Klasszikus

Fidelio Klasszik: Hegedűs D. Géza és Káel Csaba

2015.03.20. 10:39
Ajánlom
A Klasszik Rádió és a Fidelio magazinműsorának március 21-i műsorában megszólal még Mayer Marianna kurátor és Tűzkő Péter igazságügyi szakértő is.

Színészek lépnek fel a színészekért. A pályakezdő és az idős művészek megsegítése érdekében szervez ebben az évben is jótékonysági gálaestet az idén 25 éves MASZK Országos Színészegyesület. Az eseménynek a Thália Színház ad otthont március 30-án. A hagyományokhoz híven kiosztják többek között a Gobbi Hilda- és Soós Imre-díjakat, megemlékeznek a 150 éves Színház- és Filmművészeti Egyetemről, és köszöntik legidősebb élő kollégájukat, a 100 éves Gyulányi Eugénia Éva örökdiplomás színművészt is. Az est rendezője Hegedűs D. Géza.

A tízéves Művészetek Palotája 2015/16-os évadának kiemelt eseményeit is bejelentették a március 10-i ünnepi sajtótájékoztatón a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben. A március 14-15-i Müpa10 hétvégén az elmúlt tíz év meghatározó müpás koncertélményeit adó hazai előadók léptek fel. A 2015/16-os évad művésze Fassang László orgonaművész, az évad együttesei a Purcell Kórus és az Orfeo Zenekar lesznek. A Müpa a jubileum alkalmából felavatta az intézmény első vezérigazgatójáról, Kiss Imréről elnevezett páholyt is a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben. A Művészetek Palotája világhírű művészekkel várja közönségét az új évadban is. A tízéves intézmény a legismertebb sztárokon túl továbbra is a megszokott műfaji sokszínűséggel várja a nagyközönséget: a következő évadban is színvonalas jazz- világ- és könnyűzenei koncertek, újcirkusz-produkciók, irodalmi estek, táncelőadások, ifjúsági és gyerekprogramok színesítik az évadot. Mindezekről Káel Csaba, a Művészetek Palotájának vezérigazgatója beszélt.

Csáji Attila, a magyar neoavantgárd meghatározó művésze és szervezője a hatvanas évektől a szürreális és organikus formaalkotás, a gesztusfestészet jelrendszere szerint készítette alkotásait, majd egyre inkább a fénnyel értelmezett és a fény által teremtett művek kezdték foglalkoztatni. A Fényút című, a Műcsarnokban április 5-ig megtekinthető kiállítása a sokszálú életmű belső összefüggéseit és perspektíváit tárja föl. A tárlatról egyik kurátora, Mayer Marianna mesél.

Brillekkel és gyémántokkal tarkított ékszerek, kisméretű, trendi bútorok, klasszikus és kortárs festmények. Tűzkő Péter igazságügyi szakértővel, a BÁV műkereskedelmi üzletágvezetőjével készített interjúsorozatunk utolsó részében a műkereskedelem és az aukciók kulisszái mögé vezet be minket, valamint az árverések tematikájáról és dramaturgiájáról is beszél.

A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 10-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére március 22-én, vasárnap este hét órától kerül sor, a következő héttől pedig a Fidelio Klasszik archívumában is meghallgathatók az interjúk.

A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Elhunyt Judith Halász Bécsben élő operaénekes

A művész tragikus hirtelenséggel hunyt el, halálhírét férje, Papocsi Róbert karmester adta hírül közösségi oldalán.
Zenés színház

Hiánypótló szláv műveket mutat be jövő évadában a Magyar Állami Operaház

Meghirdette 2023/24-es évadát a Magyar Állami Operaház, melynek a Szláv Szezon címet adták. Színre kerül Dvořák Ruszalkája és Muszorgszkij Borisz Godunovja, valamint megismerheti a közönség Eötvös Péter első, magyar szövegre készült operáját is.
Vizuál

Ez után a magyar film után egy ideig nem lesz kedvünk „jóemberkedni”

Császi Ádám filmje egy tipikusan magyar társadalmi ügyről mesél úgy, hogy közben az egész nyugati világnak tart nem is annyira görbe tükröt.
Klasszikus

„Mindig is furcsának találtam, miért nincs magyar szín Az ember tragédiájában” – beszélgetés Gyöngyösi Leventével

Gyöngyösi Levente Tragoedia Temporis című alkotásáról beszélgettünk, mely a Müpa 2020-as Zeneműpályázatán díjat is nyert. A darab első felvonása április 12-én hallható a Müpában, a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek kereteiben.
Vizuál

„Megszerettem menet közben az életet” – Interjú Ujj Zsuzsival

„Az a vihar, ami bennem tombolt hosszú évekig, elült” – mondja Ujj Zsuzsi fotós, performer, a Csókolom zenekar énekese, dalszerzője, akivel a Fidelio új, Dalok nyomában című sorozata kapcsán ültünk le beszélgetni, kikérdezve őt a zenekar legtöbbet feldolgozott szerzeményéről, a Dunántúli slágerről.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Könyvbemutató, koncert és tárlatvezetés Bartók Béla születésnapján

A Bartók-összkiadás két új, a szerző vonósnégyeseit tartalmazó kötetét ismerheti meg a közönség a Zenetudományi Intézet március 25-i, zenés programján.
Klasszikus ajánló

Benjamin Appl, a bársonyos hangú dalkirály, akit muszáj hallani

Végtelen szín áramlik a hangjában, és szinte elviselhetetlenül megindító, ahogy énekel. Így vélekednek a nemzetközi kritikusok a német–brit lírai sztárbaritonról, Benjamin Applről.
Klasszikus ajánló

Hamarosan kezdődnek a Quartetto Plus vonósnégyes-napok a kismartoni Esterházy-kastélyban

Március utolsó hétvégéjén indulnak a kismartoni Quartetto Plus vonósnégyes-napok. A három napban többek között Ravel, Haydn és Beethoven zeneművei csendülnek fel.
Klasszikus ajánló

Miért jelentett forradalmat Bach (és a többiek) újrafelfedezése a zenében?

A Bartók Tavasz régizenei koncertjeire készülve gyorstalpalót adunk azzal kapcsolatban, miért különleges a reneszánsz és a barokk zenéje, és hogyan fedeztük fel őket újra.
Klasszikus ajánló

Bemutatkoznak az Európai Kamarazenei Akadémia tehetségei

A program keretében kiváló fiatal muzsikusok koncertjeit hallgathatja meg a közönség a Zeneakadémián, illetve zenés tárlatvezetéseken is részt vehetnek a Magyar Nemzeti Galériában és a Szépművészeti Múzeumban.