Klasszikus

Fidelio Klasszik: Birta, Esterházy, Utolsó óra

2011.04.14. 18:38
Ajánlom
Sok zene, interjúk, hírek és érdekességek itthonról és külföldről a Fidelio Klasszik április 16-i adásában.

Még nincs 30 éves, de már számos hazai és külföldi színpadi sikert tudhat magáénak Birta Gábor. A fiatal kontratenor hangfajából adódóan elsősorban barokk, illetve kortárs művekben szerepel. Az Operaház színpadán Händel: Xerxes című operájában Arszamenészként debütált 2009-ben. A nemrégiben zárult Budapesti Tavaszi Fesztiválon is láthatta, hallhatta a közönség a Magyar Állami Operaház magánénekesét Fekete Gyula: Excelsior! című operájában IX. Pius pápa megformálójaként. Amire azonban a legbüszkébb, hogy tavaly ősszel létrehozott egy saját produkciót Händel:Legenda címmel. Birta Gáborral operaszerepeiről és a barokk zeneszerző nem hivatalos életrajzából életre hívott estjéről Hegedűs Claudia beszélgetett.

B1A8EFFB-A4BD-4657-BAC0-28D336FA7FCB

Excelsior! (Fotó: Juhász Attila)

Az Aegon Magyarország Zrt. 2006-ban alapította az AEGON Művészeti Díjat azzal a céllal, hogy elismerje a kiugró alkotóművészeti teljesítményeket. Az AEGON Művészeti Díj irodalmi elismerés, amelyet élő magyar író kaphat meg az előző évben újdonságként napvilágot látott, kiemelkedő jelentőségű szépirodalmi művéért - erről szakmai zsűri dönt. Az idei díjat Esterházy Péter kapta Esti című kötetéért. A díjátadón Molnár Piroska olvasott föl a könyvből, a laudációt Parti Nagy Lajos mondta, végül pedig Szikszai Rémusz beszélgetett a szerzővel, Esterházy Péterrel.

Befejeződött a Hagyományok Háza egyedülálló Jövőnk Öröksége projektje, amelynek keretében elkészült hét könyv, valamint az Utolsó óra gyűjtés felvételeiből az 50 CD-ből álló Új Pátria-sorozat az EGT/Norvég Finanszírozási Mechanizmusok támogatásával. A nagyszabású projekt archiválásáról és elérhetőségéről Pávai István népzenekutatót, a Hagyományok Háza Folklórdokumentációs Központjának vezetőjével és Agócs Gergellyel, a Hagyományok Háza Népművészeti Műhelyének vezetőjével beszélgettünk. 

A csaknem két hete véget ért 31. Budapesti Tavaszi Fesztivál 17 napján közel 100 program várta az érdeklődőket ebben az évben. A BTF kulturális eseményeit, beleértve a kiállításokat és a hatodik alkalommal megtartott kísérőrendezvényt, a Fringe Fesztivált az előzetes becslések alapján körülbelül 140-150 ezren látogatták. A Budapesti Tavaszi Fesztivál ebben az évben is bővelkedett világsztárokban, és számos kerek évfordulóról, születésnapról is megemlékeztek a szervezők. Zimányi Zsófia 15 évig irányította a Fesztiválközpontot, és többek között elérte azt, hogy a Budapesti Tavaszi Fesztivál örökös tagságot nyert a jelentős európai kulturális rendezvények illusztris klubjába. Április 10-én, vasárnap este a Művészetek Palotájában az Európai Unió Ifjúsági Zenekarának hangversenye után Zimányi Zsófia igazgató átadott egy karmesteri pálcát a Budapesti Fesztiválközpont új vezetőjének, Vitézy Zsófiának. Az idei rendezvény mérlegét még természetesen Zimányi Zsófia vonta meg, aki idén utoljára vezényelte le a Budapesti Tavaszi Fesztivált március 18. és április 3-a között.

A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 9-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére április 17-én, vasárnap este hét órától kerül sor, a következő héttől pedig a Fidelio Klasszik archívumában is meghallgathatók az interjúk.

A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja. 

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Tánc

Október 21-én búcsúztatják Novák Tatát

A Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas magyar koreográfusról nyilvános búcsún emlékezhetnek meg tisztelői, az Erkel Színházban rendezett megemlékezésen.
Könyv

Per Petterson: Tizennyolc évesen azt gondoltam, ha nem válok íróvá, boldogtalan ember leszek

Per Petterson a PesText vendégeként érkezett Budapestre szeptember végén, a programsorozat előtt beszélgettünk vele írói indulásáról, gyermekkoráról, valóság és emlékezet furcsa viszonyáról, valamint az önmagukat megíró regényekről.
Plusz

Grecsó Krisztián tart rendhagyó tárlatvezetést a Közlekedési Múzeum kiállításán

A Magyar Műszaki és Közlekedési és Múzeum Mivel megyünk? – Energiamix a közlekedésben címmel nyitotta meg idén szokásos éves időszaki kiállítását. Október 16-án az ismert író a tárlat ihlette szövegeivel kalauzolja végig a látogatókat.
Klasszikus

Találkozások – zeneszerző-kapcsolódásokra fókuszál az Orosz Zenei Fesztivál

Hatodik alkalommal rendezik meg három városban az Orosz Zenei Fesztivált Szabó Marcell zongoraművész művészeti vezetésével. A program idén a Találkozások témakörére épül, a fesztivált végigkísérők abba tekinthetnek be, hogyan hatottak egymásra a művészek.
Vizuál

A kortárs magyar festészet három generációjának művei töltik meg a Pesti Vigadó tereit

Október 13. és november 24. között lesz látható az Élő Magyar Festészet című nagykiállítás a Pesti Vigadóban. A megnyitón három szakmai díjat is átadnak majd.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Találkozások – zeneszerző-kapcsolódásokra fókuszál az Orosz Zenei Fesztivál

Hatodik alkalommal rendezik meg három városban az Orosz Zenei Fesztivált Szabó Marcell zongoraművész művészeti vezetésével. A program idén a Találkozások témakörére épül, a fesztivált végigkísérők abba tekinthetnek be, hogyan hatottak egymásra a művészek.
Klasszikus ajánló

Újra orgonaünnep Székesfehérváron

Október 19. és november 9. között három hangversennyel várja az érdeklődőket a II. Székesfehérvári Orgonaünnep. Az Evangélikus templom gyönyörű hangszerét három kiváló orgonaművész szólaltatja meg.
Klasszikus hír

Várjon Dénes albumát az év kamarazenei lemezének választották a Német Zenekritikusok

Miután a neves elismerés negyedéves fordulóin a kiváló zongoraművész és Antje Weithaas hegedűművész Beethoven-szonátákat felvonultató lemezsorozatának két albumát is díjazták, a sorozat egésze a kategória nagydíját is elnyerte.
Klasszikus ajánló

Világsztárok sorakoznak fel a magyar muzsikusnövendékek továbbképzése mögött – újra Concerto Mesteriskola

Szűcs Máté és Takács-Nagy Gábor, a kamarazenei élet két kiválósága október 15-én és 16-án ingyenes, nyilvános mesterkurzust tart a Concerto Budapest Páva utcai székházában.
Klasszikus ajánló

Maxim Rysanovval koncertezik a Budapesti Vonósok

A neves brácsaművész Schubert Arpeggione szonátáját adja elő a Zeneakadémián. A műsor második felében egy Mendelssohn-átirat hangzik el.