Ebben az évben Krasznahorkai László nyerte – a Báró Wenckheim hazatér című regényéért – a 3 millió forint összdíjazású Aegon Művészeti Díjat. Az immár 12. alkalommal odaítélt rangos elismeréssel az előző év kiemelkedő kortárs szépirodalmi alkotását díjazzák. 2017-ben is egy hét fős szakmai grémium – irodalmárok, tanárok és kritikusok – döntött a nyertesről. A következő hetekben az Aegon Művészeti Díj döntős könyveinek szerzői mutatkoznak majd be Önöknek – elsőként jövő héten a friss díjazott, Krasznahorkai László. A most következő percekben az erős irodalmi mezőnyről és a díjazott műről egyaránt kérdezzük a zsűri elnökét, az egyetemi oktató, irodalomtörténész, kritikus Bazsányi Sándort.
Minden tehetséges és nagy teljesítményekre hivatott diák, sportoló, művész vagy egy-egy terület kiemelkedő szakembere mögött áll egy elhivatott tanár, mentor, edző, aki fontos feladatának érzi, hogy a legjobbat hozza ki a tanítványból, s hogy tudása legjavát átadhassa neki. Minden kornak megvoltak a maga mentorai, nagy pedagógusai, és szerencsére ez a szakmai és emberi kapcsolat most is éppen úgy él, ahogy korábban. Ma is vannak ilyen tanárok, tanítók, mentorok, akik meglátják valakiben a benne rejlő tehetséget, és mindent megtesznek azért, hogy a tehetség kibontakozzon. Ezeknek az embereknek az áldozatkészségét, példamutatását, a fiatalokra gyakorolt ösztönző hatását kívánja elismerni évről-évre a Mester-M Díj, amelyet a MOL 2010-ben alapított, és amely azóta sok-sok szakember felkészültségét és emberi kvalitásait ismerte el. A 2016-os évben 700 jelölés érkezett a legkülönbözőbb területekről, és a díjazottak között van fizikatanár, történelemtanár, úszóedző és aerobik edző is. F. Pollner Erika rajztanár, a miskolci Zrínyi Ilona iskola művész-tanára is a MOL Új Európa Alapítványának díjazottja volt. Arról is kérdezzük, őt támogatta-e valaha olyan pedagógus, amilyenné ő vált mára; szerinte mi a legtöbb, amit egy tanár adhat a tanítványának; eddig ki és mi volt a legnagyobb pedagógusi sikere; illetve ha meglátja valakiben a tehetséget, hogyan lát neki a mentori feladatoknak, mivel lehet leginkább ösztönözni egy diákot.
Két házaspár groteszk humorral megírt történetét négy színész meséli el Ivan Viripajev Illúziók című színdarabjában. Az ötven éven át tartó, egymásba fonódó-gabalyodó történet során fokozatosan kiderül, hogy semmi sem az, aminek látszik, semmi nem úgy történt, ahogy a szereplők visszaemlékeznek az életükre. Az előadás fanyar, egyszerre kacagtató és melankolikus hangvételével, nemes szórakoztatás keretében szól férfi és nő drámai felismeréseiről. A Hargitai Iván rendezte előadás a székesfehérvári Vörösmarty Színház és a Rózsavölgyi Szalon közös produkciója. Varga Mária, Tóth Ildikó és Debreczeny Csaba mellett Hirtling Istvánt láthatjuk az előadásban. Kétrészes interjúnk első felében erről az előadásról, a második részben egyéb vidéki és budapesti munkáiról, karaktereiről kérdezzük a színművészt.
A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 10-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére 2017. március 26-án, vasárnap este hét órától kerül sor.
A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja.