Klasszikus

Fidelio Klasszik: Bogányi, Bozsik, Grecsó, Pál

2017.09.29. 14:12
Ajánlom
A Fidelio és a Klasszik Rádió 92.1 magazinműsorának következő adása szeptember 30-án lesz hallható.

Közös koncertet ad Bogányi Gergely Kossuth-díjas zongoraművész és Boros Misi, a Virtuózok komolyzenei tehetségkutató felfedezettje december 6-án a Müpában. A Mester és tanítványa címet viselő hangversenyen először mutatkozik be a Bogányi-zongora 296 centiméteres, új „full-size” változata, amelyen a két művész fog játszani a Budapesti Filharmóniai Társaság zenekarának kíséretében, Bogányi Tibor vezényletével. Hogy hogyan talált szakmailag egymásra a két zongoraművész, mit tanulhat mester a tanítványától, és miben különbözik az új zongoramodell a 2015-ben bemutatottól, arról Bogányi Gergelyt kérdeztük.

Boganyi Gergely

Boganyi Gergely

Kodály Zoltán zeneszerző, zenetudós, zeneoktató, népzenekutató 135 évvel ezelőtt született és 50 évvel ezelőtt halt meg. Emléke és kivételes zenei hatása előtt tisztelegve 2017-et Kodály-emlékévnek nyilvánították itthon és külföldön egyaránt, számos koncerttel, kiállítással egybekötve. A Kodály-év tiszteletére a Bozsik Yvette Társulat október 13-án Kodály-Ligeti estet mutat be a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál keretében. A műsoron szerepel többek között Kodály egyik legnépszerűbb zenekari műve, a Galántai táncok, amelyet Kodály Galántán töltött gyermekévei ihlettek, s amelyet 1933. október 23-án mutattak be a Budapesti Filharmóniai Társaság megalakulásának 80 éves jubileumi koncertjén. Az est második részében a Musica ricercata című, Ligeti György 11 rövid darabból álló zongoraciklusa hangzik fel. Ligeti Kodályhoz fűződő kapcsolata igen szoros volt, hiszen tanára segítségével lett a Zeneakadémia oktatója. Az est számos további érdekességet is tartogat, többek között Bozsik Yvette szólótáncát Ligeti említett zongoraciklusára koreografálva. A Müpa felkérésére összeállított est kapcsán Bozsik Yvette-et további tervei mellett többek között arról is kérdeztük, hogy Kodály zenéje és munkássága hogyan inspirálhat egy kortárs táncegyüttest.

Bozsik Yvette

Bozsik Yvette (Fotó/Forrás: Horváth Judit)

A számos díjjal kitüntetett Grecsó Krisztián költő, író volt a Bárka folyóirat szerkesztője, a Nők Lapja vezető szerkesztője és a Szépírók Társaságának alelnöke, 2009-től vezeti az Élet és Irodalom próza és esszé rovatát. Nevéhez olyan könyvek kapcsolódnak, mint az Isten hozott, a Tánciskola vagy a Mellettem elférsz. A tavalyi nagysikerű Jelmezbál – Egy családregény mozaikjai után most itt a Harminc év napsütés című regény, amely egy különleges kalendárium a családjáról, személyes emlékeiről, amelyben mi magunk is felismerhetjük saját emlékeinket. Egy sokszor idézett rész a könyvből igen árulkodó a hangulatát tekintve: „Amikor meghalt a nagyapám, anyám után én is végigolvastam az összes füzetet. Harminc év napsütése, átlaghőmérséklete, felhőátvonulása. Minden nap időjárása gondosan lejegyezve, rajzolt, dőlt betűkkel írva, milyen színű volt az ég. Olyan volt, mint egy gyönyörű, felemelő és végtelen mantra. Akárha egy csendes kalendáriumot találtam volna az életünkről, amelyben – nem kell az a hízott egó – mi nem vagyunk benne”. Grecsó Krisztiánt a családi történetek megidézése mellett a tárca műfajának sajátosságairól is kérdezzük.

Grecsó Krisztián

Grecsó Krisztián (Fotó/Forrás: Dobó László)

Hogyan viseljük el a szenvedést, hogyan oldhatóak fel a traumatikus élmények, felelőssé tehető-e Isten a bennünket érő tragédiákért? Többek között ezek a kérdések kerülnek terítékre az Ádám almái című előadásban, amelyet október 21-én mutatnak be a Radnóti Színházban Szikszai Rémusz rendezésében, László Zsolttal, Pál Andrással és Schneider Zoltánnal a főbb szerepekben. Anders Thomas Jensen mára kultikussá vált filmjének színpadi adaptációja a jellegzetes skandináv humor groteszk világába kalauzolja a nézőt, miközben egy végtelenül kegyetlen, keserű és megindító pillanatokkal átszőtt emberi történettel szembesít. Az előadásról Jónás Ágnes az Ádámot megformáló Pál Andrással beszélgetünk.

Pál András

Pál András

A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 10-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére 2017. október 1-jén, vasárnap este hét órától kerül sor.

A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

15 sor film: Csongor és Tünde

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Csongor és Tünde animációs filmről szól. 15 sor film.
Könyv

„Megszerettem a főszereplőmet” – Csabai László a Lírástudók vendége

Sokadszor tér vissza a népszerű nyomozó, Szindbád-Schiffer, aki ezúttal Amerikába érkezik, ahol countryénekes lesz. Ennek apropóján hívtuk meg podcastunkba Csabai Lászlót, aki Grisnik Petra faggatott – nem csak a könyvről.
Jazz/World

Hajdu Klára: „A jazz egy nagy játszótér”

Az általában viccesen említett 15 percnyi hírnév tárta előtte szélesre a jazz kapuját. Ám a kapun túl már saját tehetsége, kitartása segítette tovább. Hajdu Klára zenekart vezet, éneklést tanít, és néha elgondolkodik azon, hogyan tolja minél messzebb magától a mobiltelefont.
Vizuál

Koltai Lajos és Rudolf Péter veheti át a Savaria Filmszemle életműdíját

A 12. Savaria Filmszemlére minden korábbinál több nevezés érkezett, a vetítések mellett könyvbemutatóval, szakmai beszélgetésekkel, valamint Törőcsik Mari hagyatékából összeállított kiállítással is várják az érdeklődőket. 
Klasszikus

Nakarjakov és Pletnyov érkezik a Müpába április 25-én – különleges koncertélmény a Concerto Budapesttel

Glinka Valse-Fantasie című műve, Mihail Pletnyov trombitaversenye és a zeneszerző személyes emlékeiből építkező 14 zenekari képe szerepel a Concerto Budapest április 25-i koncertjén a Müpában. A hangverseny különlegessége, hogy két magyarországi bemutató is elhangzik: Pletnyov műveit ő maga vezényli, a virtuóz trombitaverseny szólistája az orosz világsztár, Szergej Nakarjakov lesz.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Oxford címmel indul turnéra a Szolnoki Szimfonikus Zenekar

Az együttes háromállomásos koncertsorozata különleges zenei válogatással és nemzetközi szólistagárdával valósul meg április utolsó három napján, Szolnokon, Kismartonban, valamint Budapesten.
Klasszikus ajánló

Nakarjakov és Pletnyov érkezik a Müpába április 25-én – különleges koncertélmény a Concerto Budapesttel

Glinka Valse-Fantasie című műve, Mihail Pletnyov trombitaversenye és a zeneszerző személyes emlékeiből építkező 14 zenekari képe szerepel a Concerto Budapest április 25-i koncertjén a Müpában. A hangverseny különlegessége, hogy két magyarországi bemutató is elhangzik: Pletnyov műveit ő maga vezényli, a virtuóz trombitaverseny szólistája az orosz világsztár, Szergej Nakarjakov lesz.
Klasszikus ajánló

Mitológiai drámából ifjúkori mestermű – az Idomeneót adja elő a Szent István Filharmonikusok

Wolfgang Amadeus Mozart Idomeneo című operáját mutatja be a Szent István Filharmonikusok a Purcell Kórus közreműködésével és Vashegyi György vezényletével április 26-án a Müpában.
Klasszikus ajánló

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Klasszikus ajánló

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.