Klasszikus

Fidelio Klasszik: E. Csorba, Horgas, Prőhle, Simon

2017.01.20. 10:34
Ajánlom
A Fidelio és a Klasszik Rádió 92.1 magazinműsorának következő adása január 21-én hallható.

A Petőfi Irodalmi Múzeum interaktív, látványos, populáris, ugyanakkor szakszerű kiállításaival az egyik legsikeresebb múzeummá vált az országban, amit a látogatottsági adatok és a szakmai elismerések egyaránt visszaigazolnak, ráadásul sikerült az élő magyar irodalomnak is meghatározó helyszínévé válnia. Az eredmény nagy részben a múzeumot 2005-ig főigazgató-helyettesként, majd két cikluson át főigazgatóként irányító E. Csorba Csillának köszönhető, aki mandátuma lejárta után is az intézmény munkatársa maradt. A volt főigazgató feleleveníti a Petőfi Irodalmi Múzeumhoz fűződő kedves emlékeit, a felejthetetlen találkozásokat, elismeréseket és a legemlékezetesebb kiállításokat, valamint beszél arról is, hogy milyen útravalókkal látta el az őt követő, január 12-én beiktatott új főigazgatót, Prőhle Gergelyt.

Prőhle Gergely, a Petőfi Irodalmi Múzeum új főigazgatója január 12-én vette át ötéves vezetői megbízását Balog Zoltántól, az Emberi Erőforrások Miniszterétől. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának Nemzetközi és Európai Uniós Ügyekért felelős helyettes államtitkára 2016. szeptember elsejével mondott le korábbi posztjáról, hogy legyen ideje beletanulni múzeumigazgatói feladataiba, s törekedett arra, hogy minél jobban megismerje az intézmény működését, a gyűjtemények tartalmát és az ezekhez kapcsolódó terveket. Az új főigazgató értékeli elődje munkáját, elmondja, milyen dinamizálásokat, fejlesztéseket, illetve programokat tervez a 2017-es és az azt követő évekre, valamint elárulja azt is, hogy mit profitálhat az intézmény az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézettel való együttműködésből.

Az Életrevalók olvasópróbája

Az Életrevalók olvasópróbája (Fotó/Forrás: Játékszín)

Horgas Ádám rendezésében, Hirtling István, Vadász Gábor, Zsurzs Kati, Szőlöskei Tímea, Kovács Dézi, Klem Viktor és Szirtes Balázs szereplésével mutatják be a Játékszínben február 4-én a közkedvelt 2011-es francia film színpadi adaptációját, az Életrevalókat, amely egy gettóból jött szenegáli származású férfi és egy kerekesszékbe kényszerült gazdag arisztokrata barátságának történetét meséli el. A rendezővel többek között arról is beszélgetünk, hogy milyen megfontolásból fűszerezte a színpadi változatot a roma kultúra elemeivel, milyen módon segítik munkáját az Igazgyöngy Alapítvány művészeti iskolájának diákjai, valamint szó esett áprilisi, Botos Éva és Szirtes Balázs színművészekkel közös produkciójáról is.

Simon István

Simon István (Fotó/Forrás: Emmer László, forrás: Operaház)

Simon István a Drezdai Operaház, a Semperoper első magántáncosa, aki táncolt a világ legfontosabb balettszínpadain, a balettirodalom minden fontos klasszikusában, de kortárs darabokban is feltűnik, sőt, a kortárs tánc legnagyobb művészei is koreografáltak számára darabokat. Simon István erdélyi születésű, jelenleg külföldön él, de ezer szállal kapcsolódik Magyarországhoz: tavaly nyáron például Budapesten, a Magyar Táncművészeti Főiskola hallgatóinak oktatta a világhírű William Forthsythe koreográfus technikáját a 29. Nemzetközi Tánckurzuson. Művészete és tehetsége sokoldalú, hiszen amellett, hogy a tánc élő legendáival dolgozhatott együtt, fellépett a Magyar Állami Operaházban, dolgozott a Magyar Nemzeti Balett vendégeként, ő maga interjúkat is készített a táncművészet kiemelkedő alakjaival, sőt főszereplője volt a 2012-ben készült Diótörő című balettfilmnek. 2013-ban kapta meg magyar állampolgárságát, 2014 óta pedig egy izgalmas itthoni vállalkozás foglalkoztatja: Táncmesék felnőtteknek című előadássorozatában a világ legismertebb balettjeiről mesél, táncokkal illusztrálva a kulisszatitkokat. Tavaly nyáron indította el és azóta is építi a határon túli magyar tehetségeket segítő programját, hogy minél több magyar ajkú fiatal kaphasson képzést a táncművészet terén. S ha mindez még nem lenne önmagában is elég, kortárs magyar festőkkel is együtt is dolgozik összművészeti produkciókban, és rendszeresen fellép a The Saxoons nevű breaktánc formációval is Németországban.

A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 10-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére 2017. január 22-én, vasárnap este hét órától kerül sor.

A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Üt, mint egy Pintér Béla-i óraszerkezet – kritika a Szutyok stuttgarti bemutatójáról

Pintér Béla színdarabjai között vannak olyanok, amelyek mindeddig „házon belül” maradtak. Másokat színre vittek határon innen és túl, magyarul és idegen nyelven. Bár a Szutyok annak idején talán „csak itt, csak most” jellegű drámaszövegnek tűnhetett, az élet nem ezt igazolta, hanem az ellenkezőjét.
Zenés színház

Alpaslan Ertüngealp zongoraművész-karmester is pályázik az Opera élére

A Magyarországon élő, törökországi görög származású művész a közösségi oldalán osztott meg egy fényképet a Magyar Állami Operaház főigazgatói posztjára beadott pályázatáról.
Vizuál

Elhunyt Ragályi Elemér, Kossuth-díjas operatőr

A 83 esztendős filmes szakember halálának hírét a család közölte a Telexszel.
Jazz/World

Török kori csaták népi dallamokkal – Eredics Benjamin tánczenéjét mutatják be a Bartók Tavaszon

A Müpa 2020-as Zeneműpályázatán az egyik győztes darab Eredics Benjamin Végvárak, vitézek című alkotása volt. A mű most koncertszerű előadásban hangzik el a Bartók Tavaszon.
Könyv

23 kortárs író dolgozik Budapest nagyregényén

A projektben részt vevő művészek már kiválasztották a lakosság által beküldött történeteket legjobbjait, és hozzá is láttak a fejezetek megírásához. A könyvet novemberben vehetjük kézbe.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus magazin

A virtuóz és a művész – százötven éve született Szergej Rahmanyinov

1873. április 1-jén látta meg a napvilágot a 20. század egyik legnagyobb zongoristája, aki a történelem viharai ellenére is gazdag zeneszerzői életművet hagyott hátra. Szergej Rahmanyinovra emlékezünk.
Klasszikus interjú

„Ha nem áldozunk az oktatásra, ne várjuk, hogy a fiatalok értelmiségi felnőtté váljanak” – Interjú Farkas Gáborral

Farkas Gábor zongoraművész életében egyaránt fontos szerep jut a tanításnak és az előadó- művészetnek. A Zeneakadémia Billentyűs és Akkordikus Hangszerek Tanszékének vezetőjével áprilisi koncertje kapcsán beszélgettünk.
Klasszikus ajánló

Sztárelőadók Kismartonban – Idén is a zeneélet nagyságai koncerteznek a Herbstgold Fesztiválon

Szeptember 9-től 24-ig Julian Rachlin, a Herbstgold Fesztivál művészeti vezetője ismét kitűnő művészeket invitál Kismartonba, például Angelika Kirschlagert, John Eliot Gardinert, Kristīne Opolaist vagy Kirill Gersteint.
Klasszikus hír

OTT VAN címmel hirdette meg jövő évi Müpa-bérletét a Pannon Filharmonikusok

A Pannon Filharmonikusok a 2023/2024-es évadban két évtizede áll a Müpa színpadán ötkoncertes bérletsorozatával, melynek hangversenyein a jövő évadban is neves vendégművészekkel muzsikálnak együtt.
Klasszikus ajánló

Még egy hétig tart az ingyenes programdömping a Pesti Vigadóban

A végéhez közeledik az egyhónapos Essentia Artis kiállítás és programsorozat. A grandiózus művészünnep utolsó Kultúra és innováció elnevezésű tematikus napján, március 29-én a fényművészet kerül fókuszba.