Klasszikus

Fidelio Klasszik: Bubnó Tamás, Kiss B. Atilla

2012.05.11. 10:45
Ajánlom
A Fidelio és a Klasszik Rádió magazinműsorának május 12-i adásában megszólal még Bíró Csilla, Mattyasovszky-Zsolnay Zsófia és Siménfalvy Ágota is.

Új sorozatot indítottunk április 28-tól a Fidelio Klasszik műsorában, amelynek során a Művészetek Palotája kulisszatitkait ismerő személyeket kérdezünk arról, hogy milyen személyes élmények fűzik őket az idén hetedik évébe lépett intézményhez. Május 12-i adásunk megszólalója Bubnó Tamás, a Szent Efrém Férfikar művészeti vezetője, a Budapesti Énekes iskola tanára, aki már akkor kapcsolatban állt a Művészetek Palotájával, amikor az még meg sem épült.

Népszerű tenorunk, Kiss B. Atilla május 5-én új szerepben mutatkozott be a Magyar Állami Operaházban. Puccini Pillangóasszonyának Pinketron szerepében még sosem lépett fel a dalszínházban. A Klasszik Rádió hallgatóinak szerepformálásról mesél és arról az érdekes megközelítésről, hogy milyen összefüggésben állhat a figura és az őt életre keltő énekes társadalmi háttere. Hitvallása szerint az énekesi pályán nemcsak a háttér harmóniája játszik meghatározó szerepet, de sport-hasonlattal élve a tréning és az éleslövészet is.

Megújulás előtt áll az idén ötéves Starlet Music Management. A zenei ügynökség életre hívója, Bíró Csilla május végén módosítja cége profilját, egyben megváltoztatja a nevét is. A Bíró Music Management az év második felétől nem kizárólagosan pályakezdő muzsikusokat, hanem már nemzetközileg elismert művészeket is képviselni fog. Az eredeti misszió, miszerint az ügynökség fiatal tehetségek bemutatkozását segíti, nem változik, ugyanis a Trónörökösök a színen elnevezésű komolyzenei koncertsorozat ezután is folytatódik.

A Zsolnay család- és gyártörténeti kiállítás április 19-én nyílt meg hivatalosan és 20-tól látogatható a nagyközönség számára. A tárlat áttekintést ad az elmúlt bő másfél évszázad eseményeiről, a gyártörténet egyúttal a Zsolnay család szerteágazó és izgalmas története. A Zsolnay gyár a múlt századfordulón az Osztrák-Magyar Monarchia legnagyobb kerámiaüzeme volt. A sikerekben jelentős része volt Zsolnay Vilmos találmányainak, amelyek közül a porcelánfajansz és az eozin technika világhírnevet szerzett a Zsolnay névnek, a pirogránit pedig egy egész építészeti irányzatot, a magyaros szecessziót inspirálta a múlt századfordulón. A Zsolnay Mauzóleum, a Zsolnay-család nyughelye a Zsolnay-gyár melletti dombon eredeti pompájában, megújulva várja mindazokat, akik az eozin titkát keresik. A családról, a családnevek alaukálásáról és az újonnan nyíló tárlat jelentőségéről a jelenlegi Zsolnay-család egyik tagja, Mattyasovszky-Zsolnay Zsófia mesél.

Jó estét Nyár! címmel ad koncertet Siménfalvy Ágota május 18-án a Millenárison. Az esten az énekesnő-színésznő Ébred valami a szívemben című szólóalbumának dalai, többek között Presser-, Demjén-, Cserháti-feldolgozások kelnek életre. A koncert különlegessége, hogy a közönség most először hallhatja Ágota új, saját dalait, a külön erre az estre készített remixeket és ismert zenés színházi darabok betétdalait. Az est vendége Farkas Gábor Gábriel színész-énekes lesz.

A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 10-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére május 13-án, vasárnap este hét órától kerül sor, a következő héttől pedig a Fidelio Klasszik archívumában is meghallgathatók az interjúk.

A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Üt, mint egy Pintér Béla-i óraszerkezet – kritika a Szutyok stuttgarti bemutatójáról

Pintér Béla színdarabjai között vannak olyanok, amelyek mindeddig „házon belül” maradtak. Másokat színre vittek határon innen és túl, magyarul és idegen nyelven. Bár a Szutyok annak idején talán „csak itt, csak most” jellegű drámaszövegnek tűnhetett, az élet nem ezt igazolta, hanem az ellenkezőjét.
Zenés színház

Alpaslan Ertüngealp zongoraművész-karmester is pályázik az Opera élére

A Magyarországon élő, törökországi görög származású művész a közösségi oldalán osztott meg egy fényképet a Magyar Állami Operaház főigazgatói posztjára beadott pályázatáról.
Jazz/World

Török kori csaták népi dallamokkal – Eredics Benjamin tánczenéjét mutatják be a Bartók Tavaszon

A Müpa 2020-as Zeneműpályázatán az egyik győztes darab Eredics Benjamin Végvárak, vitézek című alkotása volt. A mű most koncertszerű előadásban hangzik el a Bartók Tavaszon.
Vizuál

Elhunyt Ragályi Elemér, Kossuth-díjas operatőr

A 83 esztendős filmes szakember halálának hírét a család közölte a Telexszel.
Könyv

„Senki sem látja magát a mese végén” – Boldizsár Ildikó a Lírástudók vendége

Őt hallgatva úgy tűnhet, mindent tud a mesékről, de azt állítja, mindent a mesékből tanult. Akárhogy is, mindig talál újat az ősi és modern történetekben, munkája nyomán pedig a mese a terápia élvezetes és hasznos kellékévé – lényegévé – vált.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus magazin

A virtuóz és a művész – százötven éve született Szergej Rahmanyinov

1873. április 1-jén látta meg a napvilágot a 20. század egyik legnagyobb zongoristája, aki a történelem viharai ellenére is gazdag zeneszerzői életművet hagyott hátra. Szergej Rahmanyinovra emlékezünk.
Klasszikus interjú

„Ha nem áldozunk az oktatásra, ne várjuk, hogy a fiatalok értelmiségi felnőtté váljanak” – Interjú Farkas Gáborral

Farkas Gábor zongoraművész életében egyaránt fontos szerep jut a tanításnak és az előadó- művészetnek. A Zeneakadémia Billentyűs és Akkordikus Hangszerek Tanszékének vezetőjével áprilisi koncertje kapcsán beszélgettünk.
Klasszikus ajánló

Sztárelőadók Kismartonban – Idén is a zeneélet nagyságai koncerteznek a Herbstgold Fesztiválon

Szeptember 9-től 24-ig Julian Rachlin, a Herbstgold Fesztivál művészeti vezetője ismét kitűnő művészeket invitál Kismartonba, például Angelika Kirschlagert, John Eliot Gardinert, Kristīne Opolaist vagy Kirill Gersteint.
Klasszikus hír

OTT VAN címmel hirdette meg jövő évi Müpa-bérletét a Pannon Filharmonikusok

A Pannon Filharmonikusok a 2023/2024-es évadban két évtizede áll a Müpa színpadán ötkoncertes bérletsorozatával, melynek hangversenyein a jövő évadban is neves vendégművészekkel muzsikálnak együtt.
Klasszikus ajánló

Még egy hétig tart az ingyenes programdömping a Pesti Vigadóban

A végéhez közeledik az egyhónapos Essentia Artis kiállítás és programsorozat. A grandiózus művészünnep utolsó Kultúra és innováció elnevezésű tematikus napján, március 29-én a fényművészet kerül fókuszba.