A HUPS Crew fiatal bábszínészekből álló csapat. A Jam című bábkoncertjükkel lettek népszerűek, ennek köszönhetően kaptak felkérést új előadás készítésére. A kommunikáció problémáit körbejáró, Idegen elemek című produkció munkabemutatóját augusztusban tartották Zsámbékon, a premierre szeptember 23-án kerül sor a Trafóban. A társulat tagjától, Hoffer Károlytól azt is megtudhatjuk, hogyan függ össze a választott téma és az előadásban használt bábok anyaga.
Mihail Bulgakov fő művét, A Mester és Margaritát mutatja be októberben a Vígszínház. Az egyetemes irodalomtörténet egyik legrejtélyesebb alkotásának már a megjelenése sem volt zökkenőmentes: csak a perifériára szorított szerző halála után negyedszázaddal láthatott napvilágot. A több szálon futó cselekménysor hol a Bulgakov korabeli Moszkvába, hol Jézus és Poncius Pilátus bibliai Júdeájába repít, finoman összemosva a nagyon is valóságos, hétköznapi eseményeket a mitikus legendákkal. A rendezésre felkért Michal Dočekallal már olyan sikeres munkákat tudhat maga mögött a társulata, mint a Pesti Színházban futó Mikve vagy a víges Jóembert keresünk. Jelen rendezése kapcsán az előadás egyik központi figuráját, Wolandot megformáló Lukács Sándorral beszélgettünk arról, milyen személyes élmény fűzi Bulgakov regényéhez.
Óriási magyar sikerrel ért véget egy héttel ezelőtt Münchenben az ARD Nemzetközi Csellóversenye. A világ egyik legrangosabb komolyzenei versenyén 65 indulóból a magyar Várdai István szerezte meg az első díjat. Sikerének értékét növeli, hogy három évvel ezelőtt már megnyerte a Genfi Nemzetközi Csellóversenyt; a két nagy verseny első díját soha egyetlen csellistának sem sikerült még elhozni. A német állami rádióállomásokat tömörítő ARD 1952 óta rendez zenei versenyeket különböző komolyzenei műfajokban, a csellistákra négyévente kerül sor. A verseny rangját mutatja, hogy a korábbi győztesek között olyan nevek találhatók, mint a zongorista Mitsuko Uchida, a hegedűs Christian Tetzlaff, a brácsás Jurij Bashmet, a trombitaművész Maurice André, az oboista Heinz Holliger vagy az énekes Thomas Quasthoff. A verseny döntőjébe Várdai mellett egy francia és egy román csellista jutott. A zsűri értékelésében külön kiemelte, hogy Várdai a verseny mind a négy fordulójában egyenletesen kiemelkedő kvalitásokról tett tanúbizonyságot.
Lenka vörös hajú, dundi kislány, aki naphosszat csak rajzolgat. Egy nap elindul barátokat keresni, de a gyerekek kicsúfolják, elzavarják. Bánatában végül rajzolni kezd az aszfaltra, amikor egy rolleres kisfiú, Palkó álmélkodva megáll mellette... Így kezdődik Szegedi Katalin nagy sikerű meséje, amelyből lengyel, orosz, fehérorosz, német fesztiválokon díjakat nyert produkció készült a Byalistoki Bábszínházban. A hároméves kortól ajánlott előadást, amely szeptember 27-én vendégeskedik a Budapest Bábszínházban, Csató Kata rendezte. Őt többek között arról is kérdeztük, hogy miért ne féljenek a szülők a szöveg nélküli előadásoktól.
Az Ars Sacra Fesztivál nyolcadik éve van jelen a magyar fesztiválpalettán. Az eseménysorozat a zsidó-keresztény kultúrkörhöz tartozó művészeti alkotások bemutatásával, a művészetek nyelvén igyekszik az evilági életen túlmutató szakralitás jelenvalóságára irányítani a figyelmet. Idén szeptember 20-28. között kínál színes, ingyenes programokat a fesztivál a nagy budapesti múzeumoktól a vidéki gyűjteményekig, a koncertektől a színházi-, irodalmi előadásokig. A rendezvényről az Ars Sacra Alapítvány kuratóriumának tagjával, Toroczkay Ilonával beszélgettünk.
A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 10-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére szeptember 21-én, vasárnap este hét órától kerül sor, a következő héttől pedig a Fidelio Klasszik archívumában is meghallgathatók az interjúk.
A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja.