Az Ördögkatlan Fesztiválon és a Kultkikötőben is debütált augusztusban a Pulitzer- és Tony-díjas John Patrick Shanley által írt Kétely című dráma Pelsőczy Réka rendezésében, amely szeptemberben a Belvárosi Színházban is látható lesz Udvaros Dorottyával, Kéri Kittyvel, Simkó Katalinnal és Fekete Ernővel a főbb szerepekben, az Orlai Produkciós Iroda és a Mediszin Kft. együttműködésében. Az előadás egy bronxi zárt közösségen belül, egy hitre épülő világi iskola apáca igazgatója és egy pap tanára közötti vérre menő, ám sokszor szellemes és fordulatos konfliktusával mutatja be azt, hogy a legjobb szándékaink mellett is a legtöbb esetben saját meggyőződéseinkre, „hitünkre”, érzéseinkre és előítéleteinkre alapozunk. Hogy milyen pluszt látott a drámában, amitől úgy érezte, hogy szívesen vállalja a megvádolt pap megformálását, arról Fekete Ernő Jászai Mari-díjas színésszel beszélgetünk, aki elárulja azt is, hogyan hatott rá annak idején a filmváltozat, s mitől jó az Udvaros Dorottyával közös munka.
A Vidor Fesztivál, ahogy a szlogen mondja, a vidámság és a derű szemléje Nyíregyházán várja az ország minden szegletéből a humorra, életörömre, kulturális élményekre éhes nézőket. Világzenei koncertek, a hazai színházak legjobb vígjátékai, filmvetítések, valamint gazdag utcazenei, bábszínházi és képzőművészeti programok sokasága látható, hallható augusztus 25. és szeptember 2. között a 15. Vidor Fesztiválon, Nyíregyházán. Nemcsak az ország, de Közép-Európa legnagyobb ingyenes világzenei fesztiválja méltán vált az egyik legnépszerűbb összművészeti fesztivállá Magyarországon. Nyíregyháza, amely egyébként is gyönyörű szeglete az országnak, és önmagában is elegendő látványossággal bír, a Vidor Fesztivállal még több érdeklődőt vonz a nyárvégi időszakban. Kirják Róbertet, a Móricz Zsigmond Színház ügyvezető igazgatóját arról is kérdezzük, hogy az összművészeti program hogyan indult, milyen elgondolás mentén és hogyan alakult a kínálat; mennyire ismert művészkörökben az esemény, és kik látogatják egyébként; illetve milyen programokra számíthatnak idén a látogatók.
Varnus Xavér – akit bár nagyon is klasszikus mindaz, amit képvisel a zenében, az egyik legérdekesebb stílust és utat bejáró zenésznek tartják szerte a világon – ismét újdonságot hozott a zenei életbe: koncertfilmet készített. A Silbermann varázs című filmben a világ leghíresebb barokk hangszerén, a röthai orgonán játszik. Gottfired Sibermannt minden idők legnagyobb orgonaépítőjének tartják. A röthai Szent György templom nagyorgonáját 1721 és 1723 között építette meg. A fenséges hangszeren hamarosan Silbermann jó barátja, Johann Sebastian Bach is játszott, később pedig Mendelsshon, aki annyira beleszeretett az orgonába, hogy számos, Bach emlékére írott művét erre komponálta. Varnus Xaver 16 évesen játszott először a Silbermann orgonán, ahogyan arról az ún. Aranykönyv is tanúskodik, s kamaszkora óta várt arra, hogy egyszer eljátszhassa rajta Bach egyik legmegkapóbb művét, a stilizált halotti táncot, a Passacagliát. A röthai orgonáról, történetéről, készítőjéről, fenséges hangzásvilágáról soha nem készítettek filmet. 2017 tavaszán Vargha Máté rendező és Varnus Xavér elkészítette ezt az anyagot, amelyről lemezfelvétel is rendelkezésre áll. Varnus Xavért arról is kérdezzük, valóban annyira megkülönböztethető-e a röthai orgona hangzása más orgonákétól; Silbermann miért volt annyira kiemelkedő hangszerépítő; és miért fontos számára ez a film és a lemez.
Van úgy, hogy egy nemzetközi informatikai jogi szabályozásban elmélyedő szakember úgy érzi, ideje vadabb dolgokat is kipróbálnia, és elhatározza, hogy megkerüli a Földet. Nem is akárhogyan. dr. Kondricz Péter, aki az IT szektor több nagyvállalatánál is jogi vezetőként dolgozott, Gál József kétszeres földkerülő vitorlázóval közösen létrehozta az Africa-Europe Challenge (AEC) nevű nemzetközi vitorlás rally projektet, amelynek célja a két kontinens gazdasági, kulturális, oktatási, környezetvédelmi és turisztikai együttműködésének erősítése. A világkörüli út és a nagyszabású projekt eredményeként egy könyv is született az egykori külgazdasági diplomata, dr Kondricz Péter tollából. A Kalandok Nigériában, a szultánok, emírek és királyok földjén című könyv a szerző személyes élményein keresztül mutatja be Nigéria mindennapjait, az ott élők kulturális, etnikai és vallási sokszínűségét, s egyúttal felhívja a figyelmet Nyugat-Afrika ősrégi tradícióinak megtartó erejére és szerepére. dr. Kondricz Pétert arról is kérdezzük, mi a legnagyobb félreértés, amely Európában Nigériához kapcsolódik; mi a számára legszebb hely, emlék, amit minden európainak látnia kellene; de megtudjuk azt is, az ottani hierarchikus rendszer és az uralkodó személye hogyan alakítja a lakosság életszemléletét, gondolkodását.
A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 10-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére 2017. augusztus 20-án, vasárnap este hét órától kerül sor.
A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja.