Klasszikus

Fidelio Klasszik: Berg, Gundel Takács, Káldi, Kárpáti

2017.07.28. 13:31
Ajánlom
A Fidelio és a Klasszik Rádió 92.1 magazinműsorának következő adása, amelyben az elmúlt hónapok adásaiból válogatunk, július 29-i lesz hallható.
Berg Judit Lengemesék

Berg Judit Lengemesék

Berg Judit könyve, egész pontosan mesesorozata, a Lengemesék nemrég került a mozikba, hogy elvarázsolja a gyerekeket, a szüleiket és a nagyszüleiket is egy csodálatos tó lakóinak történetével. Ők a lengék. Sokunkban él még a gyermekkor nyarainak emléke. Ha volt alkalmuk játszani tó vagy folyó környékén, bizonyára elvarázsolódtak attól a mesevilágtól, amit a tó lakói, a kacsák, békák, szúnyogok, halak közössége jelenti. Nos, éppen ezt az emléket idézheti a lengék, a tavak zöldbőrű őrzőinek birodalma is. Berg Judit, aki négy gyermek édesanyja és számos mesekönyv szerzője – mint a Rumini-sorozat, a Maszat-könyvek, a Panka és Csiribí vagy a Két kis dinó-sorozat – saját gyermekeinek kezdett meséket írni. Ma már gyerekek sokasága lehet részese mesevilágának. Berg Juditot arról is kérdeztük, hogy a Lengemeséket ki vagy mi ihlette, hogyan építette fel a világukat; a gyermekei mit gondolnak a lengékről, alakították-.e a saját gyermekei a lengék világának történetét; szerinte mire vágyik egy gyermek a mesében; illetve mi volt a legnehezebb feladat amikor a Lengemeséket mozivászonra vitték.

Idén ünnepeljük ötszázadik évfordulóját annak, hogy Luther Márton kiszögezte kilencvenöt tételét a wittenbergi vártemplom kapujára, s ezzel kezdetét vette a reformáció. A csaknem hatszáz programot szervező és támogató, a kultúra és a tudomány eszköztárát összekötő Reformáció Emlékbizottság egyik célja, hogy felhívja a figyelmet arra, miként teremtett új kezdetet és szellemi kincseket Európában és Magyarországon a reformáció, s miként tud a kultúrától a gazdaságig ma is a megújulás lendületével fellépni. A lutheri örökség 21. századi létjogosultságáról a Reformáció 500 nagykövetét, Gundel Takács Gábort kérdeztük, aki beszélt vallásváltása okairól, valamint elárulta azt is, hogyan működtethetjük jól emberi kapcsolatainkat, s miként őrizhető meg belső békénk e digitális eszközökkel átszőtt világban.

Kárpáti Péter

Kárpáti Péter (Fotó/Forrás: Rostás Bianka / Dívány)

Kárpáti Péter József Attila-díjas magyar drámaíró, színházi dramaturg, rendező, a Színház- és Filmművészeti Egyetem docense sokak számára a modern magyar drámaírás meghatározó alakja, egyúttal az alternatív színházak is szívesen mutatják meg darabjait és rendezéseit egyaránt. A legjobb új magyar dráma kategóriában nyert díjat többek között a  Tótferi vel és a  Pájinkás János sal a Dramaturgok Céhében, de a Színikritikusok is elismerték például  A negyedik kapu  című drámáját. Több mint húsz darabját mutatták be színpadon, többek között a Bárka, a Katona József Színház, a Vígszínház, de ismert a neve Londonban, Hamburgban, Varsóban és a felvidéki, erdélyi, vajdasági magyar nyelvű színházak közönsége körében is. Ugyanakkor írói élete egy másik, nem kevéssé fontos része a fiatalabb korosztályokat és a családokat is megszólító darabok, mint amilyen a Radnóti Színház felkérésére íródott, kicsi gyerekeknek szóló  Ofélia Árnyszínház a vagy a kamaszokat megszólító  Titkos ajtók  című darab a Káva Színházban. Nagy büszkesége a Színház- és Filmművészeti Egyetemen Zsótér Sándor és Börcsök Enikő osztályba járó harmadéves hallgatókkal készült  1089 – Színház az orrod hegyén  című improvizációs darab.  Kárpáti Péter t arról is kérdeztük, hogy a modern drámaírásnak mi a legnagyobb kihívása; vajon meg lehet-e szerettetni a közönséggel a modern drámát, vagy ez még mindig egy meghatározott célközönséget vonz; illetve miért szeret a fiatalabb korosztálynak írni, és mire kell figyelnie, amikor számukra ír darabot.

Budapest hihetetlenül izgalmas építészete, története folyamatosan lázban tartja az ideözönlő külföldi turistákat, akik mindenre kíváncsiak: a gyönyörű épületekre, a fesztiválokra, a gasztronómiára, ahogyan persze a romkocsmákra és az éjszakai életre is. Ám Budapest azoknak is tud újat mondani, akik éppenséggel itt születtek vagy itt élnek régóta, de soha nem volt információjuk arról a sok történetről, anekdotáról, híres emberről és híres esetről, ami egy-egy épülethez, kávézóhoz, utcához, templomhoz kapcsolódik. Ha bármelyikünk nekiindulna csak úgy, nézelődni egy kicsit Budapesten, biztos, hogy egyik ámulatból a másikba esne. Éppen ezért nagyon népszerű az  Imagine Budapest – Városnéző túrák  elnevezésű projekt, amely ebben az ámulatban segíti a kíváncsi városlakókat. A tematikus túrák város- és művészettörténeti ismereteket is átadnak, mindamellett nem pusztán Budapest szépségeit mutatják meg, hanem az egykor itt élők történeteit, mindennapjait, egy adott kor jellegzetességeit a divattól a pletykán át a nagy fordulatokig. Az  Azt beszélik a városban: bűnügyi történetek a városban A fal adja a másikat: avagy a pesti épületdíszek titkos nyelvezete  vagy éppen a  Toronyiránt – a belváros rejtőzködő templomai  mind beszédes címek. A 15 típusú tematikus túra mellett havonta egyszer lehetőség nyílik egy-egy elzárt, a nyilvánosság számára egyébként nem látható épület vagy helyszín meglátogatására és történetének felidézésére.  Káldi Emese  alapítót és túravezetőt arról is kérdeztük, hogyan indult az Imagine Budapest; hogyan épül fel a túrák tematikája; kik a túravezetők és kik a csoportok résztvevői általában; melyek a legnépszerűbb útvonalak; illetve hogyan szereznek mindig újabb érdekes információkat, sztorikat.

A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 10-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére 2017. július 30-án, vasárnap este hét órától kerül sor.

A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Átadták a Szemle Plusz díjait, a Gyévuska a legjobb előadás, a Fidelio különdíját Martinkovics Máté nyerte

Pótszékes teltházakkal zajlott le idén a Szemle Plusz színházi fesztivál a Városmajori Szabadtéri Színpad szervezésében. Az augusztus végi seregszemle díjaiért tizenkét előadás szállt versenybe, a díjkiosztót szeptember 13-án tartották a Kristály Színtérben.
Vizuál

KÉP-regény: A telefonhívás

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal Sztankay István halálának tizedik évfordulója alkalmából eleveníti fel egy több mint húsz évvel ezelőtti, korareggeli telefonhívás emlékét. 
Plusz

„A hiány elválaszthatatlan a jelenléttől” – beszélgetés a PLACCC Fesztivál két alkotójával

Az augusztus 30. és szeptember 21. között zajló PLACCC Fesztivál programjában szerepel Bogdana Kosmina ukrán vizuális művész és építész helyspecifikus installációja, valamint Rita Hoofwijk holland színházi alkotó köztéri részvételi előadása.
Vizuál

Harminchárom napig forog Freund Ádám taxis hiénákról szóló filmje

Várhatóan 2025 végére készül el a rendező első nagyjátékfilmje, a Hiénák, amelynek stábja a következő időszakban Budapest több helyszínén is felbukkan majd. Az alkotók sok humorral átszőtt filmdrámát ígérnek a nézőknek. 
Könyv

Beleolvasó – Iglódi Csaba: Az ígéret szép szó

Ki vagy te valójában, Késmárki Bertalan? – erre a kérdésre talán még maga az érintett sem tud válaszolni. Iglódi Csaba kiváló alapanyagból gyúrja meg hősét, majd visszanyúl a kalandregény műfajához, és a közepébe állítja őt.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus gyász

Elhunyt Kelemen Pál gordonkaművész

Kelemen Pál 1970-től 1999-ig a Liszt Ferenc Kamarazenekar csellistája volt, az együttessel több mint száz lemezfelvételt készített, emellett az ő nevéhez fűződik Magyarország első magán koncertközvetítő irodája is. A művész hetvenkilenc éves volt.
Klasszikus ajánló

A nagybőgő szépségei – két fiatal művész koncertje a BMC-ben

Elsősorban 20-21. századi művekre épül Devich Benedek nagybőgő- és Gorka Plada zongoraművész koncertjének műsora. A kamaraestet az előadók Kurtág Györgynek ajánlják.
Klasszikus ajánló

Nagyszabású koncerttel köszöntik a hetvenéves Hollerung Gábort

A szeptember 15-i Hollerung 70 című koncerten két olyan együttes lép fel a Budafoki Dohnányi Zenekar és a Budapesti Akadémiai Kórustársaság személyében, amelyeket Hollerung Gábor több mint harminc éve vezet.
Klasszikus hír

Magyar Nemzeti Férfikar néven folytatja a Honvéd Férfikar

Az idei évadtól a 75. jubileumát ünneplő, Prima Primissima-díjas Honvéd Együttes tagjaként működő Honvéd Férfikar új néven, Magyar Nemzeti Férfikarként jelenik meg. Az új szezonban is sokszínű programmal készülnek, köztük bécsi vendégszerepléssel, jubileumi ajándékkoncerttel és tematikus hangversenyekkel.
Klasszikus ajánló

Fülbemászó 20. századi remekművek és örök kedvencek a Pannon Filharmonikusok új évadában

Titok címmel hirdette meg 2024/2025-ös évadát a Pannon Filharmonikusok, amely szeptember 12-én kezdődik Kesselyák Gergely Isteni költemény című bérletnyitó koncertjével a Kodály Központban.