Al Ghaoui Hesna
Al Ghaoui Hesna sokak által kedvelt író, külpolitikai újságíró, aki különböző konfliktuszónákból tudósító anyagaival lett pillanatok alatt keresett szakember. Riportfilmjeivel kétszer nyert Kamera Hungária díjat. A Gázai övezetben forgatott riportja (Brother Blood Bullet) bekerült a 47. monte-carlói televíziós fesztivál döntős alkotásai közé. A libanoni palesztin menekülttáborokról készített riportjával 2008-ban harmadik helyezést ért el a CNN World Report pályázatán. A 2010-ben a gyerekhalandóságról Ugandában forgatott dokumentumfilmjét (A néma bölcsők) bemutatták az Al-Jazeera Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztiválon, a Háborúk földjén című riportkönyvével pedig megújította a műfajt. 2011-ben A halál illata című alkotása részt vett az 51. monte-carlói televíziós fesztiválon. Nagyon népszerű volt Bábel című riportműsora, amely egy-egy különös témát járt körbe Magyarországról és a nagyvilágból. A Prima Primissima díjas újságíró az elmúlt években két gyermeknek adott életet, s más műfajokban is kipróbálta magát. Az eredetileg képzőművésznek készülő, de jogász- és diplomataképzésben részesülő Al Ghaoui Hesna tavaly nagysikerű könyvet írt a félelemről Félj bátran címmel, nemrég pedig Holli, a hős címmel gyerekkönyve is megjelent. Ennek kapcsán arról is kérdezzük, mi volt a könyv megírásakor a legfontosabb motivációja. Amikor tudósított, járta a világot, hogyan látta a gyermeki félelmet, és mennyire befolyásolta ez őt a későbbiekben; kiről és miről mesél a Holli című könyv, és hogyan tud segíteni a gyerekeknek és szüleiknek?
Görögh Dániel
Kodály Zoltán által gyűjtött magyar népdalokat gondol újra friss, fiatalos, laza, minőségi és trendi módon a 2016 novemberében alakult Kodály Spicy Jazz az új, Reloaded című albumán. A zenekar az elmúlt egy évben a hazai koncerteken túl a magyar kultúrát népszerűsítette egyebek mellett Linzben, Stuttgartban, Rómában, Marokkóban, Erdélyben, a Felvidéken és Strasbourgban, ősszel pedig a rangos Bakui Nemzetközi Jazz Fesztivál programjában, valamint Tbilisziben is fellépett. A zenekar művészeti vezetőjével, trombitásával, Görögh Dániellel beszélgetünk az albumról, illetve arról, hogy hogyan lehet a digitális eszközök uralta világban megszerettetni a népzenét a fiatalokkal.
Pass Andrea
Pass Andrea rendezésében november 25-től látható a Jurányi Inkubátorházban az És jöttek jószándékú emberek című osztálytermi-színházi előadás, a főszerepekben Figeczky Bencével, Tolnai Hellával és Dióssi Gáborral. A rendező színházi nevelési munkáiban általában társadalmi problémákat vizsgál: ezúttal a hajléktalanságot állítja előadása fókuszába, s darabja az önzetlen segítségnyújtásra ösztönzi a fiatalokat. Pass Andreát a 15 éven felülieknek ajánlott előadásról, a produkciót kísérő drámapedagógiai módszerekről, valamint a Vígszínházban bemutatott A vándorkutya című darabról is kérdezzük.
Simányi Zsuzsa
Bűn vagy túlélési taktika belesimulni az éppen aktuális rendszerbe? Meddig tart kiszolgálni az eszméket, és honnantól épülnek be azok az egyén személyiségébe? Megteheti-e, feladata-e egy korszakos színésznek, hogy politikailag állást foglaljon, és elfogadja a felkínált pozíciókat? És vajon mennyiben jellemzi az igazságszolgáltatást a bosszúállás, és mennyiben a megtörtént események feldolgozásának szándéka? Többek között ezeket a húsbavágó kérdéseket szegezi a nézőknek a Stúdió K Színház legújabb előadása, az Ítél a nép című dokurevü, mely a második világháborút követően a háborús és népellenes bűntettekkel gyanúsítottak ügyét vizsgáló népbíróságokat, az azok által alkalmazott eljárásokat állítja a középpontba. Az előadásban Homonnai Katalin, Lovas Dániel, Nyakó Júlia, Sipos György, Spilák Lajos és Tabi Orsolya szerepel. A díszlet Bojti Erzsébet munkája, a jelmezek Pallagi Melitta tervei alapján készülnek. Az Ítél a nép november 16-án, 18-án és 25-én látható a Stúdió K-ban, minden alkalommal este fél 8-tól. Az előadásról Simányi Zsuzsa rendezővel beszélgetünk.
A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 10-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére 2018. november 11-én, vasárnap este hét órától kerül sor, a következő héttől pedig a Fidelio Klasszik archívumában is meghallgathatók az interjúk.
A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja.
Fejléckép: Al Ghaoui Hesna (fotó: MTVA)