Klasszikus

Fidelio Klasszik: Fehér, Jászberényi, Kálid

2017.03.31. 16:41
Ajánlom
A Fidelio és a Klasszik Rádió 92.1 magazinműsorának április 1-jei adásában megszólal még Horváth György, a Titanic Filmfesztivál programigazgatója is.

A Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében debütált a Zichy Szín-Műhely Díszítők című darabja a B32 Galéria és Kulturtér színháztermében március 31-én. Az ősbemutató maga a szerző, Csikós Attila által átdolgozott és átírt formában, Dolmány Attila rendezésében kerül a közönség elé olyan elismert színművészekkel, mint Fehér Tibor, Karácsonyi Zoltán, Tarján Péter, Szentirmai Zsolt, Gerner Csaba és Erdélyi Tímea. A színházi háttérmunkások világát bemutató darabról a Nemzeti Színház Jászai Mari-díjas színművészével, Fehér Tiborral beszélgettünk.

Fehér Tibor

Fehér Tibor (Fotó/Forrás: FHB Bank)

A korábbi évekhez hasonlóan idén tavasszal is tíz kortárs magyar szerző versengett a 3 millió forint összdíjazású Aegon Művészeti Díj elnyeréséért. A rangos elismerést 2017-ben Krasznahorkai László kapta a Báró Wenckheim hazatér című regényéért. A tízes lista egyik legfiatalabb szerzője Jászberényi Sándor, aki A lélek legszebb éjszakája című kötetével pályázott az irodalmi díjra. A Közel-Kelet konfliktuszónáit megjárt 36 éves újságíróval az immár második novelláskötete kapcsán egyebek mellett a haditudósítók mindennapjairól és a szépírás nehézségeiről beszélgettünk. Jászberényi Sándor azt is elárulta, hogy egy nagyregény tervét fontolgatja.

Örkény István, a magyar groteszk próza megteremtőjének első elbeszélése 1937-ben jelent meg a Szép Szóban Tengertánc címmel. A stílusteremtő Egyperces novellák 1967-ben volt először olvasható. Újszerű, szokatlan, olykor filozofikusabb, olykor groteszkebb hangvételű rövid, néha 1-2 oldalas, néha csak pár soros írások, amelyek a világirodalomban is újdonságnak számítottak. Minden egypercesnek fontos része a cím, amely egyúttal része is a szövegnek. Örkény a hetvenes évek végén sajtó alá rendezte addigi műveit, így 1979-ben az Egypercesek új kiadásban jelentek meg, négy ciklus szerint: Aforizmák – A groteszk felé – Szövegek – Egyperces novellák. Örkény maga így írt az Egypercesekről:

A mellékelt novellák rövidségük ellenére is teljes értékű írások. Előnyük, hogy az ember időt spórol velük, mert nem igényelnek hosszú hetekre-hónapokra terjedő figyelmet. [...] Fontos, hogy a címekre ügyeljünk. A szerző rövidségre törekedett, nem adhatott hát semmitmondó föliratokat. Mielőtt villamosra szállnánk, megnézzük, milyen jelzésű a kocsi. E novelláknak éppily fontos tartozékuk a cím. 

Az örkényi hagyaték azóta számos írót ösztönzött saját kísérletre, de a művészeket is gyakran inspirálja. Így például Bíró Kriszta, Für Anikó és Kálid ArtúrÖrkény (egypercesek) kalapban címmel kedvenc Örkény-novelláikat hozzák el arra a játékos irodalmi-színházi estre, amelybe a nézőket is bevonják április 8-án az Óbudai Kulturális Központban. Kálid Artúrt, az est egyik fellépőjét arról is kérdezzük, hány éves volt, amikor először olvasott Örkényt, és milyen hatással volt rá akkor és most; miért és hogyan állt össze Bíró Kriszta, Für Anikó és Kálid Artúr erre az estre; illetve neki melyek a kedvencei.

Kálid Artúr

Kálid Artúr (Fotó/Forrás: Puskel Zsolt)

Április 6-án indul a 24. Titanic Filmfesztivál, amely 2005 óta versenyfesztiválként is funkcionál. A független filmek budapesti szemléje idén is izgalmas válogatást ad az amerikai független filmektől a történelmi drámákon át a kortárs nemzetközi és magyar alkotásokból. Láthatja a közönség elsőfilmes bemutatkozó rendezők munkáit, de befutott rendezők alkotásait is. A Titanic idei kiemelt programja Török Ferenc 1945 Magyarországon című filmje, amely nagy sikert aratott a Berlinale Panorama programjában Miamiban, ahol közönségdíjas lett, és amelyet itthon először a Titanicon láthatunk. A filmfesztivál, ahogyan azt megszokhattuk, az Urániában és a Toldi moziban zajlik majd, ám idén kiegészül egy különleges helyszínnel, az Ódry színpaddal, Ódry Árpád halálának 80. évfordulójára emlékezve. Az idei Titanic 34 alkotással várja a film szerelmeseit, s 7 film verseng majd a Hullámtörők-díjért. A Titanic programigazgatóját, Horváth Györgyöt arról is kérdezzük, hogy idén kik lesznek majd a zűri tagjai; milyen tematika alapján válogatták össze a 2017-es szemle filmjeit; illetve mely filmek alkotóival találkozhat idén a közönség.

A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 10-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére 2017. április 2-án, vasárnap este hét órától kerül sor.

A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Mégsem mutatja be a Pesti Színház Székely Csaba társadalmi megosztottságról szóló darabját

Sokan várták már nagy izgalommal a Pesti Színház őszre meghirdetett premierjét, amiben Székely Csaba legújabb darabját, a Kalandfilmet mutatták volna be, Kincses Réka rendezésében. CIKKÜNK FRISSÜLT!
Színház

Jelentős színházi társulatok szűnhetnek meg

A kulturális kormányzat nyilvánosságra hozta az előadó-művészeti szervezetek támogatására vonatkozó döntését. Több, a működési támogatások csökkentése miatt eleve nehéz helyzetbe került, akár évtizedes sikeres múlttal és figyelemre méltó jelennel rendelkező, közfeladatot ellátó társulat egyáltalán nem kap támogatást.
Zenés színház

VeszprémFest 2023: jön Alvaro Soler, Mariza, Anna Netrebko, Joss Stone, Norah Jones és Rost Andrea

2023-ban 20 éves a VeszprémFest. A kétévtizedes prémium zenei fesztivál július 12. és 16. között a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program kiemelt zenei rendezvényeként fennállásának egyik legváltozatosabb programjával ünnepel.
Tánc

„Könnyeken átívelő nevetés” – interjú Boris Eifmannal

Ritka és egyedülálló balett érkezik Budapestre június 10-től: a világhírű koreográfus, Boris Eifman 2019-es premierje, A Pygmalion-hatás. A művészt arról kérdeztük, mi a kötődése a komikumhoz, a groteszkhez, és milyen lesz a 21. század táncnyelve.
Színház

„Vállalom, hogy éltem, és azt, hogy majd meghalok ” – 110 éve született Gobbi Hilda

A legendás színésznő pályája során olyan emlékezetes szerepeket játszott el, mint a Csongor és Tünde Mirigyje, vagy a Hamlet Gertrúdja, az igazi népszerűséget azonban a Szabó család című rádiós családregény Szabó nénije hozta meg számára. 

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus beszámoló

Száz év hét napban – a BMC Ligeti Fesztiválján jártunk

A Ligeti György születésének századik évfordulója alkalmából rendezett eseménysorozat csúcspontja a Budapest Music Centerben rendezett egyhetes fesztivál volt. Négy, igencsak különböző típusú koncerten jártunk
Klasszikus ajánló

Pénteken indul a Haydneum – Magyar Régizenei Központ nyár eleji fesztiválja a budapesti Egyetemi templomban

2023. június 9. és 17. között rendezi meg második Egyházzenei Fesztiválját a Haydneum – Magyar Régizenei Központ Budapesten, az Egyetemi templomban.
Klasszikus hír

Vajda Gergely zeneszerzőként és karmesterként is bemutatkozik Párizsban

A nemzetközileg keresett karmester-zeneszerző ismét együtt dolgozik a francia Ars Novával, illetve egy hárfafesztivál műsorán is szerepel egy alkotása.
Klasszikus gyász

Elhunyt Kaija Saariaho

A világhírű finn zeneszerzőt, akinek a Metropolitan Opera is játszotta darabját, hetvenéves korában érte a halál – tette közzé családja a közösségi médiában.
Klasszikus ajánló

Július 14. és 23. között ismét várja a zenerajongókat a Fesztivál Akadémia Budapest

Idén is érdemes lesz tíz napon át Budapesten nyaralni, akár az itt lakóknak is – mondta el Kokas Katalin hegedűművész. Egész napos programok, különleges helyszínek és persze sztárfellépők koncertjei várják a közönséget.