az elevenen élő néptánc és népzene hagyománnyal. A színpadi mozgás, a népdalok szövege, zenéje, a koreográfia és az együtt táncolás öröme mellett a Csillagszeműek közösségteremtő ereje is nagyon fontos, s a felnőtt életben is stabil alapokat jelent a gyermekkori tánc. Amikor Yehudi Menuhin hegedűművész átadta Timár Böskének a Planetáris Tudat Díját a Kongresszusi Központban, azt mondta: „Önök csodálatos dolgot művelnek a gyerekekkel. A világ minden táján így kell tanulni a gyerekeknek énekelni és táncolni, ahogy ezt ma este itt láttam.” A Csillagszeműek 22 országban jártak már, Európa nagyvárosaiban vagy a tengerentúlon Brazíliától Kínán és Japánon át Új-Zélandig mindenhol megfordulnak, és Magyarország táncos nagyköveteiként újabb és újabb rajongókat szereznek nemcsak az együttesnek, de a magyar kultúrának is. Tímár Böske táncművész, pedagógus, a Csillagszeműek művészeti vezetője a Bartók Béla Táncegyüttesben kezdte pályafutását, s szólókarrierje is hosszú évtizedekre a színpadhoz kapcsolta őt mint táncost. A Csillagszeműek 2002-ben léptek fel először a japán császár előtt, a palotájában. Azóta is töretlen a barátság, és évről évre egyre több japán fiatal, főleg egyetemista veszi fel kurzusként a magyar táncokat, és tanulja örömmel ezt a számára annyira kifejező, a japán kultúrához képest annyira nyitott és szenvedélyes kifejezési formát, a magyar népi táncot.

El Kazovszkij: Vandorállat libikókán

El Kazovszkij: Vandorállat libikókán

El Kazovszkij orosz származású Kossuth-díjas magyar festőművész, grafikus, díszlet- és jelmeztervező különleges tárlata nyílt nemrég a Várfok Galériában. A művész rendhagyó, besorolhatatlan, elgondolkodtató, olykor megosztó, de mindenképpen egyedi életműve egészében titokzatos, jellegzetesen önálló mitológiai világ kelt életre, amelynek motívumait a görög mitológiából, a Távol-Kelet világából és magából az emberi létezésből alkotta. Szimbólumai jellegzetesek, színvilága, formavilága csak rá jellemző módon fedezhetők fel, bármilyen alkotását is látjuk: festményt, szobrot, installációt, díszletet. A Várfok Galéria egyik első kiállítója volt 1991-ben, és 2008-ban bekövetkezett haláláig összesen tizenhat egyéni kiállítást rendeztek El Kazovszkij számára. A most nyílt műfajilag is sokszínű: a festmények, installációs elemek és grafikák a '70-es évek korai alkotásaitól egészen a 2000-es évekig viszi végig a látogatót e különleges életművön. További érdekesség, hogy El Kazovszkij személyiségét, karakterét is igyekszik megmutatni a kiállítás, mégpedig archív interjúkkal, korabeli felvételekkel. Kovács Krisztina művészettörténészt, a Várfok Galéria vezetőjét arról is kérdeztük, mi lehet El Kazovszkij legerőteljesebb hatása a magyar művészettörténetben; tekinthetjük-e őt korszaknyitó művésznek; van-e hozzá hasonló alkotó a magyar kortársak között. Mindezek mellett beszéltünk még a Hattatt-díjról is, amely minden évben olyan embert kíván díjazni, aki bármilyen módon hozzájárult a magyar kortárs művészet elismertségéhez.

A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 10-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére április 24-én, vasárnap este hét órától kerül sor.

A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Így újult meg a Magyar Színház

Új néven, új arculattal folytatja a munkát az erzsébetvárosi teátrum, amely infrastrukturális és művészi átalakulást tűzött ki céljául. Az épület egy innovatív, fenntarthatósági koncepció jegyében újul meg. Cikkünkben galéria is található.
Színház

Ismét meghirdették a független előadóművészeket támogató Staféta pályázatot

Október 31-ig lehet jelentkezni a főváros által meghirdetett pályázatra, amely az önálló munkásságuk elején járó előadó-művészek és előadó-művészeti formációk vezetői számára biztosít további megmutatkozási lehetőséget és anyagi forrást.
Plusz

Izgalmas kapcsolódások, inspiráló újdonságok és közönségkedvencek várnak októberben a MOMkultban

Oscar-díjas filmek betétdalai nagyzenekarral, Budapestről szóló utcadalok, Bach és magyar népzene táncházban a Danubia Zenekar és Pál István Szalonna és bandája összefogásával – mutatjuk, milyen koncertek közül válogathatunk októberben a MOMkult műsorán.
Vizuál

Amszterdamban és Tallinnban kezdi nemzetközi fesztiválkörútját Lakos Nóra új filmje

Először versenyez magyar családi film A-kategóriás fesztiválon: Lakos Nóra Véletlenül írtam egy könyvet című alkotását ugyanis beválogatták a rangos Tallinn Black Nights Nemzetközi Filmfesztivál ifjúsági versenyprogramjába.
Vizuál

„A mozgókép megőriz egy sajátos energiamintázatot” – Enyedi Ildikó laudációja Wim Wenders FIAF-díjához

Wim Wenders a Budapesti Klasszikus Film Maraton díszvendégeként vehette át az Uránia Nemzeti Filmszínházban a Filmarchívumok Nemzetközi Szövetségének (FIAF) díját. Az eseményen Enyedi Ildikó méltatta a díjazottat, laudációját a Fidelio felületén olvashatják először.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

Gabriela Scherer: „Bensőséges pillanatokban az ember nem lehet túl hangos”

Első alkalommal jár Budapesten az utóbbi években egyre több nagy operaházban feltűnő svájci szoprán, Gabriela Scherer. Számos német és olasz hősnő után most a földöntúli Szent Erzsébet szerepében hallhatjuk, október 9-én, a Liszt Ünnep nyitókoncertjén.
Klasszikus ajánló

Válogatott vonósnégyeseket hoz Magyarországra a MERITA projekt

A MERITA – Európai Kamarazenei Együttműködés keretében érkezik Magyarországra két izgalmas műsor-összeállítású vonósnégyes: a Skazka Kwartet a Fonóban ad koncertet október 12-én, a PuraCorda a BMC színpadán látható október 21-én.
Klasszikus hír

Neves internetes médiadíjért versenyez a Concerto Budapest közvetítése

Magyar komolyzenei, filmes és internetes világsiker: a Concerto Budapest 2024-es Mozart-napjának élő közvetítését beválasztották a 14. Lovie Awards döntőjébe.
Klasszikus ajánló

Christoph Eschenbach lép fel a MÁV Szimfonikus Zenekarral

Az együttes hatalmas megtiszteltetésnek tekinti, hogy a zenei élet egyik legizgalmasabb karmester-egyéniségének vezényletével két hangversenyt is adhat Budapesten, október 26-án, a Zeneakadémián, 27-én pedig a Pesti Vigadóban.
Klasszikus videó

„A zene öröm veled” – rendhagyó helyszínen forgatott kisfilmet a Liszt Ferenc Kamarazenekar

Október 1-jén, a zene világnapján tette közzé új imázsfilmjét a Liszt Ferenc Kamarazenekar, amelyet az elhagyatott kelenföldi erőműben vettek fel. A történetben fontos szerep jut a Csuja Imre által megformált portásnak is.