Klasszikus

Fidelio Klasszik: Deseő, Lengyel, Rutkai, Szenteczki

2018.03.23. 14:04
Ajánlom
A Fidelio és a Klasszik Rádió közös magazinműsornak következő adása március 24-én hallható a 92.1-en.
Deseő Csaba

Deseő Csaba

Deseő Csaba hegedű- és brácsaművész 1966-tól 2000-ig járta a világot az Állami Hangversenyzenekarral, miközben szinte a kezdetektől, a hatvanas évek elejétől meghatározó alakja volt a hazai jazzéletnek. Nemrégiben Kettős fogás címmel könyv jelent meg gazdag pályájáról a Gramofon Könyvek gondozásában, mely számos dokumentumértékű archív fotóval ad betekintést a zenész gyermek- és ifjú éveibe, a második világháború utáni évekbe, a kényszerű kitelepítések időszakába, az 1956-os forradalom néhány történésébe, a zeneoktatás akkori helyzetébe, majd a jazz magyarországi beindulásába, amely a Dália klub megalapításához köthető. A jazzben és a klasszikus zenében egyaránt nagy sikereket elérő muzsikussal a kiadványról és pályájáról beszélgetünk.

Lengyel Ferenc

Lengyel Ferenc (Fotó/Forrás: Kaszás Tamás / Fidelio)

Háy János Utánképzés ittas vezetőknek című keserű komédiáját mutatta be március 23-án a Pesti Magyar Színház. A darab olyan emberekről szól, akiknek ittas vezetésért elvették a jogosítványát, s háromnapos csoportterápián kell részt venniük. Bede-Fazekas Annamáriát és Murányi Tündét pszichológus szerepben, Haumann Petrát, Benkő Nórát, Pataki Szilviát, Varga Zoltánt, Pavletits Bélát, Szűts Sándort, Rancsó Dezsőt, Szatmári Attilát és Csőre Gábort pedig ittas vezető szerepében láthatják a nézők. Hogy milyen kérdésekkel, elgondolkodtató vonásokkal szembesít a darab, ha lefejtjük róla a szórakoztató réteget, arról Lengyel Ferenc rendezőt kérdezzük.

Rutkai Bori

Rutkai Bori

A Rutkai Bori Banda sok gyerek és szülő meg nagyszülő örömére, Űrdöngölős címmel immár harmadik lemezével és könyvvel jelentkezik. A nagy sikerű Sárkányjárgány és Pizsamátor után a Rutkai Bori Banda egy vidám, pörgős Űrdiszkóba várja az egész családot. A Bori által megfestett és megénekelt dalokkal még a Föld nevű titokzatos bolygóra is eljutunk, és megismerjük a galaxis legfurcsább élőlényeit és szokásait. Például, hogy születésnapokon egymás fülét húzkodják. A Rutkai Bori Banda még űrbéli vendégeket is fogad szuper űrjárgányán, mint Mező Misi, Sena Dagadu és Hajdu B. István sportriporter. Rutkai Borit arról is kérdezzük, egy-egy új anyag megírásakor mi alapján választják ki a lemez témáját, hangulatát; a saját személyes élményei közül mi inspirálta az Űrdöngölők zenéjét; a maga által készített horgolt bábok, amelyek mindig sajátságos hangulatot adnak a klipeknek, hol élnek még önálló életet. Továbbá a képi világon túl a nyelvi leleményesség is jellemző: a fánkitáni rugózós guminóták és a robotfalvi trappolós meg a dzsungelszerenádok pirosló szirmai nagyon képszerűek, de értik-e a gyerekek vagy ők is a maguk módján adnak új értelmezést?

Szenteczki Zita

Szenteczki Zita (Fotó/Forrás: Bíró András / Budapesti Operettszínház)

A Trafóban március 31-én ismét látható A halál kilovagolt Perzsiából című darab, amely Szenteczki Zita színházrendező és Juhász András intermédia művész közös produkciója. A filmes eszközökkel dolgozó színházi játék alapja Hajnóczy Péter 1979-ben íródott kultregénye, amely az identitás válságát, az alkotás gyötrelmeit, az alkoholizmus démonát járja körbe. A posztmodern magyar próza igen fiatalon, 38 éves korában alkoholbetegsége miatt elhunyt ikonikus alakja, Hajnóczy Péter ebben a regényében a fiatalkori emlékek közé újra és újra visszatérve, a szeretetéhség és a magány, az álom és a valóság határán mozogva ír. A DoN't Eat Group alkotócsoport számos saját fejlesztésű eszközzel állította színpadra a különös látomásokkal teli regényt, amelynek kapcsán a rendezőtől, Szenteczki Zitától azt is kérdezzük, kik hozták létre a produkciót, kik szerepelnek benne; milyen technikai megoldások és újítások láthatók a darabban. Illetve az eredeti szöveg igen sajátságos, de vajon hogyan jeleníthető meg színpadon; miért ezt a regényt akarta megrendezni, és miért filmszerűen. Szenteczki Zitától azt is megtudjuk, a halál mint központi motívum mit jelent neki mint művésznek.

A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 10-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére 2018. március 25-én, vasárnap este hét órától kerül sor, a következő héttől pedig a Fidelio Klasszik archívumában is meghallgathatók az interjúk.

A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

„Vissza a pénzt a kultúrába!” – Duda Éva és Fodor Tamás felolvasta a FESZ követeléseit a Civil Sugárúton

Az 1848-as forradalom évfordulója alkalmából Civil Sugárút néven, civil szervezetek részvételével tartottak eseménysorozatot a Hősök tere és az Andrássy út között március 14-én és 15-én. Itt hangzott el a Független Előadó-művészeti Szövetség kiáltványa.
Plusz

„Nem karriert, sokkal inkább magamat próbáltam építeni” – interjú Menyhárt Jenővel, az Európa Kiadó énekes-gitárosával

„Az én fejemben is többször megfordult, hogy disszidáljak. Egyszer ténylegesen közel kerültem ahhoz, hogy meg is tegyem” – meséli az Európa Kiadó énekes-gitárosa, Menyhárt Jenő. Interjú.
Színház

Harmadszor mutatta be a Szegedi Nemzeti Színház az anatevkai tejesember történetét

Király Levente és Gregor József után ezúttal Borovics Tamás bújt Tevje bőrébe a Hegedűs a háztetőn című musical szegedi előadásában. A zenés produkció márciusban három, áprilisban további két alkalommal látható a Nagyszínházban.  
Vizuál

Petőfi 200 – Vetítéssorozat indul a Toldi Moziban

Március 23. és június 8. között klasszikus filmek és szakértői beszélgetések segítségével idézhetjük meg a kétszáz éve született költő alakját, emlékezetét.
Színház

Egri Márta és Péter Kata szerepelnek a Gólem Színház új bemutatójában

Borgula András Szorítsd meg a kezem címmel Marianna D. Birnbaum önéletrajzi írásaiból rendez színdarabot: egy nő találkozik a kómában fekvő anyjával. De vajon tényleg találkoznak?

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

„Mindig is furcsának találtam, miért nincs magyar szín Az ember tragédiájában” – beszélgetés Gyöngyösi Leventével

Gyöngyösi Levente Tragoedia Temporis című alkotásáról beszélgettünk, mely a Müpa 2020-as Zeneműpályázatán díjat is nyert. A darab első felvonása április 12-én hallható a Müpában, a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek kereteiben.
Klasszikus ajánló

A mozdulatok költészete – kezdődik a Pastorale-sorozat

A Pastorale családi előadás-sorozat a 2023-as évadban is a Pesti Vigadó Dísztermében, a Szent István Filharmonikusok és a Magyar Művészeti Akadémia közös rendezésében valósul meg. A 2023-as sorozat nyitókoncertje A mozdulatok költészete címmel, a Táncművészeti Egyetem közreműködésével mutat be egy különleges zenei világot.
Klasszikus gyász

95. életévében elhunyt Párkai István kóruskarnagy

A Kossuth- és Liszt-díjas kóruskarnagy, a nemzet művésze, a Zeneakadémia karmester és karvezető tanszékének egykori tanszékvezető tanára 1963-ban alapította meg a Liszt Ferenc Kamarakórust, amelynek harminc évig vezető karnagya volt.
Klasszikus hír

Fesztivállal és versennyel emlékeznek Tallér Zsófia zeneszerzőre

Tallér Zsófia elismert zeneszerző, tanár 2021-ben hunyt el, nagy űrt hagyva maga után a magyar kulturális életben. Emlékére idén tavasszal először szervezik meg hagyományteremtő céllal a Sofianetta Fesztivált.
Klasszikus interjú

„Ha csinálsz valamit, csináld jól!” – interjú Varga Gilberttel

Varga Gilbert március 24-én a Müpában, 25-én a pécsi Kodály Központban vezényli a Pannon Filharmonikusokat. A világhírű dirigenst Franciaországban értük utol.