Különleges koncertekkel teli programot kínál a MÁV Szimfonikus Zenekar az új évadban – immár kilenc bérletsorozat 44 koncertje között válogathatnak az érdeklődők. Jesús López-Cobos, Mark Gorenstein, Kobayashi Ken-Ichiro, Nobuko Imai, Jean-Efflam Bavouzet, Kirill Troussov, Ránki Dezső, Frankl Péter, Hamar Zsolt, Várdai István, Onczay Csaba, Komlósi Ildikó – csak néhány a neves vendégművészek közül. A programokról a MÁV Szimfonikusokkal ötödik szezonját kezdő Csaba Péter karmestert, művészeti vezetőt kérdeztük, aki beszélt arról is, hogy hogyan érintette őket a hír, miszerint elveszik tőlük azt a Múzeum utcai próbatermet, a Károlyi-palotát, amelyben a MÁV Szimfonikus Zenekar 65 éve próbál.
A Hadik, a legendás irodalmi kávéház, ahol Kosztolányi, Karinthy, Babits Mihály és József Attila is szívesen időzött, a századforduló elején nyitott, egészen pontosan 1906-tól már látogatták, de 1910-től vált törzshellyé a budapesti művészélet számára. Így ír róla Karinthy Márton: „Ott volt mindenki, aki fontos. Ott volt mindenki, aki számít. Ott volt általában mindenki. Ott volt Aranka, a királynő udvarhölgyeivel, Devecseriné Guthi Erzsébettel, Kondor Líviával és Klug Bözsivel. Ott volt Karinthy, a főisten az udvartartásával. Ott volt a sakk-kör elnöke, aki azonos volt Karinthyval és az eszperantók magyarországi elnöke, aki szintén ő volt. De általában mindenki ott volt. Mindenki, aki számít. És ezek mind egyszerre beszéltek.” Nos, ez ma sincs másként. A néhány éve újraindított kávéház mára irodalmi szalonnal, jazz estekkel, ínyenc menüvel és a '20-as évek hangulatával várja a közönségét. A hat év alatt rengeteg ötlet valósult meg és még számos várat magára. Erről is és az idelátogatókról is mesél Bosznai Tibor alapító, művészeti vezető.
Izgalmas kiállítással ünnepli fennállásának ötvenedik évét a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum. A tárlaton megismerhetjük az intézmény történetét, valamint a gyűjteményeiben őrzött különleges tárgyakat is. Az ötven kiállítási tárgy bemutatja a múzeumhoz kötődő legfontosabb személyeket, és ízelítőt kínál a legsikeresebb kiállítások közül. A látogatók megtekinthetik többek között Görgei Artúr Franck kávé számláját, valamint a tizenegymillió-ötszázezredik Hubertusos üveget. Hogy miket még, arról Kiss Imrét, a múzeum igazgatóját kérdeztük.
A Maladype Színház a dadaizmus 100 éves évfordulója alkalmából Matei Vișniec Dada Cabaret című darabját mutatja be Farkas Gábor Gábriel zenekarával koprodukcióban a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál keretében, október 20-án az Átrium Film-Színházban. Színház és zene kivételesen izgalmas egyvelege, Matei Vişniec látomásos abszurdja keveredik a barokk falzettek, a mozgalmi dalok, a német kabarék, a francia sanzonok, az orfeumok és varieték világával. A zeneileg, vizuálisan és nyelvezetében is különleges produkcióban a Maladype színészei – Bödők Zsigmond, Huszárik Kata, Szilágyi Ágota és Tankó Erika – együtt játszanak Kútvölgyi Erzsébettel, akit Lenin szerepében láthat a közönség. A dadaizmus lényege a játékosság, a nyelvek keveredése, a verbális és non-verbális jelek furcsa együttállása – mindez kezdetek óta a Maladype Színház és a szerző forma- és stílusvilágának is sajátja. Az előadás zenei vezetője Farkas Gábor Gábriel, aki a darab egyik kulcsfiguráját, Monsieur Dadát is alakítja. Az esten a szereplők több minőségben – színészként, énekesként, zenészként – is megmutatkoznak. Az előadás kapcsán a rendezővel, a Maladype Színház művészeti vezetőjével, Balázs Zoltánnal beszélgettünk többek között arról, hogy mitől különleges és szerethető Vișniec írói világa, és hogyan járja körbe, milyen színházi eszközökkel teszi izgalmassá a Maladype Társulat az avantgárd művészeti mozgalom, azaz a dadaizmus vetületeit.
A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 10-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére október 16-án, vasárnap este hét órától kerül sor.
A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja.