Klasszikus

Fidelio Klasszik: Fehér, Horváth, Pille, Szőke

2018.04.13. 12:11
Ajánlom
A Fidelio és a Klasszik Rádió közös magazinműsorának következő adása április 14-én hallható a 92.1-en.
Fehér Tibor

Fehér Tibor (Fotó/Forrás: FHB Bank)

Georg Büchner töredékben fennmaradt, Woyzeck című, 1897-ben írt drámáját, pontosabban annak értelmezését mutatta be április 11-én a Nemzeti Színház a Kaszás Attila Teremben. Az előadást ifj. Vidnyánszky Attila rendezésében láthatják a nézők; közreműködik a Vecsei H. Miklós nevével fémjelzett Sztalker Csoport, valamint a színház színészei. A történet szerint a katonaként szolgáló Woyczek féltékenységből követ el gyilkosságot: kedvesét, Marie-t öli meg különös kegyetlenséggel, miután megtudja, hogy a nő a nőcsábász Ezreddobossal létesített viszonyt. A rendhagyó előadás

Büchner elementáris erejű szövegén keresztül olyan kérdésekre keresi a válaszokat, mint például, hogy ma milyen világban élünk, milyenné tesz bennünket a világ, bűnös-e, aki öl, vagy az a társadalom az igazi vétkes, aki indirekt módon gyilkolásra kényszerít. 

A Nemzeti Színház Jászai-díjas színművészével, Fehér Tiborral is ezeket a kérdéseket feszegetjük.

Horváth Illés, Guillaume Depardieu hangja

Horváth Illés, Guillaume Depardieu hangja (Fotó/Forrás: Kováts Dániel)

Lőrinczy Attila nagyszabású Shakespeare-parafrázisát állítja a Pesti Magyar Színház színpadára Horváth Illés Balta a fejbe címmel, aki maga is a Magyar Színház színésze, s akinek két évvel ezelőtti első rendezését, a Köztársaságot a Zsámbéki Színházi és Művészeti Bázison majd a Trafó nagyszínpadán mutatták be.

Balta a fejbe misztikus rémkomédia, mely összetett módon ábrázolja az ember esendőségét.

Helyzetei abszurdak, bizarr karakterei vígjátékiak, miközben végig ott lapul mély érzékenységük. A főbb szerepekben többek között Vilmányi Benett, Kovács Zsolt, Móga Piroska, Csarnóy Zsuzsa és Gáspár Kata láthatók. Az április 20-án debütáló előadásról, a darabbeli főszereplő világáról és a nézők elé tárt kérdésekről a rendezővel, Horváth Illéssel beszélgetünk.

A Dumaszínhát Gyerekhajó retró mesék sorozata a Micimackó, a Pumukli és a Mekk Elek után Csukás István Keménykalap és Krumpliorr című klasszikusát állítja színpadra. Ki ne emlékezne a jól ismert kántálásra: „Itt van, megjött Bagaméri, aki a fagylaltját maga méri....”, vagy Lópici Gáspárra, aki plakátragasztóként az utcahírmondója? Magács László rendezésében, a Dumaszínház Gyerekhajó és a balatonszárszói Csukás Színház közös rendezésében, Kerekes László, Pille Tamás és Csifó Dorina főszereplésével láthatja a közönség az évtizedek óta népszerű mesefeldolgozását május 5-én. Csukás István Kossuth-díjas magyar költő, író a Keménykalap és krumpliorr című regényével valóban maradandót alkotott, hiszen a játékfilmváltozat 1975-ben egy hollywoodi fesztiválon elnyerte a fesztivál nagydíját és „Az év legjobb gyerekfilmje” címet. Külön érdekesség, hogy 2013. szeptember végén avatták a Keménykalap és krumpliorrban szereplő valós személy, Bagaméri Mihály kisújszállási fagylaltárus bronzszobrát. Pille Tamást, aki Lópici igazgatót alakítja a darabban, arról is kérdezzük, ő maga kapcsolódik-e személyesen a Keménykalap és Krumpliorrhoz gyerekkori emlékekkel; mi az, ami e mese igazi vonzerejét adja több mint negyven éve; 

vajon mit szimbolizálnak a regény karakterei; változtat-e Lópici Gáspár jellegzetes megszólalásian; illetve mi a legnehezebb a színpadra állításban.

Pille Tamás

Pille Tamás (Fotó/Forrás: Komáromi Jókai Színház)

Leonard Bernstein éppen 100 évvel ezelőtt, 1918-ban született, és 1990-ben hunyt el. Az amerikai karmester és zeneszerző egyik leghíresebb műve a West Side Story című musical, amely egyébként filmváltozatként 10 Oscar-díjat is elnyert. Bernstein a Harvardon tanult, 1944-től pedig már a New York-i Filharmonikusok másodkarmestere, később első amerikai vezetője volt. Fiatal korában jazzklubokban zongorázott. Nagyon közel állt hozzá a jazz műfaja, amely egész életművében felfedezhető. 

Bernstein zongoraművészként is kiemelkedő volt, zeneszerzőként pedig a musicalek mellett az opera, a kamarazene, a balett és a filmzenék területén is maradandót alkotott.

Szőke Nikoletta

Szőke Nikoletta (Fotó/Forrás: Lukács Dávid)

Születésének kerek évfordulójára az egész világon megemlékeznek, így itthon is, többek között a Bernstein100 elnevezésű zeneimaratonnal. Ennek egyik izgalmas állomása Szőke Nikoletta és Gájer Bálint közös estje, amelynek során Bernstein legismertebb művei szólalnak meg jazzes formában, ismert hazai jazz zenészek közreműködésével. A Maria, a Somewhere, a Someother time című örökzöldek mellett a koncert alatt Bernstein is megjelenik videobejátszások formájában.

Szőke Nikoletta jazz énekesnőt arról is kérdezzük, énekesként mit kedvel Bernstein műveiben és mi az, amit különösen nehéznek talál; mikor hallott először Bernstein-művet, és mit szeret tőle hallgatni igazán; hogyan kezdtek készülni a koncertre, hogyan állították össze a műsort és van-e olyan dal, amit különösen kedvel, vagy amit nagyon ritkán énekelnek.

A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 10-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére 2018. április 15-én, vasárnap este hét órától kerül sor.

A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Elhunyt Ragályi Elemér, Kossuth-díjas operatőr

A 83 esztendős filmes szakember halálának hírét a család közölte a Telexszel.
Zenés színház

„A csodát vissza a közönségnek” – Kesselyák Gergely is pályázik az Opera élére

A karmester közösségi oldalán jelentette be, hogy beadta pályázatát az intézmény főigazgatói posztjára, és közzétette pályázatának legfontosabb pontjait.
Vizuál

Ingyenesen nézhető filmekkel tiszteleg Ragályi Elemér emléke előtt a FILMIO

Április 2-a estig ingyenesen nézhetünk meg a Nemzeti Filmintézet (NFI) streaming platformján három filmet, amelyet a március 30-án elhunyt operatőr fényképezett.
Könyv

23 kortárs író dolgozik Budapest nagyregényén

A projektben részt vevő művészek már kiválasztották a lakosság által beküldött történeteket legjobbjait, és hozzá is láttak a fejezetek megírásához. A könyvet novemberben vehetjük kézbe.
Jazz/World

Oláh Krisztián személyes inspirációiról is mesél legújabb videójában – Klippremier a Fidelión

Oláh Krisztián konkrét hátteret felrajzoló ötletek mellett rengeteg inspirációs forrását és asszociációját is megosztja újonnan indult, Insight című sorozatában. A felvétel a Fidelio oldalán debütál.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus magazin

A virtuóz és a művész – százötven éve született Szergej Rahmanyinov

1873. április 1-jén látta meg a napvilágot a 20. század egyik legnagyobb zongoristája, aki a történelem viharai ellenére is gazdag zeneszerzői életművet hagyott hátra. Szergej Rahmanyinovra emlékezünk.
Klasszikus interjú

„Ha nem áldozunk az oktatásra, ne várjuk, hogy a fiatalok értelmiségi felnőtté váljanak” – Interjú Farkas Gáborral

Farkas Gábor zongoraművész életében egyaránt fontos szerep jut a tanításnak és az előadó- művészetnek. A Zeneakadémia Billentyűs és Akkordikus Hangszerek Tanszékének vezetőjével áprilisi koncertje kapcsán beszélgettünk.
Klasszikus ajánló

Sztárelőadók Kismartonban – Idén is a zeneélet nagyságai koncerteznek a Herbstgold Fesztiválon

Szeptember 9-től 24-ig Julian Rachlin, a Herbstgold Fesztivál művészeti vezetője ismét kitűnő művészeket invitál Kismartonba, például Angelika Kirschlagert, John Eliot Gardinert, Kristīne Opolaist vagy Kirill Gersteint.
Klasszikus hír

OTT VAN címmel hirdette meg jövő évi Müpa-bérletét a Pannon Filharmonikusok

A Pannon Filharmonikusok a 2023/2024-es évadban két évtizede áll a Müpa színpadán ötkoncertes bérletsorozatával, melynek hangversenyein a jövő évadban is neves vendégművészekkel muzsikálnak együtt.
Klasszikus ajánló

Még egy hétig tart az ingyenes programdömping a Pesti Vigadóban

A végéhez közeledik az egyhónapos Essentia Artis kiállítás és programsorozat. A grandiózus művészünnep utolsó Kultúra és innováció elnevezésű tematikus napján, március 29-én a fényművészet kerül fókuszba.