Új sorozatot indítunk április 28-tól a Fidelio Klasszik műsorában, amelynek során a Művészetek Palotája kulisszatitkait ismerő személyeket kérdezünk arról, hogy milyen személyes élmények fűzik őket az idén hetedik évébe lépett intézményhez. A hangversenytermek akusztikájáról, a Müpában adott koncertek hangulatáról és nem utolsósorban az első nézőtéri mosolyról elsőként a Liszt-díjas hegedűművészt, Baráti Kristófot kérdeztük.
Mint arról múlt heti adásunkban is hallhattak már, a Thália Színház ad otthont május 9. és 14-e között a Határon Túli Magyar Színházi Szemlének. A találkozó hat napján nyolc teátrum mutatkozik be a budapesti játszóhelyen. Estéről estére klasszikus darabok és kortárs bemutatók váltják egymást a Thália Színház három színpadán. A csaknem egyhetes seregszemle a Sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház A velencei kalmár című előadásával indul május 9-én. Akár szimbolikusnak is tekinthető, hogy a színházi mustra nyitódarabja ez a problémaszínműnek tartott Shakespeare-darab. Bár A velencei kalmár központi gondolata a másságból fakadó gyűlölködés természetrajzát járja körbe, emellett további lényegi kérdéseket is felvet. Van benne titok és idegenség, férfiszerelem, bonyolult apa-fiú viszony, (anti)szemitizmus és mesés nő-férfi kapcsolat... A sepsiszentgyörgyi előadásról, a többrétegű Shakespeare-darab lehetséges megfejtéseiről a darab rendezőjét, a teátrum igazgatóját, Bocsárdi Lászlót kérdeztük.
A Határon Túli Magyar Színházi Szemle harmadik napján, május 11-én a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulat Chioggiai csetepaté című előadását láthatja a közönség. Carlo Goldoni vígjátékában minden adott ahhoz, hogy a nézők jól mulassanak. Van benne pletyka és szerelmi féltékenység, cívódás és bajkeverés, de persze sok-sok humor és nevetés, no meg hármas lakodalom és boldog egymásra találás is. A Chioggiai csetepatét Keresztes Attila, a társulat művészeti igazgatója, rendezője állította színpadra.
A Határon Túli Magyar Színházi Szemle műsorán két vers-est is szerepel. A Komáromi Jókai Színház Tetemre hívás című előadói estjére május 12-én ülhetnek be a nézők. A zenés műsort Arany János balladáiból és kései lírájából állította össze a teátrum igazgatója, Tóth Tibor. A pódiumest muzsikus közreműködői Farnbauer Péter, Kováts Marcell és Madarász András. Az előadásban többek között elhangzik a Walesi bárdok, az Árva fiú, a Tengeri hántás, a Néma bú és az Epilógus, valamint az est címadó balladája, a Tetemre hívás. Az előadói estről Tóth Tibor színházigazgató mesélt.
Öt nap alatt 60 produkció több mint 450 fellépővel - az első Zsolnay Fesztivál számokban. A programsorozat a kulturális célokra és kulturális küldetéssel újraálmodott hatalmas ipari műemlék-együttes, a Zsolnay Kulturális Negyed nyitórendezvénye, hagyományteremtő összművészeti fesztiválja, amelyet első alkalommal 2012. április 27. és május 1. között rendeznek meg. A Negyed izgalmas nyílt és zárt terei öt napon át biztosítanak egyedi fesztiválhelyszínt a különböző nemzetközi és hazai előadóknak. Az 50 millió forintos költségvetésből megvalósuló I. Zsolnay Fesztivál a sokszínűséget hivatott felmutatni, ahol a gyerekek, a fiatal felnőttek és az idősek egyaránt megtalálják a kedvükre való programot. A komolyzenei hangversenyektől kezdve a jazz-, népzenei, elektronikus zenei koncerteken át a színházi előadásokig és a kiállításokig minden műfaj és minden korosztály képviselteti magát. A fesztivál létrejöttéről, a Pécsi Országos Színházi Találkozó negyedbeli helyszínéről és a nyár végére tervezett gyerekfesztiválról Márta Istvánnal, a Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft. igazgatójával beszélgetünk.
Tantermi Színházi Szemlét rendeznek május 3. és 5. között a MU Színházban és a szomszédságában található Lágymányosi Bárdos Lajos Általános Iskola és Gimnáziumban. A háromnapos rendezvényen többek között a Nézőművészeti Kft., a Szputnyik Hajózási Társaság, a Krétakör, az Utcaszínház, a Manna, a Maladype és a Szkéné Színház projektjei mutatkoznak be. A FÜGE Produkció a tavalyi Szemle sikere után írt ki idén is pályázatot olyan projektek, előadások támogatására, amelyek alkalmasak arra, hogy iskolai közegben szólítsák meg a középiskolás diákokat. A beérkezett 136 pályázatból azt a 20 előadást láthatja a közönség, amelyet a zsűri alkalmasnak tartott a megmérettetésre. A mustrán dől majd el, mely társulatok részesülhetnek támogatásban, hogy előadásaikat minél több iskolába eljuttathassák. A produkciók között - a Polgár Krisztina Emlékalap jóvoltából - összesen 20 millió forintot osztanak szét. A háromnapos Tantermi Színházi Szemle részleteiről a FÜGE elnökét, Kulcsár Viktóriát kérdeztük.
A holland hegedűművész, a „keringőkirályként" is ismert André Rieu, a Johann Strauss Zenekar megálmodója és létrehozója május 4-én és 5-én ad koncertet a Papp László Budapest Sportarénában. Rieu és zenekara végigturnézták Európát, Észak-Amerikát, Japánt, számtalan díjat bezsebelve - köztük két világzenei díjat -, az albumaik pedig szerte a világon arany és platina státuszt értek el. A budapesti koncert kapcsán ez alkalommal egyik zenésztársát, Mavrák Béla tenort kérdeztük.
A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 10-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére április 29-én, vasárnap este hét órától kerül sor, a következő héttől pedig a Fidelio Klasszik archívumában is meghallgathatók az interjúk.
A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja.