Káel Csaba
Mintegy 40 helyszínen több mint 100 programmal, komoly- és könnyűzenei, színházi, táncművészeti és újcirkuszi előadásokkal, képzőművészeti, irodalmi és egyéb eseményekkel várja a közönséget október 5. és 21. között a 27. CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál. A CAFe Budapest egyik fő témája idén a balti államok művészete és a száz éve született Leonard Bernstein lesznek, de hagyományosan kiemelt figyelmet élvez Bartók öröksége is. A fesztivál rendhagyó helyszíneken is jelen lesz: ilyen például az Országos Széchényi Könyvtár, a Fővárosi Nagycirkusz, az Instant romkocsma, míg a háromnapos Dante XXI. programsorozatnak Csepel ad otthont. A CAFe Budapest a főváros közterein is megmutatja magát, így egy-egy köztéri installációnak, előadásnak a járókelők is részeseivé válhatnak. A CAFe Budapest más rendezvényekkel is együttműködik: a Margó az irodalom, a Budapest Ritmo a világzene, az Art Market Budapest pedig a kortárs képző- és fotóművészet kedvelőit várja majd. Az őszi rendezvénysorozatról Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója, a fesztivált szervező Operatív Testület elnöke mesél.
Schmied Zoltán
A Centrál Színház színpadán szeptember 28-tól lesz látható a világirodalom egyik legszebb és máig legnépszerűbb szerelmes regényéből készült adaptáció, a Büszkeség és balítélet. Az előadás különlegessége, hogy a két főszereplő, Balsai Móni és Schmied Zoltán összesen 11 karaktert alakítanak. Mint azt korábban a rendező, Ujj Mészáros Károly elmondta: kifejezetten szórakoztató előadásra számíthatnak a nézők, amely tele lesz izgalommal, érzelemmel és humorral. Jane Austin világát díszleteivel Fekete Anna, jelmezeivel pedig Kárpáti Enikő idézi meg. A rendhagyó előadásról, a szerepek adta kihívásokról és az Ujj Mészáros Károllyal való közös munkáról Schmied Zoltán színművészt kérdezzük.
Virág Judit
A Virág Judit Galéria 1998. október 5-én tartotta első aukcióját. Húsz évvel később ugyanezen a napon, a galéria jubileumi árverésén 212 tételt kínálnak az érdeklődőknek a Budapest Kongresszusi Központban. Az elmúlt két évtizedben 62 aukciót, 40 nonprofit kiállítást rendeztek, számos kiadványt jelentettek meg, ingyenes tárlatvezetéseket és múzeumpedagógiai foglalkozásokat, valamint több szabadegyetemet is tartott a galéria. Fennállásuk óta 37 életműrekordot állítottak fel, és ötször döntötték meg az aukciós rekordot. A magyarországi árverések történetének 12 legértékesebb magyar festményéből kilenc fűződik a galéria nevéhez. A jubileumi árverés három kiemelt festménye Riegl Judit, Rippl-Rónai József és Bortnyik Sándor egy-egy alkotása. Az ünnepi esemény előtt meglepetés koncerttel várják az érdeklődőket, az árverés vásárlói között pedig negyven értékes nyereményt sorsolnak ki. Két műtárgy is gazdára talál: egy Berény Róbert-festmény és egy Zsolnay-kerámia, amelyek értéke meghaladja a 10 millió forintot. A jubileumi árverést követően, november 8-án második alkalommal rendeznek Zsolnay-tárgyakból aukciót, amelyen egy Bécsből és egy New Yorkból érkező gyűjteményt árvereznek el. A jubileumi aukciós kiállítás szeptember 22. és október 4. között tekinthető meg ingyenesen a Virág Judit Galériában. A Galéria vezetőjével, Virág Judittal az évforduló kapcsán beszélgetünk.
Weyer Balázs
A Hangvető és a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál szervezésében az Akvárium Klubban rendezik október 5. és 7. között a Budapest Ritmo fesztivált, amelynek fókuszában idén a roma kultúra áll. A régió legfontosabb világzenei rendezvényének programjában idén is lesznek különleges közös produkciók a hazai és a nemzetközi színtér kiválóságaival. A fesztivál október 4-én a Szimplában showcase-nappal indul hét fellépővel; a showcase résztvevőit egy nemzetközi világzenei szaktekintélyekből álló öttagú zsűri választja ki pályázat alapján. A rendezvény ideje alatt szakmai események is zajlanak: a konferencián a világzenei színtér számos fontos szereplője – fesztiválszervezők, kiadók, újságírók – az EU zenére vonatkozó új kezdeményezéseit vitatják meg, de téma lesz a zene szerepe is a városok fejlesztésében. A fesztiválon idén másodszor adják át a Budapesti Ritmo Díjat, amit minden évben olyan külföldi világzenei szakember kap, aki sokat tett Magyarország és a térség zenéjének megismertetéséért a világban. Mindezekről fesztivál programigazgatója, Weyer Balázs mesél.
A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 10-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére 2018. szeptember 30-án, vasárnap este hét órától kerül sor, a következő héttől pedig a Fidelio Klasszik archívumában is meghallgathatók az interjúk.
A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja.