A Bogányi testvérek – Bence, Bernadett, Clara-Dent, Gergely és Tibor – adnak közös hangversenyt május 15-én a Zeneakadémián, ahol Bach, Haydn, Mozart, Puccini, Purcell, Vivaldi és Weber művei csendülnek fel a neves előadóművészek és az Új Magyar Kamarazenekar előadásában. Bogányi Gergely az általa megálmodott Bogányi-zongorán játszik ezen a koncerten. A koncertről, a családi együtt muzsikálásról ez alkalommal Bogányi Tibor csellóművésszel, karmesterrel beszélgetünk.
A Londoni Magyar Kulturális Központban április 6-án mutatták be Gárdos Péter Hajnali láz című kötetét, amely mára több mint 35 országban jelenik meg. A regény tavaly nagy sikert aratott a Londoni Könyvvásáron, azóta Németországban, Ausztriában, Svájcban, Olaszországban, Svédországban, Ausztráliában, Portugáliában, Tajvanon és Hollandiában is kiadták, és hamarosan megjelenik az Egyesült Államokban, Kanadában és Izraelben. Az Egyesült Királyságban szerdától kapható a könyv, amely Gárdos Péter szüleinek egymásra találását meséli el: holokauszt-túlélőként Svédország különböző menekülttáboraiban lábadoztak, levelezés útján találtak és szerettek egymásba. Gárdos Péter filmje, amelyet a könyvből forgatott, márciusban a San José-i Cinequest Filmfesztiválon elnyerte a legjobb játékfilm díját dráma kategóriában. A szerző az LS Kiadói Csoport tájékoztatása szerint április 23-án a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon Chaja Polak holland íróval beszélget majd, aki Salka című regényében holokauszt-túlélő anyjának állított emléket. Egy 2015 novemberében készült interjúban arról is kérdeztük a filmrendezőt, vajon miért nem kapott a kötet publicitást öt évvel ezelőtti megjelenésekor. Gárdos Péter új filmjének terveiről is beszélt.
Klasszikus és világzenei koncertek, színházi és táncelőadások, kiállítások és szabadtéri rendezvények: összesen mintegy 150 program várja közönségét az április 8-án kezdődő és több mint két héten át tartó 36. Budapesti Tavaszi Fesztivál. Az idei eseménysorozatról a budapesti sajtótájékoztatón Káel Csaba , a Müpa vezérigazgatója, a fesztivált szervező operatív testület elnöke beszélt.
A Google Kulturális Intézete által indított honlapján 60 ország több mint 900 különböző köz- és magángyűjteménye között immár a Kiscelli Múzeum kiállítási tárgyai is megtekinthetők. Sőt, az óbudai intézmény mintegy 180 darabos műtárgyadatbázisa, valamint három tárlatának anyaga egy okostelefon-alkalmazással le is tölthető. Perényi Roland, a Kiscelli Múzeum igazgatója nem gondolja, hogy a virtuális kiállítás hatására kevesebb látogató érkezne ezentúl a múzeumba, mivel az eredeti műtárgy közvetlen fizikai megtekintésével járó élményt egy honlap nem tudja helyettesíteni.
Tallér Zsófia zeneszerző és Várjon Dénes zongoraművész vehette át március 30-án, szerdán a Bartók Béla–Pásztory Ditta-díjat a Zeneakadémián. „Tallér Zsófia drámai alkat, nemcsak személyisége, de művei is ezt bizonyítják” – hangsúlyozta Fekete Gyula zeneszerző, kuratóriumi tag, a Zeneakadémia Zeneszerzés Tanszékének tanszékvezetője, az egyetem rektorhelyettese a díjátadón. Hozzáfűzte: az elmúlt néhány évben olyan nagyszabású művek kerültek ki alkotóműhelyéből, amelyek méltán keltették fel a zenészszakma figyelmét. Várjon Dénesről Devich János gordonkaművész, az egyetem professor emeritusa úgy fogalmazott, hogy „a zenét szerető közönség Anda Géza utódjaként, szellemi örököseként tartja számon, művészként és magyarként”. Mint mondta, „ezt a súlyos, de felemelő terhet büszkén vállalja, a feladatot remekül teljesíti”. Kiemelte: Várjon Dénes életének derekán, karrierjének csúcsán jár, s eddigi pályája szinte töretlenül juttatta el odáig, hogy ma már a legnagyobbak között tartják őt számon. Az elismerés apropóján Várjon Dénes zongoraművésszel beszélgetünk.
A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 10-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére április 10-én, vasárnap este hét órától kerül sor.
A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja.